همشهری آنلاین: رئیس جمهور منتخب گفت: من با آگاهی از همه مشکلات در این راه قدم گذاشتم و علیرغم مشکلات کم نظیری که بعدها من در یک بیانی به ملت ایران خواهم گفت که هیچ دولتی در تاریخ با مشکلاتی که این دولت با آن روبرو است، روبرو نبوده، اما به آینده به اندازه همه آن مشکلات و بیش از آن امیدوارم.

دیدار حسن روحانی با جمعی از روحانیون کشور صبح امروز در تالار وزارت کشور آغاز شد.

وی سخنرانی خود را در این دیدار با درود به روح شهدا به خصوص شهدای ایرباس سرنگون شده در 12 تیر سال 67 آغاز کرد و گفت: حضورم در این نشست از همه علما، اندیشمندان روحانی  به خاطر تشکر و سپاس است؛ همه اقشار و همه مردم در این انتخابات شکوهمند تلاش و ایثار کردند و روحانیت نیز در این زمینه نقش بسیار ارزشمندی داشت. از مراجع، علما و بزرگان روحانیت گرفته تا خطبا و همه آنهایی که از تریبون‌های مختلف و منابر مردم را برای تحقق حماسه مورد تاکید رهبر انقلاب دعوت کردند.

اهم اظهارات روحانی را به نقل از مهر در جدول زیر بخوانید:

موضوع

اظهارات

انتخابات

 • من خود یک طلبه هستم و به یافته‌ها و داشته‌های طلبگی خود افتخار می‌کنم. اعتماد اکثریت مردم ایران به این طلبه آن هم در سایه و پرتو حماسه سیاسی سرنوشت سازی که مدنظر مقام معظم رهبری بود، برایم مایه مباهات و افتخار از یک سو و موجب سنگینی بار مسئولیت از سوی دیگر است.
 • مردم در این انتخابات پاسخ دادند و خواستند بگویند که ما روحانیت را ورای مسائل سیاسی می‌بینیم و آنها را اُمنا الرُسل می‌بینیم، علی رغم همه تخریب هایی که در دوره‌های گذشته نسبت به روحانیت شد؛ نه تخریب از سوی کسانی که از روحانیت فاصله داشتند بلکه از سوی کسانی که در قرابت به اهل بیت دو آتشه بودند و سنگ دین را بر سینه می کوبیدند.

جایگاه روحانیت

 • اصل روحانیت و بزرگان روحانیت و بسیاری از کسانی که در انقلاب نقش اساسی داشتند مورد حملات ناجوانمردانه و تخریب قرار گرفتند.
 • از امتیازهای ویژه نهاد روحانیت در تاریخ مردمی بودن آنها است، این نهاد از دل ایمان وخواست مردم برآمده و همواره مردم را تکیه گاه خود قرار داده است، در به ثمر رسیدن انقلاب تکیه امام و روحانیت به مردم بود، در دفاع مقدس و فراز و نشیب های بعد از انقلاب نیز تکیه ما به مردم بود.
 • هویت روحانیت در مردمی بودن آن است. روحانیت باید مستحضر به اعتبار و حمایت مردم باشد، ادامه جایگاه روحانیت و پایداری آن به قرابت و نزدیکی به مردم است، امروز حساسیت این مساله بیشتر شده است و باید اعتماد متقابل بین مردم و روحانیت برقرار باشد.
 • روحانیت نهاد واسط بین حکومت و مردم است و باید پاسخگوی حرمت، عزت و حقوق اساسی مردم باشد، حکومت برای حفظ عظمت مردم و زندگی و حقوق آنها است.

پرهیز از فاصله میان روحانیت و مردم

 • چه بخواهیم و نخواهیم کارهای ما به عنوان مسئولان نظام به پای روحانیت نوشته می شود، نباید شکاف و گسستی بین روحانیت و مردم باشد آن هم در شرایطی که مردم به تغییر و تحول امید بسته اند .
 • البته همه ما انسان هستیم و احتمال خطا و اشتباه در اعمال و رفتار ما هست، اشکالی ندارد و بلکه لازم و مفید است که حکومت اسلامی به مردم بگوید چه موفقیت ها و چه ناکامی هایی داشته است، به مردم بگوید که کجا در اجرای برنامه موفق بوده و در کجا اشتباه کرده است.

لزوم همبستگی دولت و مردم

 • دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست.این مردم هستند که باید برای حل مشکلات در صحنه حضور داشته باشند بلکه دولت تنها تسهیل کننده و سامان دهنده است.
 • ما احتیاج به جامعه قوی داریم و دولت قوی از یک جامعه قوی بر می خیزد، امروز زمینه مشارکت مردم فراهم شده است، مردم با امید به آینده در انتخابات حضور گسترده ای داشتند و این حضور ابتدای راه است.
 • مردم ما مردم فهیم، موقع شناس و بزرگواری هستند، اگر مطمئن شوند راهی که دولت آغاز کرده است راه درستی است همه مشکلات را تحمل می کنند، مردم می دانند مشکلات چندین ساله در چند روز یا چند ماه حل نمی شود، مردم صداقت می خواهند، مردم از دولت قول سدید می خواهند.
 • قول سدید قول قصد است. اعتدالی که از آن سخن می گوییم از زبان روایات، از قصد آمده است، قصد همان اعتدال است، قول سدید قول معتدلانه است، هم دولت باید قولش سدید باشد هم علما و روحانیت.
 • البته مسایل مردم از جمله تورم و بیکاری که نه تنها دامن طبقات پایین را گرفته بلکه دامن طبقات متوسط را هم گرفته است، باید مورد توجه قرار گیرد. مردم باید نسبت به آینده احساس اطمینان کنند، احساس کنند سرمایه های مادی و معنوی آنها اتلاف نخواهد شد.

آسیب‎های افراط و تندروی

 • افراط و تندروی همواره به ما ضربه زده است آنقدر نمونه های فراوان در دوران انقلاب و پس از آن در ذهن من است که اگر بگویم از صدها مورد، اغراق و مبالغه نکرده ام.

مشکلات گسترده پیشروی دولت آینده

 • مردم باید احساس امنیت فکری، سیاسی و اقتصادی کنند و نسبت به شرایط بین المللی احساس آرامش کنند امروز مسایل و مشکلات فراوانی پیش روی ما است من با آگاهی از همه مشکلات در این راه قدم گذاشتم و علیرغم مشکلات کم نظیری که بعدها من در یک بیانی به ملت ایران خواهم گفت که هیچ دولتی در تاریخ با مشکلاتی که این دولت با آن روبرو است، روبرو نبوده، اما به آینده به اندازه همه آن مشکلات و بیش از آن، امیدوارم.
 • امید به آینده دارم که به اذن خدا و مدد الهی با کمک مردم و حضور و حنایت آنها ما مشکلات را پیش سر خواهیم گذاشت البته باید فرصت و زمان لازم در اختیار دولت یازدهم باشد، مردم به خوبی می دانند که باید تا رسیدن فرصت های لازم مشکلات را با صبر و مدارا و سعه صدر مدارا کنند.

نقش حکومت و روحانیت  در قبال مسایل جامعه

 • این نقش یکسان نیست اما می تواند همسو باشد، روحانیت یک نهاد مستقل مردمی است هیچگاه نباید استقلال این نهاد صدمه ببیند، مردمی بودن و استقلال داشتن به معنای فاصله گرفتن از دولت و حکومت نیست، نهاد روحانیت به عنوان یک نهاد مستقل و پایدار مورد اعتماد مردم همان گونه که در طول تاریخ چنین بوده، باید نقش آفرین باشد.
 • این به آن معنا نیست که روحانیت بخشی از دولت باشد یا نباشد، روحانیت مستقل است اما می تواند و باید نقش محوری در اصلاح و تعالی جامعه یعنی واسطه ای امین میان مردم و دولت باشد. روحانیون، ائمه جماعات و وعاظ از مجاری مهم انتقال مسایل و مشکلات مردم به حکومت و بیان مسایل دولت به مردم هستند. البته این نقش باید بر مبنای اطلاعات و تحلیل های دقیق باشد.
 • دولت یازدهم ساز و کار لازم برای ارتباط میان دولت و روحانیت و قاطبه روحانیون را برقرار خواهد کرد تا از این نهاد مردمی تاثیرگذار حداکثر استفاده شود، اصولاً در جامعه ما نیاز به پیوند مستحکمی میان حکومت با مردم و حکومت با روحانیون، روحانیون با روحانیون، روحانیون با مردم، حتی روحانیون با مسئولان دیگر مذاهب و ادیان باید داشته باشند.

لزوم حضور سلایق گوناگون در جامعه

 • در یک جامعه آزاد و بزرگ نمی توان یک سلیقه را حاکم کرد باید سلایق مختلف را در چارچوب موازین دینی و قانون اساسی بپذیریم. در عین حال درپی انسجام، یک دلی و یکسویی نیز باشیم، همان طور که در علوم، اختلاف نظرات علمی موجب تعالی علوم بوده و خواهد بود، مباحثه و نقد، بیان نظرات گوناگون از روی دلسوزی و از سوی صاحب نظران می تواند موجب ارتقای سطح آگاهی مردم و موجب مشارکت بیشتر مردم شود.

خطر شکاف بین ارکان اصلی جامعه

 • خطر آن زمانی است که بین ارکان اصلی جامعه شکاف باشد یا خدایی ناکرده یک گروه خود را مساوی اسلام، مساوی انقلاب و مساوی ولایت فقیه تلقی کند و گروه مقابل را ضد دین، ضد انقلاب و ضد ولایت فقیه معرفی کند.
 • همه مشکلات از اینجا نشات می گیرد بدون سعه صدر و بالا بردن آستانه تحمل، رشد و تعالی امکان پذیر نخواهد بود، هر شهروند ایرانی حتی هر فرد روحانی ممکن است گرایشات خاص اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داشته باشد که سر جای خود محترم است اما این گرایشات را نباید عین اسلام بداند یا معرفی کند، روحانیت باید ماورای مسایل روزمره سیاسی، در چارچوب تبلیغ احکام دین و ترویج مبانی نظام اسلامی، تقویت آن، وظیفه سنگین را بر دوش خود احساس کند البته که ما انسان هستیم و همیشه ممکن است دارای خطا و اشتباه باشیم.
 • مهم این است که دغدغه ما دغدغه اسلام، کشور و مردم باشد، باید از راهی که مقام معظم رهبری پیش پای ما گذاشتند بهره ببریم. در این انتخابات فرمودند حتی آنها که دلخوری از نظام دارند پای صندوق آرا بیایند و برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
 • واقعیت این است که مردم را باید انتخاب گر ببینیم ما باید بیان حق را به مردم عرضه کنیم اما انتخاب با مردم است هیچگاه نباید نه روحانیت، نه دولت، نه حکومت خود را قیم مردم بدانند همه باید خدمتگزار مردم باشیم.

بررسی حیثیت روحانیت

 • روحانیت دارای دو حیثیت است. اول حیثیت شخصی است که می تواند نگاه شخصی خود باشد اما حیثیت حقوقی آنجا است که ورای گرایشات شخصی بر بالای منبر و در کنار محراب باید عمل کند آنجا باید دغدغه اسلام و نظام اسلامی و کشور را داشته باشد و امانتدار واقعی بیان خدا باشد.
 • رسالت ما در بیان احکام خدا باید توأم با امانت باشد، آنچه بیان حق است به مردم بگوییم و ممکن است تفسیرهای متفاوتی از قرآن باشد، آن را مطلق نکنیم مثل دوران اصولی و اخباری و یا مانند زمانی که فقه و فلسفه بود و یکی دیگری را از حق جدا می دانست، ندانیم.
 • جامعه باید احساس کند که روحانیون ملجاء جامعه هستند و اگر اشکالاتی در برخی گرایش ها می‌بینیم با موعظه و جدال احسن به آنها بپردازیم و خدای نکرده با انگ اتهام به آنها اشاره نکنیم.

شیوه برخورد با جوانان

 • توجه داشته باشیم که جامعه ما، جامعه جوان است و جوان ویژگی خاص خود را دارد، نقش روحانیت جذب جوانان باشد. اگر گاهی در رفتار و مناسک آنها ایرادی است، با سعه صدر برخورد کنیم و باور داشته باشیم که اکثریت جوانان به اعتقادات خود پایبند و مومن هستند و همه نظرسنجی ها نشان می دهد که جوانان به آخرت و معاد معتقدند.
 • جوانان با لحن تند جذب نمی شوند و انشاءالله تحقیر هم که وجود نخواهد داشت، ما سروکارمان با جسم جوانان نیست که با زور بتوان کار کرد، سر و کار ما با فکر جوانان است و راهی جز سعه صدر، بیان نرم و قول سدید ندادیم.
 • باید به پرسش های جوانان پاسخ بدهیم. اگر پاسخی برای پرسش های آنها نداریم، باید خودمان را اصلاح کنیم. جوانان باید احساس حرمت کنند و خود را فرزندان جامعه روحانیت بدانند.

رعایت حقوق شهروندی اقلیت‎های مذهبی

 • همه اهل مذاهب باید احساس کنند که حقوق شهروندی آنها رعایت می شود و باید بدانیم که اقتدار جمهوری اسلامی ایران مشروط به آن است که هر کسی در چارچوب قانون و تا زمانیکه مخل امنیت و مصالح نظام نباشد از آزادی برخوردار است.

گمانه‎زنی در مورد کابینه احتمالی

 • برخی امروز با گمانه زنی‌ها هم خود و هم دیگران را خسته می‌کنند و گاهی اوقات توقعات نابجایی بوجود می‌آورند و گاهی هم سخنان و گفتارها سازگار نیست. رسانه‌ای، فردی را به عنوان یکی از گزینه های یک وزارتخانه معرفی می کند، رسانه دیگر نقد می کند و رسانه‌ای دیگر برای او شرط می گذارد، این کارها جز خستگی فکری و ذهنی برای من نخواهد داشت.
 • مدتی است که بنده با برخی دوستان که ادعایی هم ندارند با دقت کار انتخاب افراد کابینه را آغاز کرده ایم و امیدواریم در موعد مقرر شایسته ترین ها بدون در نظر گرفتن ارتباط حزبی و جناحی انتخاب شوند.
کد خبر 221582

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز