همشهری آنلاین: یک دستیار ارشد، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور غیرمنتظره استعفا داد که این امر نشانگر تنش‌ها میان مقامات عالی‌رتبه این سازمان است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس این خبر را به نقل از دیپلمات‌های وین گزارش داد.

بنابراین گزارش رافائل گروسی، دستیار مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سمت خود استعفا داده است.

به گزارش ایسنا،  خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی از وین اعلام کرد که دو مقام ارشد آژانس که مذاکرات با ایران را هدایت می‌کردند، در سال جاری آژانس را ترک می‌کنند و احتمالا این سازمان را از تجربه و مهارت‌شان در برخورد با برنامه هسته‌یی ایران محروم می‌کنند.

یک منبع دیپلماتیک گفت که گروسی،‌ دستیار مدیرکل به عنوان نماینده آژرانتین در آژانس انتخاب شده است و انتظار می‌رود در تابستان منصب جدید خود را عهده دار شود.

آژانس نیز ماه گذشته اعلام کرد که ترو وارجورانتا، مقام هسته‌یی عالی رتبه فنلاندی جانشین هرمان ناکارتس رییس سازمان بازرسان آژانس پس از بازنشستگی ناکارتس در پاییز سال جاری خواهد شد.

ناکارتس رییس بازرسان آژانس در نظارت برفعالیت‌های هسته‌یی ایران است.

ناکارتس بلژیکی و گروسی ریاست تیم کارشناسان آژانس که 9 بار با نمایندگان ایران از سال 2012 تاکنون دیدار داشته را به عهده داشته‌اند.

مارک فیتز پاتریک، عضو موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک گفت: رفتن این دو نفر، آژانس را از دو مقامی که بیشترین زمان را در مذاکرات دو سال گذشته با ایرانی‌ها در سطوحی عالی رتبه صرف کرده بودند، محروم می‌کند.

با این حال تحلیلگران و دیپلمات‌ها تاکید دارند که این یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس است که این سازمان را به سمت رویکردی سرسختانه‌تر در قبال ایران برده و درباره سیاست‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

مارک هیبز، عضو موسسه کارنگی گفت که تغییر در تیم آژانس تحت نظر آمانو احتمالا تاثیر اندکی بر مذاکرات با ایران خواهد داشت.

کد خبر 210078
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار