سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: دولت آمریکا برای اولین بار مشخصات 46 تن از زندانیان گوانتانامو را منتشر کرد، این کار مورد استقبال مدافعان حقوق بشر قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، در پی شکایت یک روزنامه آمریکایی از دولت این کشور و درخواست برای گرفتن اطلاعات در مورد زندانیان گوانتانامو، آمریکا مشخصات 46 تن از این زندانیان را منتشر و اعلام کرد که حبس این افراد ادامه خواهد داشت.[آشنایی با زندان گوانتانامو]

در حال حاضر 166 زندانی در گوانتانامو حبس هستند که بیش از نیمی از آنها در ماه‌های اخیر دست به اعتصاب غذا زده‌اند. این امر سبب شده تا مسئولان زندان به بیش از 20 نفر از اعتصاب‌کنندگان که در اعتراض به حبس غیرقانونی و شرایطشان دست به چنین اقدامی زده‌اند، بطور اجباری غذا بدهند. غذا دادن اجباری به زندانیان از طریق بینی انجام می‌شود که درد و رنج زیادی را برای آنها به همراه دارد و خلاف قوانین بین‌المللی است.

از میان 46 زندانی که مشخصاتشان فاش شده است، 26 تن اهل یمن، 10 نفر از افغانستان، سه نفر از عربستان، دو تن از کویت، دو نفر دیگر از لیبی هستند و از کنیا، سومالی و مراکش نیز یک نفر در این لیست حضور دارند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر مدت‌هاست که علیه حبس غیرقانونی زندانیان گوانتانامو اعتراض می‌کنند. اغلب این زندانیان بیش از یک دهه است که بدون اینکه اتهامی علیه‌شان مطرح باشد و یا در دادگاه محاکمه شده باشند در زندان بسر می‌برند.

دیکسون اوزبورن، سرپرست بخش قانون امنیت در سازمان «اول حقوق بشر» در این باره گفت: برای داشتن یک دموکراسی واقعی، مردم آمریکا حق دارند در مورد کسانی که کشورشان آنها را از آزادی محروم کرده اطلاعات داشته باشند.

وی در ادامه افزود: دولت آمریکا بیش از یک دهه است که برخی از این زندانیان را در حبس نگه داشته است، انتشار اسامی و مشخصات برخی از این زندانیان گامی است مثبت، اما دولت باید از اختیارات خود برای آزادی و یا انتقال آنها استفاده کند.

گفته می‌شود دولت آمریکا بیشتر با انتقال 86 تن از زندانیان به وطنشان و یا یک کشور سوم بعنوان جایگزین موافقت کرده است اما به بهانه مسائل امنیتی از اجرای آن سرباز می‌زند و مدعی است که انتقال آنها می‌تواند خطر آفرین باشد.

براساس گزارش شبکه سی‌ان‌ان، 56 تن از این 86 زندانی را که انتقالشان قطعی شده است، یمنی‌ها تشکیل می‌دهند که بدلیل وضعیت امنیتی یمن کار جابجایی آنها به تعویق افتاده است.

رئیس جمهور آمریکا به تازگی دوباره این وعده را تکرار کرد که زندان گوانتانامو تعطیل خواهد شد و یکی از قدم‌های مثبت در این زمینه لغو ممنوعیت انتقال زندانیان یمنی است. اما این وعده‌ها علیرغم درخواست‌های مکرر حقوق بشر‌های و جامعه بین‌الملل تاکنون محقق نشده است.

کد خبر 219434
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز