گروه اقتصادی: لغو تحریم واردات رایانه و موبایل به کشورمان و کاهش تقاضا برای این محصولات موجب شکل‌گیری انتظار مشتریان برای کاهش قیمت این محصولات شده است.

تصمیم دولت آمریکا برای لغو تحریم واردات رایانه و موبایل از 9خرداد‌ماه امسال و رکود حاکم بر بازار این محصولات موجب شکل‌گیری انتظار عمومی برای کاهش قیمت این محصولات در بازار شده است. با این شرایط درحالی‌که برخی فعالان صنفی از کاهش 10درصدی قیمت کالاهای حوزه‌ آی‌تی به‌دلیل رکود حاکم بر بازار خبر می‌دهند برخی دیگر افزایش اخیر نرخ ارز را مانع کاهش قیمت تجهیزات رایانه‌ای قلمداد می‌کنند.

رئیس اتحادیه فن‌آوران رایانه تهران از کاهش قیمت اقلام فناوری اطلاعات به‌دنبال کاهش تقاضا در بازار خبر داده و اعلام کرده است که نوسانات بازار ارز، شرایط نامشخص اقتصادی و کاهش مشتریان در بازار آی‌تی موجب کاهش واردات این محصولات نسبت به سال قبل شده است.

مهدی میرمهدی کمیجانی افزود: نبودن مشتری در بازار موجب کاهش قیمت اقلام حوزه آی‌تی شده و حتی وارد‌ کردن این کالاها با ارز آزاد نیز عامل افزایش قیمت نبوده و قیمت‌ها به سمت رقابتی‌ شدن پیش‌ می‌رود؛ به‌نحوی که طی 2‌ماه گذشته حداقل 10درصد کاهش قیمت اجناس این حوزه را شاهد بوده‌ایم و در برخی اقلام بیشتر نیز بوده است. این درحالی است که محمد حسن محمدی، رئیس شورای حل اختلاف اتحادیه فن‌آوران رایانه تهران معتقد است که به جز مشکلات ارزی وارد‌کنندگان تا‌کنون مانعی برای واردات این محصولات نداشته‌اند تا با دیدگاه‌های اخیر مسئولان آمریکایی رفع شود.

کد خبر 216994
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی