همشهری آنلاین: معاون کل سازمان توسعه تجارت هدف‌گذاری صادرات غیرنفتی کشور را در سال جاری رسیدن به رقم 59 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: امیدواریم امسال هدف برابری واردات در مقابل صادرات محقق شود.

ایسنا نوشت: کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی با اشاره به این‌که امسال در سال سوم برنامه پنجم توسعه قرار داریم، گفت: تحقق شعار حماسه اقتصادی در گرو تحقق برنامه 59 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در سال جاری است که اگر این هدف محقق شود زودتر از پایان برنامه پنجم به هدف بزرگتر برابری واردات در مقابل صادرات غیرنفتی دست پیدا می‌کنیم.

وی افزود: در صورت تحقق هدف فوق می‌توانیم کل ارز موردنیاز برای واردات را از محل صادرات غیرنفتی تامین کنیم و ارز صادرات نفت فقط در بخش زیرساخت‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و وارد مصرف روزانه کشور نشود.

او با اشاره به این‌که توسعه اقتصادی کشور بدون توسعه تولید صادرات گرا ممکن نیست، اظهار کرد: امسال باید واردات در خدمت تولید و تولید در خدمت صادرات غیرنفتی و رونق فضای کسب و کار قرار بگیرد.

معاون کل سازمان توسعه تجارت با تاکید بر این‌که حمایت از تولید ملی در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری نیاز به هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی مرتبط دارد، گفت: رونق صادرات غیرنفتی در نهایت باعث ارتقای کیفیت و ایجاد اشتغال و ارزآوری در کشور می‌شود.

کرمانشاهی با اشاره به این‌که ارزش افزوده تولید باید در هنگام صادرات مورد توجه قرار بگیرد، عنوان کرد: امسال صادرات محصولات دانش بنیان و با ارزش افزوده بالا در اولویت قرار گرفته است.

به گفته این مقام مسئول صادرات غیرنفتی کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه باید به رقم 89 میلیارد دلار برسد و در 11 ماهه سال 1391 نیز صادرات غیرنفتی به حدود 38 میلیارد دلار رسید که پیش‌بینی می‌شود مجموع صادرات غیرنفتی در سال قبل از مرز 40 میلیارد دلار گذشته است.

کد خبر 206288

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار