همشهری آنلاین: رییس سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه سیزدهم نوروز روز طبیعت، از مسافران نوروزی و هموطنان علاقه‌مند به محیط زیست خواست به منظور بهره‌مند شدن از محیط زیستی زیبا، سالم و با نشاط، در پاسداشت طبیعت کوشا باشند.

روز طبیعت

به گزارش واحد مرکزی خبر،‌ محمد جواد محمدی زاده اظهار داشت: مسافران گرانقدر با همت و تلاش خود ضمن بهره مندی از این موهبت های الهی و ارزش های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت گردی و به کار بستن توصیه های زیست محیطی، در حفظ و حراست طبیعت و محیط زیست کوشا باشند و با رعایت توصیه های زیست محیطی و بهداشتی، با ماموران و کارشناسان حفاظت محیط زیست همکاری کنند.

وی سیزدهم فروردین"روز انس با طبیعت" را نقطه عطفی در رویارویی انسان با مظاهر طبیعی دانست.

محمدی زاده خطاب به تفرج گران سیزده نوروز افزود: با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در روز طبیعت، هموطنان تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند، گفت: در صورت نیاز به آتش، حتی الامکان از ذغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند و حتماً خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند.

وی افزود:هموطنان همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند و بهترین کار هم همراه داشتن گاز پیک نیکی است.

وی از مسافران خواست کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود ببرند و در پایان روز زباله‌های تولیدی را به ایستگاه های مستقر تحویل دهند و زباله های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه های آب ، مناطق کوهستانی و دره ها رها نکنند.

جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و حمل نکردن هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی از دیگر توصیه‌های رییس سازمان حفاظت محیط زیست به مردم بود.

وی خطاب به مسافران سیزده نوروز گفت : هموطنان عزیز ، به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گلها و گیاهان، از آنها عکس بگیرند و سالها از دیدن آن عکس لذت ببرند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان از تفرجگران سیزده نوروز خواست در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی ، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنند.

کد خبر 206783

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار