همشهری آنلاین: هجدهمین و ششمین المپیاد بین المللی ریاضی و شیمی با معرفی برترین‌ها امروز در اصفهان به کار خود پایان داد.

المپیا ریاضی و شیمی

به گزارش واحد مرکزی خبر، تیم منتخب کشورمان در ششمین المپیاد بین المللی ریاضی رتبه اول و تیم های روسیه، چین و پاکستان جایگاه های بعدی را کسب کردند.

در هجدهمین المپیاد بین المللی شیمی نیز روسیه اول ، ایران دوم و تیم های تاتارستان و پاکستان مقام های بعدی را کسب کردند .

در هجدهمین و ششمین المپیاد بین المللی ریاضی و شیمی 30 دانشجوی ایرانی و خارجی با یکدیگر رقابت کردند.

در این المپیاد دانشجویانی از کشورهای چین،پاکستان،تاتارستان ، روسیه و همچنین دانشجویان برگزیده دانشگاههای شریف،خواجه نصیر و خوارزمی تهران و دانشگاههای یاسوج، شیراز، وشهید باهنر کرمان حضور داشتند.

این دانشجویان در المپیاد ریاضی در درس های آنالیز ریاضی، آنالیز عددی، جبر خطی و جبر یا تحقیق در عملیات و در المپیاد رشته شیمی در رشته های شیمی فیزیک، شیمی معدنی، شیمی آلی، شیمی تجزیه و آنالیز دستگاهی رقابت کردند.

در مراسم پایانی این المپیاد بین المللی معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات گفت: در سال 2012 ایران با ارسال 27 هزار مقاله مستند علمی، جایگاه خود را در مجامع علمی ارتقا داد.

آقای خدایی با اشاره به اینکه تعداد دانشجویان ایرانی در پنج سال گذشته 2 برابر شده است گفت: در حال حاضر چهار میلیون و500 هزار دانشجو در مراکز و موسسات آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند که 600هزار نفر آنها در بخش تحصلات تکمیلی ادامه تحصیل می دهند .

وی گفت: رشد مستندات علمی در پارسال 11برابر متوسط جهانی بوده که این رشد با توجه به تحریم ها و محدودیتهای علمی حاصل شده است .

آقای خدایی از راه اندازی مرکز المپیاد برای رشد و نمو بیشتر دانشجویان در آینده نزدیک خبر داد.

 

کد خبر 227139

برچسب‌ها