همشهری آنلاین: استاندار تهران با بیان اینکه میزان مصرف آب شبانه‌روزی تهرانی‌ها به شدت افزایش یافته است، با هشدار نسبت به این مسئله، گفت: برای جلوگیری از قطع شدن و جیره‌بندی آب، صرفه‌جویی تنها راه‌حل است، چرا که بخشی از ذخایر آب تهران نیز وارد شبکه مصرف شده است.

مرتضی تمدن در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه این روزها اوج فعالیت مسئولان شرکت آب و برق تهران است، گفت: شدت گرما و تداوم آن باعث شده تا مصرف آب و برق به صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یابد.

وی افزود: بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد که گرمای هوا تا چند روز آینده در تهران ادامه خواهد داشت و با وجود اینکه در تولید و تامین آب نسبت به گذشته نه تنها هیچ گونه کاهشی نداشته‌ایم، بلکه با افزایش تولید نیز همراه بودیم، اما مصرف سرانه هر شهروند تهرانی که در شبانه‌روز 270 لیتر بود، به 400 لیتر افزایش یافته است.

استاندار تهران ادامه داد: مصرف آب در تهران با این آمار و ارقام، رشد فزاینده‌ای را نشان می‌دهد و علی‌رغم اینکه شرکت آب و فاضلاب در تولید آب کاهشی ایجاد نکرده‌ است، اما به علت مصرف زیاد در برخی از مناطق شاهد قطعی آب و افت فشار در طبقات فوقانی ساختمان‌ها هستیم.

تمدن تصریح کرد: گزارش شرکت آب و فاضلاب تهران نشان می‌دهد که علی‌رغم تذکر رسانه ملی و مسئولان این شرکت مبنی بر صرفه‌جویی در مصرف آب، تاکنون متاسفانه کاهش معناداری در مصرف آب شهروندان تهرانی صورت نگرفته و این مصرف روند افزایشی دارد.

وی افزود: سختی کار در اینجا خواهد بود که با ادامه این روند دچار قطعی و جیره‌بندی آب شویم، چرا که شرکت آب و فاضلاب تمام تلاش خود را به کار گرفته تا این اتفاق رخ ندهد، اما لازمه این کار کاهش مصرف آب از سوی شهروندان است.

استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به ادامه گرمای هوا در تهران و افزایش مصرف آب، شهروندان به جز مصارف ضروری روزانه، در شرایط فعلی سایر مصارف آب را فراموش کنند تا مجبور به جیره‌بندی نشویم.

تمدن گفت: در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب استان تهران علاوه بر تولید منابع آب روزانه، به علت افزایش روند مصرف، بخش زیادی از آب ذخیره شده تهران را که برای موارد خاص بود وارد شبکه آبرسانی کرده است و طبق آمار مصرف روزانه آب در تهران هم‌اکنون به سه میلیون و 420 هزار مترمکعب رسیده که مصرف بسیار بالایی است که تاکنون چنین وضعیتی را در مصرف آب شاهد نبودیم.

وی با تاکید بر اینکه برای عبور از این شرایط، چاره‌ای جز صرفه‌جویی در مصرف آب نداریم، درباره جلوگیری از قطع برق نیز گفت: در مصرف برق نیز با توجه به گرمای هوا، این روند افزایشی وجود دارد و اداره برق تلاش خود را به کار گرفته تا شهروندان دچار قطعی برق نیز نشوند.

استاندار تهران ضمن آنکه از تمام شهروندان تهرانی خواست تا در مصرف آب و برق صرفه‌جویی لازم را داشته باشند، اضافه کرد: اگر شهروندان مصارف غیرضرور و غیر شرب خود را به شدت کاهش ندهند، دچار قطعی و جیره‌بندی می‌شویم.

تمدن ابراز امیدواری کرد تا با کاهش گرما، میزان مصرف آب و برق تعدیل یابد، اما شرایط در حال حاضر به گونه‌ای است که اگر صرفه‌جویی در مصارف صورت نگیرد، علی‌رغم تلاش‌هایی که اداره آب و فاضلاب و برق انجام می‌دهند، ممکن است دچار قطعی آب شویم.

وی درباره اینکه آیا برای روزهای آینده درباره جیره‌بندی آب تصمیمی قطعی اتخاذ شده یا نه؟ گفت: هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم، چرا که برای قطع یا جیره‌بندی آب، باید در یک ساعتی یک منطقه بدون آب باشد تا در منطقه دیگر امکان آبرسانی وجود داشته باشد، اما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا این اتفاق نیفتد.

استاندار تهران گفت: چنانچه شهروندان 10 تا 20 درصد مصرف روزانه خود را کاهش دهند، قطعا به جیره‌بندی نخواهیم رسید.

به گفته تمدن، قطعی آب برخی از مناطق در روزهای گذشته به علت کاهش تولید آب نبوده، بلکه علت این قطعی، افزایش میزان مصرف شهری خود شهروندان بوده است.

کد خبر 224804

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار