همشهری آنلاین: در پی وقوع حوادث تلخ برای مهاجران غیر قانونی ایران برای سفر به استرالیا از طریق مالزی، سفیر مالزی در تهران در خصوص آخرین تصمیمات این کشور در این خصصوص توضیحاتی ارائه کرد.

سفیر اندونزی در تهران

بر اساس این گفت‌وگو که توسط ایسنا صورت گرفته است، این اظهارات سفیر اندونزی در تهران پاسخی به سوال پدران، مادران و همسران قربانیان ایرانی مهاجرت غیرقانونی است که اکنون با چشمانی نگران منتظر بازگشت عزیزان خود به خانه هستند.

سالانه 18 هزار ایرانی به اندونزی سفر می‌کنند

دیان ویرنجوریت، سفیر اندونزی در تهران با بیان این که سالانه هفت میلیون گردشگر از سراسر جهان به اندونزی سفر می‌کنند گفت: در این میان 18 هزار ایرانی به طور متوسط هر سال به این کشور می‌آیند که همه این افراد گردشگر نیستند.

او درباره قوانین جدید اندونزی درباره لغو اعطای ویزا به ایرانیان در بدو ورود به فرودگاه، اضافه کرد: در سال 2006 قانون تسهیلات ویزا برای بیست کشور اجرا شد، ایران ششمین کشوری بود که در قانون جدید ویزا درباره ایران اعمال شد، پیش از ایران این قانون درباره پنج کشور نیز اجرا شده بود.

این دیپلمات اندونزیایی درباره دلیل اعمال قانون جدید ارائه ویزا، افزود: از 10 نفر ایرانی که به اندونزی سفر می‌کنند پنج نفر به ایران باز نمی‌گردند و ما هم نمی‌دانیم کجا هستند، اما تصور می‌کنیم که آن‌ها به دنبال مهاجرت غیرقانونی به استرالیا هستند.

ایران چهارمین کشور در فهرست سیاه گردشگری اندونزی است

وی درباره قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گردشگری اندونزی تصریح کرد: در اندونزی فهرستی برای نظارت بیش‌تر به نام فهرست سیاه وجود دارد، شاید نام این فهرست خوب نباشد، به هر حال ایران چهارمین کشوری است که در این فهرست قرار گرفته است. به طور کلی 20 کشور در این فهرست قرار دارند که پیش از ایران، افغانستان، پاکستان و سریلانکا هستند. در واقع در این فهرست اسامی کشورهایی وجود دارد که دولت اندونزی می‌خواهد نظارت بیش‌تری بر مهاجرت اتباع آن‌ها داشته باشد.

ممکن است از افرادی که می‌خواهند به هر قیمتی بمانند رشوه گرفته شود

سفیر اندونزی در تهران اضافه کرد: ایرانیان به هنگام ورود به اندونزی در فرودگاه باید فرمی را پر کنند، در بیش‌تر مواقع آن‌ها هدف از سفر خود را تجارت اعلام می‌کنند اما برخی از نظر ظاهری و رفتاری چندان شبیه تاجر نیستند به گونه‌ای که حتی یک کلمه انگلیسی نمی‌دانند. این افراد می‌خواهند به هر قیمتی وارد اندونزی شوند بر همین اساس ممکن است پلیس اندونزی به این افراد شک کند. در این میان افرادی که می‌خواهند به هر قیمتی بمانند، ممکن است مورد سوء استفاده قرار گرفته و از آن‌ها رشوه بگیرند.

این دیپلمات اندونزیایی تصریح کرد: در فرودگاه هر خارجی می‌تواند ویزای یک ماهه درخواست کند و ویزای اقامت بیش از یک ماه باید پیش از سفر در سفارت‌های اندونزی در کشورهای‌ مبدا اخذ شود.

جریمه 20 دلار برای هر روز اقامت غیرقانونی در اندونزی، قانونی نیست

سفیر اندونزی در تهران ادامه داد: مهاجران غیرقانونی به استرالیا گاهی به صورت سازمان یافته منتقل می‌شوند. در واقع این گروه‌ها به صورت مافیایی فعالیت می‌کنند؛ این قاچاق‌برها در ابتدا قول می‌دهند که در طول یک ماه (مدت ویزای معمول در اندونزی) آن‌ها را به استرالیا انتقال دهند اما پروسه قاچاق به دلیل برخی مسائل مانند اجاره قایق طول می‌کشد و با توجه به اتمام مدت ویزا ممکن است برخی از افراد سودجو در اندونزی برای اقامت بیش‌تر این مهاجران از این افراد جریمه بگیرند. گاهی مهاجران طعمه‌های خوبی برای سوء استفاده‌های مالی برخی افراد سودجو شوند. جریمه 20 دلار برای هر روز اقامت غیرقانونی در اندونزی، قانونی نیست زیرا اگر افراد بخواهند به صورت قانونی برای اقامت بیش‌تر اقدام کنند دیگر نیازی به پرداخت جریمه نیستند.

این دیپلمات اندونزیایی گفت: برخی از مهاجران غیرقانونی پول‌هایی را برای اقامت بیش‌تر خرج کرده‌اند و پس از این که نتوانستند به استرالیا بروند و به کشور بازگشته‌اند، به سفارت اندونزی در کشورشان مراجعه کرده و خواستار بازپرداخت هزینه‌های خود شده‌اند!

47 نفر ایرانی محکوم به اعدام در زندان‌های اندونزی هستند

او درباره استرداد زندانیان ایران محبوس در اندونزی، گفت: هر روز آمار زندانیان ایرانی در اندونزی تغییر پیدا می‌کند. 47 نفر ایرانی محکوم به اعدام در زندان‌های اندونزی هستند که بیش‌تر این محکومان به دلیل قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام شده‌اند. اندونزی از هزاران جزیره تشکیل شده است و ممکن است جرمی در هر نقطه‌ای از اندونزی انجام شود بنابراین ساعت به ساعت میزان زندانیان تغییر می‌یابد. در اوائل ژوئن بر اساس اعلام مسئولان اندونزی 486 نفر ایرانی در زندان به سر می‌بردند.

استرداد 3 اندونزیایی با 47 ایرانی محکوم به اعدام عادلانه نیست

سفیر اندونزی در تهران درباره احتمال امضای قرارداد استرداد مجرمین میان ایران و اندونزی، اظهار کرد: دولت اندونزی پیش‌نویس این قرارداد را از سوی ایران دریافت کرده است. اما ما این قرارداد را از سوی کشورهای دیگر مانند افغانستان و پاکستان نیز دریافت کرده‌ایم. در این مساله تنها وزارت دادگستری اندونزی دخیل نیست بلکه ارگان‌های دیگری مانند وزارت کشور و اداره پلیس در این باره تصمیم‌ می‌گیرند. ما هم منتظر جواب از سوی دولت اندونزی هستیم. هنوز جوابی دریافت نکردیم اما پیگیری می‌کنیم. هم‌اکنون سه زن اندونزیایی در زندان‌های ایران به دلیل قاچاق مواد مخدر به سر می‌برند که محکوم به اعدام هستند. عادلانه نیست که سه اندونزیایی با 47 ایرانی محکوم به اعدام استرداد شود.

او اضافه کرد: هنوز حکم این 47 نفر اجرا نشده است که این مساله به علت روابط دوستانه و نزدیک موجود میان ایران و اندونزی است. بسیاری از آفریقایی‌ها محکوم به اعدام بودند که حکم آن‌ها سریع اجرا شده است. شخصا امیدوارم که حکم این ایرانیان اجرا نشود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انتقال ایرانیان زندانی در اندونزی به ایران باعث کاهش هزینه‌های روانی و مادی برای دولت اندونزی نمی‌شود؟ خاطرنشان کرد: این قرارداد ممکن است میان برخی کشورها معمول باشد اما در کشور ما این‌گونه نیست. به طور مثال در اندونزی یک خانم استرالیایی در زندان به سر می‌برد و دولت استرالیا خواهان انتقال وی به کشورش است اما تاکنون دولت اندونزی این مساله را قبول نکرده است زیرا جرم در خاک اندونزی انجام شده و مجرم باید بر اساس قوانین کشور ما مجازات شود.

سفیر اندونزی در تهران ادامه داد: هم‌چنین باید علاوه بر احساسات خانواده‌های ایرانیان زندانی در اندونزی، احساسات خانواده‌های اندونزیایی را درک کنیم که ممکن است روزی قربانی مواد مخدر شوند.در فرودگاه اندونزی نوشته شده است که مجازات قاچاق مواد مخدر اعدام است، این افراد با دانستن این مساله به قاچاق مواد مخدر می‌پردازند، بنابراین باید مجازات شوند.

همه محرک‌ها، مشتقات تریاک و مواد شیمیایی، در اندونزی مخدر محسوب می‌شوند

این دیپلمات اندونزیایی در پاسخ به این سوال که مواد مخدر در این کشور شامل چه موادی می‌شود؟ گفت: معمولا مواد مخدر شامل محرک‌ها، مشتقات تریاک و مواد شیمیایی است که مشتقات تریاک و خشخاش معمولا از افغانستان از طریق ایران به این کشور صادر شده و محرک‌ها از آمریکای لاتین صادر می‌شوند.

پنج هزار ایرانی در شبه زندان‌های اندونزی به سر می‌برند

این دیپلمات اندونزیایی درباره کمک دولت اندونزی برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی ایرانی به کشورشان ادامه داد: برخی از مهاجران غیرقانونی در اندونزی به دلیل تمام شدن پول‌شان و طولانی شدن اقامت، جرم‌های کوچکی را مرتکب می‌شوند. در حال حاضر پنج هزار ایرانی در شبه زندان‌ها به سر می‌برند که ممکن است این آمارها تغییر کند. در واقع در این بازداشتگاه‌های موقت تحقیقات لازم انجام شده، اظهارات آنان مورد بررسی قرار گرفته و هویت‌شان شناسایی می‌شود زیرا بسیاری از آن‌ها مدارک مربوط به هویت‌شان را از دست داده و یا پاره کرده‌اند. ما باید تک تک این مهاجران را مورد بررسی قرار دهیم و از صحت و سقم اظهارات‌شان باخبر شویم. اگر آنان جرمی مرتکب نشوند، می‌توانند به کشورشان برگردند اما در کل بررسی و پیگیری هویت این مهاجران زمان‌بر است.

سفیر اندونزی در تهران تصریح کرد: درباره وضعیت مهاجران غیرقانونی در اندونزی سازمان بین‌المللی مهاجرت و برخی از نهادهای مردمی در زمینه اسکان، مواد غذایی و بهداشتی به اندونزی کمک کرده و در این باره اندونزی تنها نیست. گاهی برخی از این مهاجران به سفارت‌خانه‌های کشورشان مراجعت کرده و خواستار دریافت کمک می‌شوند. اگر مهاجران غیرقانونی جرمی مرتکب نشوند این کشور نمی‌خواهد آن‌ها را بی‌خود و بی‌جهت برای مدت طولانی نگه دارد اما اگر جرمی مرتکب شوند در این صورت روند بررسی وضعیت آن‌ها کمی طولانی‌تر می‌شود.

وی در پاسخ به اظهارات برخی از خانواده‌های مهاجران غیرقانونی که اکنون در اندونزی به سر می‌برند، مبنی بر این که این افراد با وجود تهیه بلیط برای بازگشت، باز هم نمی‌توانند به ایران بازگردند، افزود: ممکن است این افراد در جزایر کوچکی در اطراف اندونزی باشند. مهاجران غیرقانونی پس از بررسی‌های لازم در صورت مرتکب نشدن به جرم به شهرهای بزرگ فرستاده می‌شوند تا بتوانند با پرواز مستقیم به ایران بازگردند.

سفیر اندونزی در تهران افزود: به طور نمونه یک مهاجر ایرانی پس از اتمام رسیدگی، به همراه یک محافظ به سفارت ایران در جاکارتا تحویل داده می‌شود و سفارت ایران در جاکارتا مسئول است که وی را به ایران باز گرداند. اندونزی تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا سریع‌تر به پرونده‌های مهاجران غیرقانونی در این کشور رسیدگی شود.

اگر پاپوآ گینه نو را بشناسید، وخامت مهاجرت غیرقانونی به استرالیا را درک می‌کنید

دیان ویرنجوریت با اشاره به قانون جدید استرالیا درباره مهاجران غیرقانونی گفت: این کشور قوانین خود را سخت‌تر کرده است و مهاجران غیرقانونی را به جزیره بسیار کوچکی می‌فرستد. اگر شما جزیره پاپوآ گینه نو را بشناسید در این صورت وخامت این امر را درک می‌کنید. در اندونزی مهاجران غیرقانونی در آپارتمان‌ها و هتل‌ هستند و در اردوگاه کار و کمپ نگه داشته نمی‌شوند.

19 نفر از مهاجران غیرقانونی که از حادثه اخیر قایق غرق شده نجات یافتند، ایرانی هستند

او درباره حادثه اخیر غرق شدن یکی از قایق‌های مهاجران غیرقانونی در سواحل اندونزی، گفت: در حادثه اخیر 147 نفر توانستند زنده بمانند که 19 نفر از آن‌ها ایرانی و بیش‌تر سریلانکایی هستند و در هتلی که در شهر نزدیک محل قایق غرق شده آن‌ها ساکن هستند.

سفیر اندونزی در تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ممکن است در آینده قانون لغو اعطای ویزا در بدو ورود به اندونزی برای ایرانیان تغییر پیدا کند؟ گفت: هر قانونی توسط پارلمان اندونزی تصویب می‌شود اما ممکن است در آینده تغییر یابد؛ در واقع این تغییرات بر اساس شرایط موجود در آینده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. من امیدوارم که این قانون موقت باشد اما این مساله بستگی به پیشرفت‌های حاصله بعد از این قانون دارد. زمانی که روابط خوبی میان دو کشور برقرار شود در این صورت ممکن است قوانین موجود مورد بازنگری قرار گیرند. اگر قانونی سودآور نباشد می‌توان آن را تصحیح کرد.

کد خبر 226263
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز