همشهری‌آنلاین:‌ محققان معتقدند، روند صعودی انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌تواند زمین را به سیاره‌ای غیر قابل سکونت مانند ناهید مبدل کند.

گازگلخانه ای

به گزارش ایسنا، با افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، میزان جذب انرژی خورشید نیز بشدت افزایش یافته و زمین دیگر قادر به حفظ تعادل دمایی نخواهد بود.

در نتیجه گرمتر شدن زمین، اقیانوس‌ها به حالت جوش درآمده و تبخیر می‌شوند؛ در این شرایط جو مملو از بخار شده و زمین به سیاره‌ای غیر قابل سکونت مشابه سرنوشت جهنمی ناهید مبدل خواهد شد.

منطقه قابل سکونت ستاره جائی است که فرآیند فرار گازهای گلخانه‌ای آغاز می‌شود؛ این منطقه حلقه‌ای از فضا در اطراف ستاره است که محل مناسبی برای شکل‌گیری آب به شکل مایع بر سطح سیاره سنگی و میزبانی حیات محسوب می‌شود.

اخترشناسان دانشگاه ویکتوریا با استفاده از مدل رایانه‌ای دریافته‌اند، آستانه پایین‌تر تابش حراراتی در فرآیند گازهای گلخانه‌ای احتمالا سریع‌تر از تصورات قبلی روی دهد.

تیلور رابینسون یکی از نویسندگان این تحقیق تأکید می‌کند: نتایج این یافته برای سیاره زمین نیز قابل تعمیم است؛ با توجه به افزایش میزان تابش نور خورشید، جو زمین بیش از تصورات قبلی مستعد اثرات گازهای گلخانه‌ای قرار دارد.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.

کد خبر 225506

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار