همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: فدراسیون فوتبال باید پیگیر شکایت از برگزاری لیگ امارات با نام جعلی خلیج ع ر ب ی باشد.

سیدعباس عراقچی

سیدعباس عراقچی درباره ادامه تلاش مسئولان فوتبال امارات برای برگزاری لیگ این کشور با نامی مجعول به تسنیم گفت: پیگیری این قبیل مسائل برعهده فدراسیون فوتبال است، چراکه این فدراسیون به عنوان عضو فدراسیون جهانی فوتبال می‌تواند در این زمینه با فیفا رایزنی کند. به هر حال رعایت مقررات جهانی طبق اساسنامه فیفا برعهده فدراسیون فوتبال هر کشور است و وقتی تخلفی از آن صورت بگیرد، قابل شکایت خواهد بود.

وی ادامه داد: طبق اساسنامه فیفا هرگونه حرکت سیاسی در فوتبال ممنوع است و حتی گاهی در مورد برخی شعارها در ورزشگاه‌های ایران نیز مسئولان فوتبال آسیا حساسیت به خرج داده‌اند. بنابراین این حرکت فدراسیون امارات نیز قابل پیگیری و شکایت است. البته همراه با فدراسیون فوتبال بخش حقوقی و سیاسی وزارت امورخارجه در اداره کل خلیج فارس این موضوع را رصد کرده و همراه با فدراسیون موضوع را پیگیری می‌کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه تصریح کرد: اگر لیگ برتر ایران نام خلیج فارس را دارد به دلیل آن است که این نام، ثبت شده و بخشی از جغرافیای شناخته شده جهان و ایران است. همانطور که روزگاری نام این لیگ تخت جمشید بود و اکنون هم نام آن خلیج فارس است. ما این حق را داریم که از نام آثار و مناطق تاریخی خود استفاده کنیم اما اقدام امارات در استفاده از نامی جعلی (خلیج ع ر ب ی) به طور مشخص مقاصد سیاسی دارد.

عراقچی خاطر نشان کرد: این موضوع ملی است و بخش حقوقی وزارت امورخارجه به طور کامل پیگیر خواهد بود.

وی درباره بحث حضور برخی بازیکنان ملی‌پوش فوتبال ایران در لیگ امارات و اینکه توصیه‌هایی برای ممانعت از حضور آنها در این لیگ صورت گرفته نیز به تسنیم گفت: همانطور که گفتم این موضوع ملی بوده و مربوط به عزت ملی ایرانیان است. بی‌تردید از نظر اخلاقی و ملی انتظار می‌رود تا فردی اقدامی برخلاف منافع ملی انجام ندهد. ورزشکاران غیور ایرانی نیز وظیفه ملی خود را دانسته و هیچ گاه خود را در معرض سوال قرار نخواهند داد. به همین دلیل نیازی به تذکر دادن وجود ندارد.

کد خبر 223740
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز