مجموع نظرات: ۰
جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۷
۰ نفر

همشهری‌ آنلاین: شهبازیان گفت، در همین موسیقی پاپ که زمانی با تلاش ما راه افتاد و برخی هم از آن زمان به من عنوان پدر موسیقی پاپ یاد کردند و اصلا هم تمایلی به این عنوان ندارم، اتفاقاتی افتاد که اصلا مورد علاقه و کیفیت مد نظر من نبود و باعث شد من از این موسیقی هم کناره‌گیری کنم.

شهبازیان

فریدون شهبازیان، آهنگساز و مدرس موسیقی در گفتگو با مهر درباره اینکه چرا این روزها کمتر در عرصه موسیقی فعالی است، گفت: خیلی خوب است که این سوال را از من می پرسید و جویای کم‌کاری من در عرصه‌های مختلف آهنگسازی هستید و باید بگویم این کم‌کاری نشات گرفته از عوامل مختلفی است. البته من هیچ‌گاه کم‌کار نبودم و همواره حضور فعالی در عرصه موسیقی دارم که اگر به آنها اشاره ای نمی‌کنم دلیل بر کم‌کاری نیست.

شهبازیان ادامه داد: کار در موسیقی، کار عرضه و تقاضاست. یعنی شما باید تهیه‌کننده داشته باشید تا بتوانید در کنار او آثارتان را منتشر کنید که البته این امر به چند عامل بستگی دارد که مهم‌ترین آن مسائل مالی است. متاسفانه در این سال‌ها همین مسائل مالی است که به واسطه آن اعتبار آدم‌ها سنجیده می‌شود و به عنوان معیار مدنظر قرار می‌گیرد.

به گفته این آهنگساز، کسی که می‌خواهد برای فیلم خود موسیقی بسازد دنبال این است که چه هنرمندی پول کمتری می‌گیرد و این یکی از غلط‌ترین معیارهایی که در هر صورتی به کلیت موسیقی ضرر می زند حتی باعث این می‌شود خالق اثر فارغ از مسائل مادی ضررهای جبران‌ناپذیر معنوی را نیز محتمل شود.

آهنگساز فیلم "پاییزان" تصریح کرد: من از کسانی هستم که هرگاه در کشور خودم مشغول کار آهنگسازی بودم سعی کردم با گروه ارکستر کار کنم چراکه آنچنان تمایلی به کار با سازهای الکترونیک ندارم و علیرغم اینکه می‌دانم کار ارکسترال همواره هزینه‌های زیادی را به همراه دارد اما ترجیح می‌دهم اینگونه به فعالیت خودم ادامه بدهم که هر کسی هزینه پرداخت آن را نمی‌کند. بنابراین همین موضوع هم به خودی خود باعث کم کاری می شود که به آن اشاره کردم.

اتفاقاتی افتاد که از موسیقی پاپ کناره‌گیری کردم

شهبازیان ادامه داد: من همیشه تلاش می‌کنم کاری را انجام دهم که دلخواهم باشد و آن را دوست داشته باشم وگرنه خیلی کارها به من پیشنهاد می‌شود که نمی‌پذیرم. در همین موسیقی پاپ که زمانی با تلاش ما راه افتاد و برخی هم از آن زمان به من عنوان پدر موسیقی پاپ یاد کردند و اصلا هم تمایلی به این عنوان ندارم، اتفاقاتی افتاد که اصلا مورد علاقه و کیفیت مد نظر من نبود و باعث شد من از این موسیقی هم کناره‌گیری کنم.

آهنگساز فیلم "میرزا کوچک خان" با بیان اینکه هدف از احیای موسیقی پاپ در ایران جذب کردن جوانان هنرمند به موسیقی و پرهیز از رفتن آنها به سمت موسیقی‌های بی‌هویت بود، خاطرنشان کرد: اوایل کاری که در موسیقی پاپ انجام گرفته شد اتفاقات بسیار خوبی افتاد و روند کار به شکل فزاینده‌ای رو به رشد بود اما بعد از مدتی شاهد این بودم که هر کسی اندک صدایی داشت توانست با یک سرمایه‌گذاری مختصر به عنوان ملودی‌ساز و خواننده پاپ پا به این عرصه بگذارد و این آغاز آفت‌هایی بود که موجبات کناره‌گیری من از موسیقی پاپ را فراهم کرد.

وی افزود: در این شرایطی که به وجود آمده بود دیگر نمی‌شد توقع داشت که من هم درگیر این آدم‌ها باشم و با این آدم‌ها کنار بیایم برای اینکه من هم دلم می‌خواست آنچه که فکر می‌کردم در موسیقی پاپ درست است، انجام دهم که متاسفانه این امر محقق نشد. به همین دلیل مجبور شدم خودم را از این آشفته بازار موسیقی پاپ کنار بکشم اما با تمام این احوال از آهنگسازی دست نکشیدم و همچنان به کار خود ادامه دادم اما نه به آن شکلی که شرایط موسیقی پاپ این سال‌ها طالب آن است.

آهنگساز فیلم "لیلا" در پایان تصریح کرد: متاسفانه فارغ از شرایط نابسامانی که در عرصه موسیقی وجود دارد موقعیت‌های اجتماعی نیز باعث برخی بی‌انگیزگی‌ها و کم فعالیتی‌ها برای هنرمندان می‌شود به همین منظور اگرچه شاید به نظر بیاید من در حوزه موسیقی کم‌کار شده‌ام اما به طور حتم به فعالیت‌های خودم ادامه خواهم داد و هر زمان هم که شرایط مناسبی برای انتشار آثارم وجود داشته باشد به طور حتم از آن فرصت استفاده خواهم کرد.

کد خبر 216751

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار