چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۶ - ۰۶:۰۷

صدف کوه‌کن: در ایالات متحده آمریکا نزدیک به 40 میلیون بیمار افسرده وجود دارد که همه آنها از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌کنند.

همچنین در این کشور، نزدیک به 20میلیون نفر مبتلا به مرض بی‌خوابی و کم‌خوابی هستند که تنها با قرص‌های آرام‌بخش قادر به خوابیدن هستند.

 در ایتالیا و آلمان نیز ناامیدی از زندگی و ناکامی‌در رسیدن به هدف بیشتر جوانان را کم‌خواب کرده که این کم‌خوابی‌ها و خستگی‌ها یکی از دلایل کشش این جوانان به سمت خودکشی و خلاصی از زندگی عنوان شده است.

 در میان اروپایی‌ها، بلژیکی‌ها هم خواب آسوده‌ای ندارند و درحالی که خوابیدن یکی از لازم‌ترین نیازهای انسان است، بیشتر از ۲۰ درصد از شهروندان بالای ۱۵ سال بلژیک به گونه‌ای نمی‌توانند خواب آسوده‌ای داشته باشند.

این در حالی است که محققان آمریکایی با ابداع دستگاهی، درد این بی‌خوابی‌ها را دوا کرده و خانواده‌های زیادی را از نگرانی رهانیده‌اند. ساز و کار این دستگاه به گونه‌ای است که با ارسال یک سیگنال مغناطیسی بی‌ضرر به درون جمجمه داوطلبان، امواج کندی را تولید می‌کند که معمولا در مرحله عمیق خواب ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از شیکاگو، این دانشمندان امیدوارند که روزی بتوان  از این کلید برای کمک به درمان بی‌خوابی و یا چرت‌های عمیق استفاده کرد. به این ترتیب یک فرد می‌تواند با چند ساعت خواب، از فواید یک خواب کامل شبانه بهره‌مند شود.

 این شیوه تجربی که «تحریک مغناطیسی میان جمجمه‌ای» (TMS) خوانده می‌شود از میدان مغناطیسی برای تغییر فعالیت مغز استفاده می‌کند و شیوه‌ای غیرتهاجمی است و معمولا از یک دستگاه کنترل الکترومغناطیسی که در نزدیکی سر قرار داده می‌شود، استفاده کرده و یک جریان الکتریکی، یک پالس یا میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند که از جمجمه گذشته و باعث ایجاد جریان‌های برقی کوچکی در مغز می‌شود.

در این آزمایش محققان دریافتند که با هربار تشکیل میدان مغناطیسی، مغز داوطلبانی که در خواب هستند، فورا موج‌های کند و بزرگی ایجاد می‌کند که در مراحل سوم و چهارم خواب مشاهده می‌شود.

 البته جولیو تونونی- پروفسور روانشناسی در دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی -معتقد است که این موضوع که آیا این نوع خواب واقعا فوایدی در بر دارد و یا اینکه می‌تواند موجب افزایش عملکرد و حافظه شخص شود یا خیر باید تحت بررسی‌های بیشتری قرار گیرد.

چاره چیست؟

 با این وجود، اگر شما هم دچار بی‌خوابی هستید، زیاد نگران نباشید چراکه افراد بسیاری در جهان هستند که دچار بی‌خوابی می‌شوند و مشکل عمده‌ای برایشان پیش نمی‌آید. درست است که وضعیت نرمال، حداقل 7ساعت خواب در شبانه روز است اما بد نیست بدانید که مقایسه در میزان خواب افراد متفاوت است و نسبت به نوع فعالیت، سن افراد و زن یا مرد بودن آنها متفاوت است و این که باید توجه داشت که کم خوابی و پرخوابی، هر دو برای بدن مضر هستند و باعث اختلال در فعالیت‌های بدن می‌شوند.

 پس برای اینکه در طول روز شاداب باشید و بدون خمودگی، فعالیت‌های خود را انجام دهید، باید نسبت به میزان خواب خود توجه کامل داشته و در مرحله اول علت‌های بی‌خوابی یا عوامل محیطی مثل عدم رعایت دکوراسیون مکان خواب یا عدم توجه به فضای لازم برای محل خواب و عادت‌های خاص در اتاق خواب را بیابیم و چنانچه نتیجه مثبتی در پی نداشت، درمان‌های جانبی را امتحان کنیم.

در همین راستا می‌توانید 10 دقیقه قبل از استراحت لامپ‌ها و تمام روشنایی را قطع کنید. از رختخواب خود فقط برای خوابیدن استفاده کنید. مکان آرامی‌ را برای خوابیدن بیابید. اتاق خواب خود را تهویه کنید.

دکوراسیون اتاق خواب خود را تغییر دهید و به یاد داشته باشید، زمانی که فکر شما در حال شکنجه و آزار است، مسلما خوابیدن غیر ممکن است. پس ورزش کنید. مشکلات کاری را در محل کارتان بگذارید. هرگز با حالت عصبانیت به رختخواب نروید.

تلاشی در به خواب رفتن نداشته باشید، اگر نمی‌توانید بخوابید، در رختخواب دراز نکشید، روی شکم نخوابید و از خوابیدن روی تشک نرم خودداری کنید.

کد خبر 22140

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار