همشهری آنلاین: فرمانده ناجا با بیان ناگفته‌هایی از ماجرای کهریزک و اظهاراتی برخی از نمایندگان مجلس در آن ایام درباره استعفای وی گفت: با حضور در منزل جانباختگان کهریزک از تمام آنان عذرخواهی کردم.

ایسنا نوشت: سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه انتقاد و واردشدن فشار به نیروی انتظامی سازنده و اصل آن را خوب می‌دانیم، گفت: البته این امر نباید از یک حدی بیشتر برود، اما می‌بینیم که گاهی یک ورزشکاری چاقو می‌خورد و پس از آن مجلس، نمایندگان و ... مطالباتی را مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به ماجرای کشیده شدن چادر از سر یک زن ناهی از منکر، اظهارکرد: امروز نیز این موضوع را مطرح کرده‌اند که ما در حال حاضر این زمینه تحقیقات خود را انجام می‌دهیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه طرح چنین مطالباتی سبب می‌شود که ما مطالبات دیگری را نیز مطرح کنیم، اظهارکرد: به عنوان مثال در طرح ممنوعیت حمل سلاح‌سرد، پس از اینکه با فرد خاطی برخورد کرده و وی را شناسایی و دستگیر کردیم، این طرح را نیز به مجلس برده و خواهان تصویب آن شدیم که البته هنوز از مجلس خارج نشده است.

احمدی‌مقدم با اشاره به ماجرای کهریزک و اظهاراتی که در آن ایام برخی از نمایندگان مجلس نظیر آقایان مطهری، توکلی، کاتوزیان و ... از استعفای فرمانده نیروی انتظامی مطرح می‌کردند نیز گفت: آقای توکلی از دوستان قدیمی ماست و حُسنی که دارد این است که دوست و رفیق هم در چنین مواردی سرش نمی‌شود.

وی ادامه داد: در آن زمان در دیدارهایی که با آقای کاتوزیان، توکلی و ... داشتم، اظهاراتی را مطرح کردیم که در یکی از این دیدارها در مرکز تحقیقات به آقای توکلی نامه‌های مختلفی را نشان دادم که در آن گزارشاتی را با دست‌خط خودم از ماجرای کهریزک به مقام معظم رهبری نوشته بودم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه در ماجرای کهریزک با تعویض جایگاه موضوع اصلی و فرعی، افرادی که فتنه را به راه انداخته بودند، مطالبه‌گر شده و ما بدهکار شده بودیم اظهار کرد: خدمت حضرت آقا نیز عرض کردم که اگر فکر می‌کنند با برکناری من، این موضوع ختم می‌شود، من را برکنار کنند تا این قائله بخوابد و مطمئن باشند که من دلگیر نخواهم شد.

احمدی‌مقدم با اشاره به حضورش در منزل جانباختگان کهریزک نیز گفت: من به منزل کسانی که جان خود را در کهریزک از دست داده بودند، رفته و حقایقی را نیز با آنان مطرح کردم که همین حقایق سبب شد که آنان امروز مطالبات خود را این گونه پیگیری کنند.

وی اضافه کرد: به خانواده جانباختگان کهریزک گفتم هر کاری که بخواهند من انجام می‌دهم، جز اینکه فرزندانشان را به آنان بازگردانم، چرا که چنین کاری را نمی‌توانستم انجام بدهم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه به خواست خانواده جانباختگان، بنابر این بود که ماجرای دیدارم با آنان رسانه‌ای نشود، خاطرنشان کرد: این ماجرا رسانه‌ای نشد تا اینکه خود آنان در دادگاه آن را مطرح کرده و رسانه‌ای کردند.

احمدی‌مقدم با اشاره به دیداری که در این خصوص با مقام معظم رهبری داشته است نیز تصریح‌کرد: پس از دیدار با خانواده جانباختگان کهریزک، به دیدار حضرت آقا رفتیم و ایشان را در جریان امور قرار دادیم که ایشان فرمودند کار خوبی کردید و کاش زودتر می‌رفتید.

وی درباره ویژگی پلیس از نگاه خود، اظهارکرد: حرفه‌ای‌گرایی و توان درک ماموریت از وظایف مورد انتظار ما از پلیس است، اما وقتی که فرمانده می‌شوی تنها رسیدگی به پرونده‌های پلیسی جزو وظایف نمی‌شود و باید به معیشت و حقوق ماموران و پرسنل نیز توجه شود.

فرمانده ناجا با بیان اینکه باید کاری کنیم که یک مامور پلیس آگاهی بتواند خوب کشف کند و مامور راهور وظیفه خود را به خوبی انجام دهد و خلبان هواناجا نیز درست پرواز کند، ادامه داد: باید یک فرمانده طوری عمل کند که بتواند درجه‌دارش را با حقوق 700 هزار تومان 20 روز در نقطه صفر مرزی نگه دارد.

احمدی‌مقدم دغدغه اولش در نیروی انتظامی را سلامت، حقوق و معیشت کارکنانش دانست و گفت: در گذشته شاهد بودیم که چگونه در فیلم‌های سینمایی نظیر «مومیایی 3» پلیس را مسخره می‌کردند و این در حالی است که امروزه تصویر بهتر و مطلوب‌تری از پلیس ارائه می‌شود.

به گفته وی، البته آنچه که در گذشته از پلیس ارائه می‌شد، تصویر مبالغه‌آمیز از واقعیت‌های موجود بود.

فرمانده ناجا با اشاره به جایگاه و موقعیت ناجا نیز افزود: فرمانده نیروی انتظامی با دستگاه‌ها، مسئولان بیش از 200 نماینده مجلس و ... در یک سال دیدارهای مختلفی دارد و علاوه بر آن نیز در شوراهای بسیاری عضو است که باید به آن رسیدگی کند.

فرمانده ناجا همچنین در مورد انتقاد به پلیس در دوران فتنه 88، گفت: یکی از ویژگی‌های ایام فتنه این است که حق و باطل به شدت با یکدیگر مخلوط می‌شوند و مانند مه‌شده و تشخیص مسیر، میسر نیست.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بصیرت به مانند قطب‌نما در دریای طوفانی است، گفت: پس از فتنه که مقداری آتش‌ها خوابیده بود، در ماه رمضان هر کجا که دعوت می‌شدم، همه انتقاد کرده یا سئوال می‌پرسیدند که آقا چرا خانم پورآقایی و ... را کشته‌ای و آنجا بود که پرونده کشته‌سازی‌ها درست شد؛ من مانده‌ بودم که چه کنیم، چرا که روزنامه‌ها، نمایندگان مجلس و حتی دوستان نزدیک می‌گفتند که چرا کشته‌اید، این انصاف نیست.

نمی‌دانستم ترانه موسوی کیست

احمدی‌مقدم با بیان اینکه من نمی‌دانستم «ترانه موسوی» کیست، گفت: من حتی بارها عنوان کردم که جنازه‌ای با این اسم در اختیار نداریم، اما آنقدر فشارها زیاد شد که یک روز که از خواب بیدار شدم، تفعلی به قرآن زده و آیه «افوز امری الی الله ان الله بصیر بالعباد» آمد که ماجرای داستان یوسف و گرفتارشدن توسط فرعون بود و پس از آمدن این آیه، سکوت کرده و کارها را به خدا سپردم تا اینکه یک روز سردار اشتری، رییس پلیس امنیت ناجا آمد، اما به او گفتم من سکوت می‌کنم. اما او گفت که خبر خوشی دارد، چرا که عاطفه امامی، سعیده پورآقایی و ... را پیدا کردیم و یک هفته نشد که تمامی این افراد را پیدا کردیم و حتی پرونده‌هایی را که آقای اژه‌ای در تلویزیون نشان داد، ما به او دادیم و ورق برگشت.

فشار در فتنه 88 آنقدر زیاد بود که ناامید شده و کار را به خدا سپردم

فرمانده ناجا با بیان اینکه در این قضایا آنقدر ناامید شدیم که کار را به خدا سپردم، گفت: این گونه مسئولیت‌ها سعه صدر و حوصله‌ زیادی می‌خواهد. هر چند که معتقدم خداوند نیز کمک کرده و ظرفیت و لطف ویژه‌ای می‌دهد.

احمدی‌مقدم درباره اینکه اگر جای رئیس‌جمهور یا دیگر تصمیم‌گیران نظام بوده‌اید؛ در قضیه حجاب، ماهواره و موادفروشان خرد چه تصمیمی می‌گرفتید؟ گفت: ما هیچ وقت نمی‌توانیم پاسخ قطعی برای سئوال‌هایی که مطرح کرده‌ایم، بیابیم؛ چرا که در یک سوی تصمیم‌گیری، انسان‌ها هستند و نمی‌شود انتظار داشت جامعه‌ای بی‌جرم و معصوم داشته باشیم.

فرمانده ناجا با اشاره به شرایط دنیای امروز، جهانی‌شدن رسانه‌ها و اینترنت و ... گفت: شرایط جهان پیچیده شده و نباید انتظار جامعه‌ای معصوم را داشته باشیم و حتی گاها دیده شده برخی خیلی تند می‌روند، حالا یک تن در گوشه‌ای امر به معروف کرده یا یک تن روزه‌خواری کرده، آیا این مسئله ملی است که چنین به آن پرداخته می‌شود.

وی با طرح این سئوال که فکر می‌کنید چند تن در تهران روزه‌خواری می‌کنند؟ گفت: تصور کنید 30 درصد از افراد روزانه به تهران سفر می‌کنند، حالا در این میان، پیر، جوان، بچه و ... را هم اضافه کنید و می‌توانیم بگوییم که نصف تهران روزه نمی‌گیرند، اما شما در روز چند مورد روزه‌خوار پیدا می‌کنید؟ که عمدتا این مسئله نیز بیشتر به دلیل سیگارکشیدن است و وقتی هم به آنها تذکر می‌دهیم، می‌گویند "آقا حواسمان نبود". اما واقعا جای سئوال است که این مسئله آنقدر شیوع پیدا کرده که اینقدر به آن می‌پردازید؟ و پرداختن به این موضوعات نشان می‌دهد که می‌شود روزه را هم خورد.

با آقای احمدی‌نژاد در بحث تجهیزات دریافت از ماهواره و پوشش همیشه چالش داشتیم

احمدی‌مقدم با اشاره به دیدار اخیرش با رییس‌جمهور منتخب، گفت: در دیدار خصوصی به روحانی گفتم که با آقای احمدی‌نژاد در بحث تجهیزات دریافت از ماهواره و پوشش همیشه چالش داشتیم، چرا که به نظر بنده خوب نیست از نظام دو سه حرف بیرون بیاید، چرا که موجب تجری مجرمان می‌شود و یک حرف در این قضایا وجود داشته باشد. چرا که ما تصمیم‌گیرنده نیستیم، اما ما مجری سیاست‌ها هستیم.

فرمانده ناجا در پاسخ به سئوالی مبنی بر انتقادات مطرح شده در مورد جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره و در پاسخ به این سئوال که آیا شما تصور می‌کنید برخورد فیزیکی در این معقوله درست است یا نه؟ گفت: طبق قانون مبارزه با تجهیزات دریافت از ماهواره‌ مصوب مجلس شورای اسلامی، به ما تکلیف شده‌ و چیز خوبی نیست که می‌گویند تکلیف را انجام نده، چرا که ناجا در برابر جرایم مشهود بدون حکم قاضی باید برخورد کند و وقتی جرم علنی و آشکار است، مداخله می‌کنیم.

وی با بیان اینکه به ماموران گفتیم بدون حکم قضایی وارد منزل مسکونی نشوید، گفت: اما دست ما را خواندند و رفتند تجهیزات دریافت از ماهواره را جلوی بالکن نصب کردند. به همین دلیل ما خواستیم جمع کنیم که یک تن ابتکار به خرج داد و راپل صورت گرفت. اما نگفتیم راپل کنید.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه در بحث امنیت اخلاقی اگر پلیس کاری انجام دهد، مورد انتقاد قرار گرفته و اگر کاری هم انجام ندهد، مورد انتقاد شدیدتر قرار می‌گیرد، گفت: جامعه ما در این مورد سه دسته است و به نظر می‌رسد باید تصمیمی که دربرگیرنده فضای ملی، قانون‌اساسی، فرهنگ و واقعیت جامعه باشد، اتخاذ شود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا گرایشات سیاسی شما در کار پلیسی اثر می‌گذارد؟ گفت: این کار سابقه ندارد، چرا که همه دوستان در گرایشات سیاسی از دوستان خوب و قدیمی ما هستند؛ شما مشاهده نکردید که جریان اصلاح‌طلبی در مجلس علیه ناجا موضع بگیرد و حتی در فتنه 88 به پرونده‌هایی حمله شد، اما در مجموع به پلیس خیلی حمله نشد.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه شما پشت صحنه‌ها را نمی‌بینید، گفت: این ارتباطات بین پلیس و جریانات مختلف سیاسی همواره وجود داشته و ما همیشه سعی داشتیم که فراجناحی عمل کرده و وظیفه خود را انجام دهیم و با همه این جریان‌ها ارتباط داشته باشیم.

برای تشکیل پلیس اقتصادی به دیدار روسای بانک مرکزی و وزیر اقتصاد رفتم

فرمانده ناجا، تابش را هم‌رزم و دوست قدیمی خود دانست و گفت: تابش در ایام فتنه رابط ما بود و حتی من در ایام پس از انتخابات وقتی تظاهرات می‌شد، مسیر خود را تغییر نداده و از داخل جمعیت عبور می‌کردم و می‌دیدیم که حتی برای ما دست تکان می‌دهند.

وی با بیان اینکه همواره تلاش داشتیم که به گونه‌ای رفتار کنیم که اتصال به جایی نداشته باشیم، گفت: حتی فارغ از گروه‌های سیاسی همواره به گونه‌ای رفتار کردیم که حتی سنی، شیعه، مسیحی، فرد متدین و بی‌حجاب نگوید که پلیس مال من است یا پلیس مال آنهاست، حتی فرد بی‌حجاب فکر نکند که من دشمن او هستم و من را باید ناصح ببیند که صلاح وی را می‌بینم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه پلیس اقتصادی کی راه‌اندازی می‌شود؟ گفت: ما پلیس اقتصادی را شکل داده‌ایم و معاونت مبارزه با قاچاق کالا و ارز و جرایم اقتصادی راه‌اندازی شده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

احمدی‌مقدم با اشاره به دیدارش با وزیر اقتصاد و دارایی، گفت: به وزیر عنوان داشتم که پلیس اقتصادی داخل وزارت اقتصاد تشکیل شود که به شوخی عنوان داشت آیا نیروی روی دست مانده دارید؟ که گفتم نه قرار است این پلیس داخل وزارت اقتصاد باشد، اما حقوق، تامین نیرو و ... با ما باشد. حتی با مظاهری و بهمنی که روسای بانک مرکزی بوده‌اند، در این مورد صحبت‌هایی شد. اما نمی‌دانم که چرا نشد. معتقدم باید در این زمینه قانون باشد تا پلیس تخصصی‌تر و متمرکز در این جرایم وارد شود.

برای تاسیس پلیس فتا مقاومت زیاد شد

فرمانده ناجا با طرح این سئوال که آیا تشکیل پلیس مرزبانی و راهور مشکلی ایجاد کرد؟ گفت: برای تاسیس پلیس فتا نیز مقاومت زیاد بود، اما سرانجام این پلیس تشکیل شد.

فرمانده ناجا بعد از بازنشستگی کجا می‌رود؟

احمدی‌مقدم در پاسخ به این سئوال که شما یکی از قدیمی‌ترین فرماندهان ناجا هستید و پس از پایان دوره فرماندهی به کجا می‌روید، گفت: من بارها گفته‌ام که پیش از ورود به کارهای نظامی، در حوزه علمیه کار فرهنگی می‌کردم و حتی در سفر اخیر نزد آیت‌الله مکارم شیرازی ایشان فرمودند که ما هم صنف هستیم و من گفتم که پیش از این در حوزه علمیه بوده و علاقه‌مند هستم که به کارهای فرهنگی بازگردم، هر چند که به دلیل انجام و عادت به کارهای نظامی و امنیتی علاقه‌مند به این حوزه نیز هستم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا رییس‌جمهور می‌شوید؟ گفت: پس از جلسه معارفه بنده، اولین سئوالی که خبرنگاران از من پرسیدند این است که آیا می‌خواهید رئیس‌جمهور شوید؟ که من پاسخ دادم، این مسئله در حد من نیست و من تلاش می‌کنم که در کار خود موفق شوم.

فرمانده ناجا با اشاره به حضورش در دانشگاه و عضویت در هیئت علمی دانشگاه، گفت: تا 70 سالگی می‌توانم در دانشگاه ادامه دهم و اگر در حوزه نظم و امنیت یا کار اجرایی و حتی اتاق فکر نیز به حضور بنده احتیاجی باشد، در خدمت هستم.

ردپای یک ضد انقلاب در ماجرای فامیل شدن احمدی‌نژاد و احمدی‌مقدم

فرمانده ناجا درباره شایعه باجناق بودن وی با محموداحمدی‌نژاد نیز گفت: ما هیچ نسبت سببی و نسبی با ایشان نداریم و البته بنده نمی‌خواهم از آن ضد انقلابی اسم بیاورم که در خارج از ایران این شایعه را به راه انداخت و پس از آن نیز بسیای از افراد و حتی بسیاری از مسئولان در این باره از بنده سئوال کردند و ما هر چه هم بگوییم، باز هم این سئوالات پرسیده می‌شود.

نام مرصاد را هاشمی برای مقابله با منافقین برگزید

احمدی‌مقدم در ادامه به عملیات مرصاد اشاره کرد و با بیان اینکه کلمه «مرصاد» را آقای هاشمی برای این عملیات برگزیدند، تصریح‌کرد: ایشان تعبیرشان این بود که با انتخاب این نام به دشمن تفهیم کنند که این منطقه کمین‌ گاهی برای آنان خواهد بود.

وی در ادامه با بیان ناگفته‌هایی از عملیات مرصاد، اظهارکرد: در زمانی که آقای هاشمی فرمانده جنگ بود، بنده در مناطق جنوب غرب حضور داشتم که آقا محسن به من گفتند شما نماینده سپاه هم باش. پس از آن هم آقای هاشمی از طریق آقای سنجری پیام دادند که شما نماینده قرارگاه خاتم هم هستید.

فرمانده ناجا با ذکر خاطره‌ای از شهید صیاد شیرازی در ایام عملیات مرصاد، خاطرنشان کرد: در آن زمان به خاطر دارم که شهید صیاد نزد ما آمده و پرسیدند فرمانده کیست که ما همه گفتیم اینجا برادریم و فرمانده نداریم که ایشان در واکنش به این صحبت ما گفتند که ما نظامی هستیم و باید فرمانده داشته باشیم.

احمدی‌مقدم ادامه داد: پس از آن بود که شهید صیاد حکمی را برای بنده قرائت کرده و بر اساس آن من را به عنوان فرمانده منصوب کردند و پس از آن بود که خطاب به من گفتند، حال به من بگویید که چه کار کنم، چرا که فرمانده شمایید.

وی با اشاره به این روحیه و شخصیت شهید صیاد شیرازی، خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز ما که شعار ولایت می‌دهیم، هنگامی که دستمان از قدرت پایین‌تر می‌آید، جلز و ولز می‌کنیم، در حالی که باید این روحیه را از ایشان یاد گرفت.

شرح زندگی احمدی‌مقدم از زبان خودش

احمدی‌مقدم در ابتدای این دیدار به شرح مختصری از زندگی فردی و سیاسی‌اش و همچنین چگونگی‌ آمدنش به مجموعه نیروی انتظامی پرداخت و گفت: در بهمن ماه سال 57، 17 سال سن داشتم اما چون در خانواده‌ای مبارز بزرگ شدم، با مقوله انقلاب آشنا بودم به طوری که از نوزدهم دی ماه سال 56، در پی اهانت به حضرت امام وارد مبارزات شدم.

وی افزود: پس از آن با یکی از دوستان که بچه محل ما نیز بود، تحصیل را رها کرده و به حوزه علمیه رفته و در آنجا مدتی را ساکن شدم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه از سال 57 دروس علمی حوزه را در مدرسه رضویه و حقانی در کنار شهید بهشتی و آیت‌الله قدوسی آغاز کردم، اظهار کرد: پس از آن اعلامیه‌ها و عکس‌های حضرت امام(ره) را از قم به تهران می‌آوردم و در هنگام ورود حضرت امام به ایران نیز از اعضای کمیته انتظامات استقبال از ایشان بودم.

احمدی‌مقدم با اشاره به فعالیت‌هایی که پس از انقلاب انجام داده نیز اظهار کرد: در کمیته بودیم و کار تبلیغاتی انجام می‌دادیم که پس از آن با توجه به مسائل امنیتی که در کردستان، تهران، ترکمن صحرا و ... به وجود آمد، وارد سپاه شدم.

وی با بیان اینکه انسان‌ها گاهی نمی‌توانند در مسیری که برای خود در نظر گرفته‌اند، حرکت کنند گفت: هیچ گاه فکر نمی‌کردم که طلبه شوم و پس از آن نیز اصلا فکر نمی‌کردم که نظامی شوم، اما شدم.

فرمانده ناجا با اشاره به فعالیتش در کنار شهید بروجردی خاطرنشان کرد: پس از اتمام دوران ماموریت از طریق یکی از دوستان از آقای جنتی استعلام کردیم که ایشان در پاسخ گفتند اگر به حضور ما نیاز است، مکلف هستیم که بمانیم و ما نیز مجددا در سپاه ماندیم.

احمدی‌مقدم اضافه کرد: پس از آن نیز ماجراهای بحران کردستان و جنگ آغاز شد و پس از جنگ نیز قصد داشتم از سپاه خارج شوم که حضرت امام(ره) پیام دادند که افرادی که در جنگ بودند، باید بمانند که ما نیز تسلیم فرمان ایشان شدیم و در سپاه ماندیم.

وی با بیان اینکه سپاه قانون خاصی نداشت و سپس رفته رفته مستحکم شد، اظهار کرد: پس از رهبری حضرت آقا، ایشان در جلساتی که برگزار کردند، نظرشان بر این بود که نیروهای انقلاب نباید به دیوارهای بازنشستگی بخورند و باید آنان را حفظ کرد.

چگونگی ورود احمدی‌مقدم به ناجا

فرمانده ناجا درباره ورودش به نیروی انتظامی نیز اظهار کرد: اواخر سال 71 که جانشین قرارگاه حمزه بودم، به دلیل مشکلات ریه و شیمیایی حساسیت پیدا کرده و تهران بودم که در این مدت شهید صیاد از ما خواست در ارزیابی توان رزمی به مدت شش ماه به آنان کمک کنم.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه سیف‌اللهی، فرمانده وقت ناجا نیز از من برای فعالیت در نیروی انتظامی کمک خواست، ادامه داد: پس از آن با موافقت محسن رضایی که فرمانده سپاه بود، از اواخر سال 71 به مدت 2.5 سال فرمانده دانشگاه علوم انتظامی بودم و پس از آن دوباره به سپاه بازگشتم.

وی با اشاره به بازگشت مجددش به نیروی انتظامی در سال 77، تصریح کرد: پس از آن معاون هماهنگ‌کننده ناجا شدم و تا 10 ماه پس از آمدن سردار قالیباف به نیروی انتظامی، در این سمت فعالیت کردم. اما پس از آن با موافقت آقای قالیباف به بسیج رفته و از چهار سال خدمت در بسیج، سه سال را فرمانده بسیج تهران بودم.

فرمانده ناجا درباره چگونگی فرمانده‌اش در نیروی انتظامی نیز گفت: در سال 84 پس از ثبت‌نام آقای قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری، مدتی آقای عبداللهی سرپرستی نیروی انتظامی را بر عهده گرفتند تا اینکه در هجدهم تیرماه حضرت آقا بنده را احضار کردند که من به ایشان عرض کردم چون ناجا را می‌شناسم، ترجیحم بر این است که در ناجا نباشم، مگر اینکه جنابعالی بنده را مکلف به این کار کنید که آقا فرمودند مخیر نیستید و اینگونه شد که ما آمدیم برای فرماندهی ناجا.

کد خبر 224692

دیدگاه خوانندگان

وبگردی