مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ۰۵:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: کاوشگر مریخ نورد کنجکاوی سرانجام سفر خود به سوی کوه شارپ را که مدت‌های طولانی به تاخیر افتاده بود، آغاز کرد، سفری که در آن کنجکاوی باید از مسیرهای پر از مانع عبور کند.

براساس گزارش NBC، از چهارم جولای تا به امروز این روبات مریخ‌نورد 58 متر از این مسیر را به سوی جنوب طی کرده و منطقه امنی که طی هفت ماه گذشته درآن اقامت داشته و به انجام آزمایش‌های علمی مشغول بود را ترک کرده‌است.

این سفر با در نظر گرفتن توقف‌هایی که وجود دارد، 9 ماه به طول خواهد انجامید و طی آن کنجکاوی به سرزمین‌های ناشناخته‌ای وارد خواهد شد. برنامه‌ریزان این ماموریت با استفاده از تصاویر فضایی که توسط ماهواره‌ها به ثبت رسیده‌اند مستقیم‌ترین و کم‌مانع‌ترین مسیر را برای این روبات در نظر گرفته‌اند. با این همه این سفر برای کنجکاوی سفری دشوار خواهد بود،‌اگرچه این روبات به شکلی ساخته شده که بتواند از پس چند دست‌انداز بربیاید.

دشوارترین بخش این مسیر عبور کنجکاوی از کناره تپه‌های شنی است که در مسیر کوه شارپ قرار دارند.

مریخ‌نورد کنجکاوی در اواخر ماه آگوست در حفره گیل در نزدیکی خط استوای مریخی فرود آمد درحالی که در منظره روبه‌رویش کوه شارپ به ارتفاع 5 کیلومتر دیده می‌شد.

کنجکاوی پیشرفته‌ترین کاوشگری است که تاکنون به مریخ ارسال شده‌است و با هزینه‌ای در حدود 2.5 میلیارد دلار که صرف ساخت و ارسال آن شده‌است، گران قیمت‌ترین ماموریتی مریخی است که تاکنون توسط انسان‌ها انجام گرفته است.

این روبات درحال حاضر به وساطه کشفیاتی که انجام داده یکی از کلیدی‌ترین اهداف پروژه را به واسطه یافتن مدارکی از محیطی قابل سکونت برای میکروب‌ها،‌محقق کرده‌است. کنجکاوی پس از رسیدن به کوه شارپ برای یک ماه به حفاری در میان سنگ‌ها و خاک مریخ مشغول خواهد بود. طی این سفر روبات از محیط اطراف خود عکاسی خواهد کرد و با تاباندن پرتو لیزر به بررسی ساختار خاک خواهد پرداخت.

کد خبر 222463
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز