جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۴:۲۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: در چند ماه اخیر یکی از موضوعاتی که نقل محافل شد افزایش یکباره قیمت آجیل به‌ویژه پسته بود. پیش از عید نوروز گمان می‌شد این افزایش قیمت به سبب نزدیکی به ایام عید و افزایش تقاضا برای این محصولات است اما با گذشت عید و رفع نیاز مردم بر خلاف پیش بینی‌ها تغییر آنچنانی در قیمت این محصولات ایجاد نشد.

ایسنا نوشت: درباره نوسانات قیمت آجیل صحبت‌هایی صورت گرفته که از میان آنها می‌توان به اظهارات اسدالله عسگراولادی که گفته بود مردم آجیل نخرند تا ارزان شود در کنار صحبت‌های رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار که گفته بود با شعارهای "نمی‌خریم، نمی‌خریم" حجم خرید کاهش یافت و تولید ملی به حاشیه رفت، اشاره کرد.

همچنین کمپین‌هایی در فضای مجازی و در میان مردم در پی افزایش قیمت آجیل و پسته شکل گرفته بود تا نوروز 1392 را بدون آجیل و پسته سرکنند. البته در شب‌های منتهی به سال نو آجیل و شرینی فروشی‌ها که عرضه کننده آجیل هستند مشتری‌های خود را داشتند اما حجم خرید مردم به گفته دست اندرکاران بازار نسبت به سال گذشته کمی کاهش پیدا کرد.

در این رابطه محمد نصرتی، رئیس اتحادیه قنادان و شرینی فروشان حجم فروش آجیل عید نوروز را نسبت به سال گذشته کمتر دانسته و بیان کرد که مردم تنها برای رفع نیاز و استفاده خود آجیل را خریداری کردند نه برای مهمان و گذران دید و بازدید‌های عید نوروز.

گفته‌های نصرتی را در دید و بازدید‌های نوروز نیز می‌شد حس می‌شد. خانواده‌هایی که روی میزهای پذیرایی آن‌ها آجیل نبود و تنها اگر مهمان بسیار عزیزی برایشان می‌آمد آجیل برای پذیرایی از میهمان می‌آوردند.

مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار نیز از کاهش قیمت آجیل و خشکبار در ایام عید خبر داده و گفته که حدود 20 درصد کاهش قیمت به وجود آمده و حجم خرید مردم خوب بوده است اما نسبت به سال گذشته کمی کاهش یافته است.

وی افزوده که برآورد اتحادیه این است که مردم در ایام عید رضایت نسبی از عرضه آجیل و خشکبار داشته اند و با وجود افزایش قیمت حجم شکایت افزایش نیافته است.

اسفندماه سال گذشته قیمت آجیل چهار مغز درجه یک کیلویی 51 هزار تومان، آجیل چهار مغز همراه با مغز تخمه کیلویی 46 هزار تومان، آجیل چهارمغز معمولی کیلویی 45 هزار تومان، آجیل با تخمه پوست دار کیلویی 33 هزار تومان، پسته درجه یک کیلویی 56 هزار تومان، پسته با کیفیت کیلویی 49 هزار تومان، بادام هندی کیلویی 50 تا 51 هزار و 500 تومان، بادام کیلویی 41 تا 44 هزار تومان، بادام زمینی کیلویی 23 هزار تومان، فندق بدون پوست کیلویی 37 تا 38 هزار تومان، فندق با پوست کیلویی 20 هزار تومان، تخمه کدو کیلویی 24 هزار تومان و تخمه ژاپنی کیلویی 15 تا 17 هزار تومان بود که این اقلام در فروردین ماه سال جاری و بعد از ایام نوروز دچار تغییراتی شد. به طوری که آجیل چهار مغزکیلویی 44 هزار تومان، چهار مغز معمولی کیلویی40 هزار تومان، آجیل مخصوص همراه با تخمه کیلویی 30هزار تومان، پسته درجه یک کیلویی 48 هزار تومان، پسته با کیفیت کیلویی 44 هزار تومان، پسته خوب کیلویی 39هزار تومان، بادام هندی خام کیلویی 53 هزار تومان، بادام هندی بو داده کیلویی 50 هزار تومان، بادام کیلویی 43 هزار تومان، تخمه کدو کیلویی 20 هزار تومان، تخمه ژاپنی کیلویی 15 هزار تومان، فندق خام کیلویی 32 هزار تومان و فندق بوداده به کیلویی 24 هزار تومان رسید و دیگر خبری از پسته 30 هزار تومانی در برخی از آجیل‌فروشی‌ها و قنادی‌ها نیست.

در این‌باره یکی فروشندگان آجیل به ایسنا گفت: پسته 30 هزار تومانی باعث ضرر بود و این پسته را با قیمت کیلویی 35 تا 37 هزار تومان خریداری می کردیم و آنچنان کیفیتی نداشت که مردم رغبتی برای خرید آن داشته باشند.

قیمت اقلام آجیل و خشکبار در حدود 20 درصد کاهش یافته است اما همچنان قیمت آن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته فاصله دارد و اگر بخواهیم بنابر افزایش قیمت هرساله برای پسته قیمتی در نظر بگیریم پسته باید قیمتی در حدود کیلویی 35 هزار تومان داشته باشد. قیمت پسته درجه یک در فروردین سال گذشته کیلویی 28 تا 30زار تومان بود که با نزدیکی به اعیاد قربان و غدیر قیمت پسته درجه یک برپایه 30 هزار تومان ثابت شد.

کد خبر 212168
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی