همشهری آنلاین: رئیس اتاق مشترک ایران و چین، ایران را سومین کشور تولید کننده کشمش در ایران یاد کرد و گفت: در تولید انگور چهارمین کشور هستیم همچنین بعد از آمریکا و ترکیه رتبه سوم را در امر صادرات کشمش داریم .

به گزارش مهر، اسدالله عسگر اولادی ظهر چهارشنبه در همایش تولید فرآوری و صادرات کشمش ایران، افزود: در راستای تحقق حماسه اقتصادی در کشور این است که باید به امر اشتغال نسل جوان توجه شود چرا که جوانان ما از بیکاری رنج می برند در زمان رئیس جمهوری شهید رجایی جمعیت ایران 32 میلیون بود الان به 76 میلیون نفر رسیده که از این میزان 40 میلیون نفر جمعیت ایران زیر 32 سال سن دارند وبا احتساب دانشجو و خانه دار جمعیت جوان کشور به یک میلیون و 60 هزار 20 ساله می رسد که در این راستا باید به امر اشتغال آنها توجه شود.

عسگر اولادی تاکید کرد: کشور سالی به 700 الی 800 هزار شغل نیاز دارد که اگر به این امر توجه نشود مشکلات فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه یادآور شد: باید معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد تحریم در سالهای گذشته قشر کم در آمد جامعه را تهدید کرده داست چرا که با درآمد 600 هزار تومان در کلانشهرها نمی توان مسکن تهیه کرد و این اصلا خوب نیست.

رئیس اتاق مشترک ایران چین افزود: باید مشکل تورم در کشور ما حل شود چرا که ما تاکنون نتوانستیم این مشل را حل کنیم.

عسگر اولادی افزود: متاسفانه در سالهای گذشته با کشورهای همسایه رابطه نداشتیم چرا که 16 کشور با ما همسایه هستند و می توانستیم صادرات در این کشوها را انجام دهیم ولی این کار را نکردیم بنابراین باید دولت تدبیر و امید این مشکل را حل کند و روابط خود را با کشورهای همسایه پر رنگ کند.

وی یادآور شد: ما در صادرات کشمش سابقه تولید 3 هزار ساله داریم و در تمام ادوار این را حفظ کردیم و در بین ده کشور تولید کننده کشمش ایران تولید کننده خوبی در کشمش دارد .

رئیس اتاق مشترک ایران و چین تصریح کرد: 200 هزار تن تولید کشمش در کشور است که 50 هزار تن مصرف می شود و 140 هزار و 130 هزار تن صادر می شود.

عسگر اولادی افزود: ما سالی سه میلیون تن تولید انگور داریم که در هر 30 هزار هکتار در کشور یک میلیون تن کشمش تولید می شود.

وی به صادر کنندگان کشمش توصیه کرد بازار چند هزار ساله کشمش را تقویت و حفظ کنند و به کیفیت صادرات کشمش توجه جدی را در دستور کار قرار دهند.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین نخستین صادرات این محصول تولیدی ایران را به کشورهای آلمان و انگلیس اعلام کردو گفت: در این راستا سابقه ۹۰ ساله صادرات کشمش در ایران همچنان حفظ شده است.

عسگر اولادی گفت: صادرکنندگان خشکبار ایران با دور زدن تحریم ها توانستند ارزی آوری نموده و پنج درصد کل صادرات کشور را به خود اختصاص دهند.

وی صادرات خشکبار در کشور را بیش از دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار دانست و افزود: سال گذشته کل صادرات ایران از مرز ۴۰ میلیارد دلار فراتر رفت.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: باید صادر کنندگان امید را در خود تقویت کنند چرا که امید زندگی را شاداب می کند و با توکل بر خدا و استفاده از تجارب مدیران گذشته و جسارت در کار مهمترین رمز موفقیت صادر کنندگان است.

کد خبر 228096
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار