چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۵
۰ نفر

آمریکا برنامه جاسوسی گسترده‌ای را با استفاده از ای‌میل‌ها و مکالمات تلفنی در آمریکای لاتین انجام می‌دهد که علاوه بر مسائل نظامی، بر مسائل مربوط به انرژی تمرکز دارد.

روئسای آمریکای لاتین

روزنامه برزیلی او گلوبو با اعلام این خبر نوشت که اطلاعات در این‌باره را از اسنادی به‌دست آورده که ادوارد اسنودن افشاگر آمریکایی در اختیار آن گذاشته است.به گزارش آسوشیتدپرس، اسناد یادشده نشان می‌دهد برنامه جاسوسی آمریکا با هدف کسب اطلاعات درباره مسائل مربوط به انرژی در مکزیک و نفت در ونزوئلا صورت می‌گیرد. همین اسناد حاکی از آن است که در خلال 5سال گذشته بیشترین اطلاعات یادشده از کلمبیا، مکزیک و برزیل به‌دست آمده است.


کلمبیا مهم‌ترین هم‌پیمان نظامی آمریکا در آمریکای لاتین است. در آرژانتین و اکوادور نیز عملیات مشابهی با استفاده از مکالمات تلفنی و ای‌میل صورت گرفته است.براساس این اسناد، در سال 2002آمریکا برای تحلیل اطلاعاتی که از طریق ماهواره به‌دست می‌آورد، در بوگوتا پایتخت کلمبیا، کاراکاس، مکزیکوسیتی و پاناماسیتی دارای مراکز خاصی بوده است، اما درباره وضعیت این مراکز پس از تاریخ یادشده اطلاعی در دست نیست. پیش‌تر او گلوبو نوشته بود سازمان امنیت ملی آمریکا از طریق ارتباط با شرکت‌های مخابرات برزیل به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته است.

کد خبر 222745
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی