همشهری آنلاین: مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب استان تهران با رد هرگونه برنامه برای سهمیه‌بندی آب در این استان، از مردم خواست با رعایت صرفه‌جویی بیشتر در روزهای گرم کنونی شرایط را برای تداوم خدمت‌رسانی مطلوب به مشترکان فراهم کنند.

محمد پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در واکنش به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر احتمال سهمیه‌بندی آب در پایتخت ضمن مطرح کردن این موضوع که هرگونه اظهارنظر در این زمینه صرفا باید از طرف مقام‌های مسئول انجام شود، ادامه داد: هیچ برنامه‌ای برای سهمیه‌بندی آب در تهران نداریم؛ تنها طبق روال هر سال از مردم در روزهای گرم سال کمک می‌خواهیم تا با صرفه‌جویی بیشتر، به خدمت رسانی مطلوب کمک کنند.

پرورش با اشاره به این‌که مصرف آب استان تهران در این روزهای گرم به چهار میلیون و 500 هزار متر مکعب رسیده است، ادامه داد: تنها در شهر تهران شاهد مصرف آبی معادل سه میلیون و 200 هزار متر مکعب هستیم که گاهی تا 3.3 میلیون متر مکعب نیز افزایش پیدا می‌کند.

هر درجه افزایش هوا چقدر مصرف آب را افزایش می‌دهد؟

مسئول تامین آب پایتخت در ادامه گفت: همانطور که سازمان هواشناسی پیش‌بینی‌ روزهای گرمی را کرده بود، شاهد این موضوع هستیم که دمای شهر تهران افزایش قابل توجهی داشته و هرچند در شرایط طبیعی گذر از یک یا دو روز با این دمای هوا کار راحتی است، اما تداوم هوای گرم مصرف آب را به شدت افزایش داده و به تبع آن تامین آب دشوارتر خواهد بود.

به گفته پرورش، مصرف آب تهران به ازای هر نیم تا یک درجه افزایش دمای هوا بالغ بر 100 هزار متر مکعب افزایش می‌یابد و به همین دلیل تداوم گرمای هوا در پایتخت، مصرف آب را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد که این امر لزوم توجه بیشتر مصرف‌کنندگان به صرفه جویی در مصرف را می‌طلبد.

افزایش 11 درصدی مصرف آب نسبت به سال گذشته

مدیرعامل آبفای تهران با اشاره به این‌که میانگین مصرف آب پایتخت حدود 2.6 میلیون متر مکعب در روز است، گفت: در روزهای اخیر شاهد افزایش600 تا 700 هزار متر مکعبی مصرف آب بوده‌ایم که نشان می دهد مصرف آب نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: با توجه به این‌که در ماه مبارک رمضان قرار داریم، قصد نداریم فشارشکن‌های سطح شهر را فعال کنیم تا فشار آب در طبقات ساختمان‌ها در مناطق مختلف دچار مشکل شود، تنها از مردم خواسته‌ایم در این چند روز که ذخایر آبی کاهش پیدا می‌کند و همه ظرفیت‌های تولید در مدار قرار دارند در مصرف آب به خصوص در مسایلی مانند آبیاری فضای سبز و مصارف غیر ضروری رعایت کنند تا مشکل خاصی پیش نیاید.

10 سد دیگر هم داشته باشیم جوابگوی مصرف بالا نیست

مدیرعامل آبفای استان تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: توجه به این نکته ضروری است که حتی اگر 10 سد تامین اب دیگر هم داشته باشیم، جوابگوی مصرف کنونی نیست، چرا که شبکه‌های آبرسانی و خطوط انتقال آب ظرفیت محدودی دارند.

وی با این‌حال ادامه داد: بحث سهمیه‌بندی و مشکلاتی در تامین آب زمانی پیش می‌آید که امکانات برای تامین آب کافی نباشد، اما اکنون وضعیت تولید به گونه‌ای است که در تهران تا 38 متر مکعب در ثانیه آب تامین می‌شود و تنها نگرانی موجود به خاطر دمای هواست که وقتی چند روز پشت سرهم شاهد دمای هوای بالای 40 درجه باشیم، مصرف روندی نگران‌کننده پیدا می‌کند.

کد خبر 223720
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز