همشهری آنلاین: مقامات ایالت تگزاس، مرگ ۱۴ نفر در انفجار مهیب کارخانه کود شیمیایی منطقه «واکو» در غرب این ایالت را تأیید کردند.

کود شیمیایی تگزاس

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، اواخر روز چهارشنبه به وقت محلی، انفجار مهیبی در کارخانه کود شیمیایی «تگزاس» به وقوع پیوست که به دنبال آن بخارهای سمی در هوا پراکنده شد.

تخمین‌های اولیه حاکی از کشته شدن 75 نفر بود اما پلیس تگزاس تنها مرگ 14 نفر را در این انفجارها تأیید کرد.

تحقیقات درباره علت این انفجار همچنان ادامه دارد اما نشانه‌هایی مبنی بر وجود توطئه در ایجاد آتش‌سوزی و انفجار پس از آن، وجود ندارد.

شدت انفجار به اندازه‌ای بود که صدای آن تا مسیر بسیار زیادی از کارخانه شنیده می‌شد و ساختمان‌های اطراف نیز متحمل خسارات شدیدی شدند.

پراکنده شدن بخارهای سمی در فضا منجر شد تا هشدار عمومی و وضعیت فوق‌العاده اعلام شود. مقامات تگزاس، تعداد کشته شدگان را 14 نفر و زخمی‌های این حادثه را 200 نفر اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، 5 آتش‌نشان و همچنین 4 نفر از کارکنان امداد و همچنین یک آتش‌نشان بازنشسته که به تیم امداد کمک می‌کرد در میان قربانیان این حادثه دیده می‌شوند.

انفجار به اندازه‌ای مهیب بود که به بروز زمین‌لرزه‌ای 2.1 ریشتری منجر شد و خرابی‌های زیادی از جمله به تخریب خانه‌های بسیار زیادی از جمله یک مجتمع آپارتمانی 50 واحدی، تخریب کامل 50 خانه و همچنین یک خانه سالمندان و چندین مدرسه منجر شد، چندین خانه نیز متحمل خسارات جزئی شدند.

آوارهای ناشی از 175 خانه و ساختمانی که به شدت متحمل آسیب شده بودند، مورد تفتیش مأموران امداد قرار گرفت تا افرادی که احتمالاً‌ در آوارها به دام افتاده بودند، نجات پیدا کنند.

انفجار تگزاس، یکی از چند سری انفجارها و رخدادهایی بود که در هفته گذشته به وقوع پیوست و با بمب‌گذاری‌های ماراتن «بوستون» آغاز شد و با کشف نامه‌های سمی ارسال شده به «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا و یکی دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه این کشور ادامه پیدا کرد.

اوباما روز جمعه طی اعلام وضعیت فوق‌العاده به سازمان مدیریت بحران دولت فدرال دستور داد تمامی منابع لازم را برای کمک به مقامات تگزاس برای رویارویی با رخدادهای پس از انفجار، آماده کنند.

وی در سخنرانی خود در کاخ سفید درباره انفجار تگزاس گفت: من می‌خواهم آنها متوجه شوند که به فراموشی سپرده نشدند. در کل، این یک هفته سخت بوده است.

کد خبر 210107
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی