همشهری آنلاین: محققان آمریکایی دریافتند که عمل بو کشیدن موش‌ها دارای کارکرد خاص اجتماعی بوده و به حفظ نظم و شرایط سلسه مراتبی کمک می‌کند

چرا موش‌ها یکدیگر را بو می‌کشند؟

به گزارش ایسنا، موش‌ها قادرند بدون ارتباط کلامی با یکدیگر و تنها با استفاده از قدرت بویایی، به سوالات مختلفی در مورد موش‌های غریبه پاسخ دهند؛ موش‌ها با بوکشیدن یکدیگر می‌توانند جنسیت، امکان جفت گیری، بیمار بودن و حتی غذای مصرفی موش دیگر را تشخیص دهند.

اما مطالعه جدید که توسط دانیل وسون، متخصص عصب شناسی مدرسه پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو انجام شده است نشان می‌دهد، رفتار بو کشیدن در موش‌ها دارای کارکردهای خاص اجتماعی است.

محققان، نحوه بو کشیدن موش‌ها را در یک محوطه مشترک مورد بررسی قرار داده و دریافتند زمانی که یک موش شروع به بو کشیدن پشت بدن موش دیگر می‌کند، طرف مقابل نیز این رفتار را تکرار می‌کند؛ اما زمانی که یک موش اقدام به بو کردن صورت طرف مقابل کند، موش دوم این رفتار را انجام نمی‌دهد.

محققان همچنین دریافتند، زمانی که یک موش زیردست شروع به بو کشیدن صورت موش قوی‌تر (بزرگ‌تر و پرخاشجوتر) می‌کند، موش دوم دست از بو کشیدن بر نمی‌دارد و این کار را به صورت مستمر ادامه می‌دهد؛ در این حالت اگر موش زیردست رفتار بو کشیدن را متوقف نکند، با رفتار پرخاشجویانه موش قوی‌تر شامل حمله، پرش یا گاز گرفتن مواجه می‌شود.

نتایج به دست آمده نشان می‌دهد، بو کشیدن باعث تقویت و تسلط موش‌های قوی‌تر و رده بالاتر شده و از رفتار پرخاشجویانه زیردستان جلوگیری می‌کند.

هنوز دقیقا مشخص نشده است که چرا بو کردن صورت موش مقابل دارای کارکردهای اجتماعی خاص است، اما سایر بخش‌های بدن فاقد این کارکرد است. وسون، خاطر نشان می‌کند: زمانی که حیوانات به صورت رخ در رخ قرار می‌گیرند، کم و بیش باید دارای بهترین حالت رفتاری باشند، در غیر این صورت به شدت از ناحیه گلو، گردن و سر آسیب می‌بینند.

کد خبر 204856

برچسب‌ها