همشهری آنلاین: به مناسبت (15 فروردین- 4 آوریل) روز جهانی آگاه سازی از خطر مین، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پیامی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را در ارائه تجربیات ارزشمند در تمامی حوزه‌های مین‌زدایی بشردوستانه اعلام کرد.

احمد وحیدی

ایسنا نوشت: متن پیام سردار احمد وحیدی به شرح زیر است:

مین و مواد منفجره باقیمانده از جنگ از جمله پدیده‌ها و آثار منفی مناقشات مسلحانه میان جوامع و دولت‌ها است. مین و مهمات خوشه‌ای با ویژگی‌ عدم توانایی در تفکیک میان نظامیان و غیرنظامیان، نه تنها موجب ایجاد درد و رنج بیش از حد نظامیان و درد و رنج بیهوده غیرنظامیان در زمان جنگ می‌شود بلکه تاثیرات منفی آن بر محیط زیست و جوامع انسانی در زمان پس از مخاصمات مسلحانه و در زمان صلح نیز ادامه دارد.

جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که به دلیل استفاده فراوان نیروهای نظامی صدام از مین و مهمات خوشه‌ای در طول 8 سال جنگ تحمیلی علیه کشورمان، صدمات فراوانی دیده است. علاوه بر کاشت بیش از 20 میلیون مین در 5 استان غربی کشور توسط نیروهای رژیم بعث عراق، حدود 20 میلیون گلوله عمل نکرده بجامانده از جنگ نیز در مناطق جنگی وجود داشته است.

جمهوری اسلامی ایران با الهام از تعالیم دین مبین اسلام در حفظ و احترام به کرامت انسانی، بلافاصله پس از اتمام جنگ تحمیلی، پاکسازی مناطق آلوده به مین، مهمات خوشه‌ای و مواد منفجره باقیمانده از جنگ را آغاز نمود. این فعالیت‌ها با تشکیل مرکز مین‌زدایی کشور در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و انتخاب وزیر دفاع به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در امر مین‌زدایی تسریع گردید.

براساس پیشرفت‌های حاصله، در سال گذشته پاکسازی استان کرمانشاه به پایان رسید و امیدواریم در سال جاری بتوانیم اتمام پاکسازی کلیه مناطق آلوده را جشن بگیریم تا با هدیه زمین‌های پاک و عاری از خطرمین، مهمات خوشه‌ای و مواد منفجره باقیمانده از جنگ به مردم شریف و با ایمان کشورمان، زمینه‌های عملی نمودن حماسه اقتصادی در سال 1392 را که مزین به سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی شده را ایجاد نماییم.

اقدامات مثبت جمهوری اسلامی ایران در مین‌زدایی بشردوستانه به درستی منعکس کننده احترام کشورمان بر جنبه‌های بشردوستانه معاهدات بین‌المللی موجود در حوزه مین، مهمات خوشه‌ای و مهمات بجا مانده از جنگ می‌باشد. امیدواریم با ایجاد و صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه با خروج نیروهای بیگانه، اشغالگر و فرامنطقه‌ای، زمینه الحاق کشورهای منطقه به معاهدات بین‌المللی مهیا گردد. البته جمهوری اسلامی ایران معتقد است جامعه جهانی می‌بایست منابع خود را در جهت حذف علت اصلی مخاصمات مسلحانه یعنی دخالت در امور داخلی کشورها و سیاست تجاوزکارانه کشورهای زورگو بسیج نماید.

اینجانب ضمن گرامی داشت روز جهانی آگاهی از خطر مین و تاکید بر ضرورت کمک و همکاری بین‌المللی و ارائه منابع مالی و فنی در جهت پاکسازی مناطق آلوده دنیا به مین، مهمات خوشه‌ای و مواد منفجره باقیمانده از جنگ بدون دخالت نگرش‌های سیاسی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران در ارائه تجربیات ارزشمند خود در تمامی حوزه‌های مین‌زدایی بشردوستانه را اعلام می‌دارم.

کد خبر 206810
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز