گروه اجتماعی: رئیس پلیس راهور با بیان اینکه مرحله دوم طرح تابستانه از فردا چهارشنبه 16مردادماه در تمامی جاده‌های کشور آغاز می‌شود، گفت:

پلیس

این مرحله همزمان با آغاز تعطیلات عید فطر از روز چهارشنبه آغاز می شود و تا دوم مهرماه در تمامی جاده‌های کشور به اجرا در می‌آید. در این مرحله تمامی تیم‌های پلیس راهور، هلال احمر، اورژانس و راهداری حضور دارند و 30فروند پرنده پلیس در این طرح شرکت می‌کنند. سردار اسکندر مومنی که در جلسه هماهنگی طرح تابستانه سخن می‌گفت و مهر خبر آن را منتشر کرد، همچنین هشدار داد:‌ 11هزار راننده در آستانه کسب 30نمره منفی و محرومیت از رانندگی هستند.

او تأکید کرد: این افراد اگر مرتکب یک تخلف حادثه ساز دیگر شوند از رانندگی در تابستان محروم شده و گواهینامه آنها ضبط می‌شود. این افراد درصورتی که 6‌ماه مرتکب تخلفات حادثه ساز نشوند تمامی نمرات منفی آنها پاک می‌شود. رئیس پلیس راهور ناجا با اعلام اینکه 50درصد تصادفات منجر به فوت و جرح به‌علت سرعت و سبقت غیرمجاز رخ می‌دهد، تصریح کرد: در مرحله دوم طرح تابستانه نیز این دو تخلف به‌عنوان خط قرمز پلیس شناخته شده و مأموران با آنها برخورد می‌کنند. مومنی با اشاره به اینکه کنترل ناوگان حمل‌ونقل بار مسافر در مرحله دوم طرح تابستانه تشدید می‌شود، تأکید کرد:

از روز سه‌شنبه مأموران پلیس با استقرار در خروجی‌های پایانه‌ها تمامی اتوبوس‌های ناوگان حمل‌ونقل را از نظر معاینه فنی و ایمنی کنترل می‌کند اگر رانندگان اتوبوس‌های مسافربری در تصادفات منجر به جرح و فوت مقصر باشند دفترچه آنها یک سال باطل می‌شود و این رانندگان در این مدت حق ندارند در ناوگان حمل‌ونقل عمومی مسافر فعالیت کنند.

او با بیان اینکه در 3ماه نخست امسال تلفات رانندگی بیش از 6درصد کاهش داشته است، افزود: براساس آمارها در 3ماه نخست امسال میزان تلفات 6تا 7درصد کاهش نشان می‌دهد درحالی‌که تنها در این مدت میزان تردد در جاده‌ها 11درصد افزایش داشته است. رئیس پلیس راهور خبر داد: با توجه به کاهش هزار کشته براساس برآورد در سال 90از وارد آمدن 12هزار میلیارد تومان خسارت به کشور با کاهش تصادفات جلوگیری شد.

به گفته مومنی، آمارها از افزایش وقوع تصادفات از ساعت 8شب تا 12خبر می‌دهند که باید اورژانس، هلال احمر، پلیس و امداد خودروها تا این ساعت در جاده‌ها و معابر حضور داشته و چراغ‌های گردان خود را روشن کنند. در طول سال 17درصد تصادفات در این ساعت رخ می‌داد که در تابستان سال گذشته این میزان به 21درصد افزایش یافت. براساس آخرین آمارها70درصد تصادفات از 12ظهر تا 12شب رخ می‌دهد.

او با اشاره به اینکه در 3ماه اول امسال با وجود پیش‌بینی‌ها شاهد کاهش کشته‌ها هستیم، گفت: اگر در زمان باقیمانده تا پایان تابستان تصادفات را کنترل کنیم، می‌توانیم بگوییم که امسال نیز کشته ‌ها کاهش یافته است. میزان کاهش تلفات رانندگی در سال‌های اخیر در تاریخ انقلاب بی‌سابقه است البته در شهریورماه تعطیلی مقطعی ملاک نیست چرا که سفرها همزمان با تعطیلات عید فطر و 15روز آخر شهریور افزایش می‌یابد.

کد خبر 226001
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی