دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ۰۷:۴۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه آمریکا سفر چهار روزه خود به فلسطین و اسرائیل را که با هدف ترغیب طرفین به از سرگیری مذاکرات صلح صورت گرفته بود، بدون دستاورد به پایان رساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در پایان گفت‌وگوهای چهار روزه خود با اسرائیلی‌ها و فلسطین‌یان اظهار داشت: با اندکی کار بیشتر می‌توان به ازسرگیری مذاکرات در مورد صلحی پایدار دست یافت.

جان کری در فرودگاه بین‌المللی شهر تل‌آویو پیش از سوار شدن به هواپیما به خبرنگاران گفت: ما کار را با یک شکاف بزرگ آغاز کردیم اما توانستیم این اختلاف را کمتر کنیم.

صائب عریقات، رئیس هیأت فلسطینی مذاکره‌کننده در امور صلح با اسرائیل پس از دیدار وزیر امور خارجه آمریکا و محمود عباس،‌ رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله، گفت که این دیدار دستاوردی به همراه نداشته است. او اضافه کرد: کری به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد و ما نیز همچنان با او همکاری می‌کنیم.

در همین حال، جان کری گفت: بنیامین نتانیاهو و محمود عباس هر دو از من خواسته‌اند به زودی به منطقه بازگردم. این نشانه‌ای است مبنی بر این که آنها با خوش‌بینی محتاطانه من موافق هستند.

وی گفت: ما در حال پیشرفت هستیم. این امر حائز اهمیت است و من را مجددا به اینجا بازخواهد گرداند.

کارکنان وزارت امور خارجه آمریکا قرار است همچنان برای ادامه ارتباط با دو طرف مذاکره در منطقه باقی بمانند. جان کری همچنین گفتگویی شش ساعته با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی داشت که تا پاسی از نیمه‌شب نیز ادامه یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا از ماه‌ها پیش تلاش می‌کند تا بنیامین نتانیاهو و محمود عباس را پس از سه سال وقفه بار دیگر بر سر میز مذاکره بکشاند. وی در این سفر چهار روزه به طور جداگانه با هر کدام از آنان سه بار دیدار کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه مدعی شد که این رژیم برای مذاکرات فوری بدون شرط آمادگی دارد. نتانیاهو خاطرنشان کرد که در مورد امنیت اسرائیل حاضر به هیچ سازشی نیست و هرگونه توافق صلحی که حاصل شود، باید در یک همه‌پرسی به تصویب برسد.

در همین حال، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین توقف کامل شهرک‌سازی اسرائیل، آزادی زندانیان فلسطینی و نیز به رسمیت شناختن مرزهای تعیین شده فلسطین پیش از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ را اساس از سرگیری مذاکرات خواند.

مقامات فلسطینی می‌گویند، اسرائیل در مورد این سه مطالبه فلسطینی‌ها به جان کری پاسخ‌هایی مبهم داده است. قدوره فارس، یکی از اعضای پرنفوذ سازمان فتح در گفت‌وگویی با رادیو اسرائیل، آزادی زندانیان فلسطینی را مهم‌ترین خواست فلسطین‌یان دانسته و گفت که عدم تحقق این درخواست به معنای عدم از سرگیری مذاکرات با اسرا‌ئیل است.

کد خبر 221186
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز