سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: تدوین مستند سیدالشهدا علیه السلام با موضوع بررسی واقعه عاشورا با محوریت مسیر حرکت کاروان امام حسین (علیه السلام) از مدینه تا شام پس از یک سال تصویربرداری آغاز شد.

عکاسی

به گزارش فارس، علاء قبیسی مجری طرح لبنانی این مستند با اشاره به تلاش این برنامه جهت کمک به درک مفهوم عاشورا گفت: حوادث و اتفاقاتی که بر سر راه کاروان حضرت سیدالشهدا(ع) از مدینه تا مکه و از مکه تا کربلا و نهایتا به سرزمین شام رخ داده است و همچنین وضعیت امروزی منازل و کاروانسراهای مختلف در مسیر 4000کیلومتری حرکت کاروان از مدینه تا شام در کشورهای عربستان، عراق، سوریه و لبنان در این مستند روایت می‌شود.

قبیسی خاطرنشان کرد: این مستند از طریق گفتگو با بزرگان و علماى جهان و اتفاقاتى که بعد از انقلاب اسلامى رخ داد، وارتباط آن با نهضت حسینى به بررسی این موضوع می‌پردازد.

این برنامه مستند یک نگاه جامع و جهانى به واقعه عاشورا و تحلیل آن خواهد داشت و آثار واقعه عاشورا را در کنار روایت داستان آن مورد بحث و بررسى قرار می‌دهد.

وی افزود: تحقیقات برای این مستند که در 27 قسمت 52 دقیقه ای پیش‌بینی شده است، نزدیک به یک سال در موسسه فرهنگی رسانه ای عاشورا طول کشید و با بیش از 50 پژوهشگر و محقق جهانی در حوزه عاشوراپژوهی گفتگوهایی انجام شد که این تحقیقات به موازات تولید نیز انجام می‌شد و در مستند گنجانده خواهد شد.

قبیسی مدت فیلمبرداری این مستند را یک سال ذکر کرده و ابراز امیدواری کرد مراحل تدوین آن حداکثر تا 7 ماه دیگر به طول انجامد.

مجری طرح مستند سیدالشهدا علیه السلام با اشاره به تصویربرداری از مراسم عاشورا و اربعین در حدود 25 کشور برای استفاده در این مستند، گفت: گروه اصلی سازنده، همگی لبنانی هستند اما گروه های متعدد با ملیت های مختلف، کار تصویربرداری این مستند را بر عهده داشتند و تمام تصاویر با کیفیت فول اچ دی و صداها با کیفیت اچ دی تهیه شده است.

علاء قبیسی به استفاده از اینفوگرافی و انیمیشن های ساده برای فهم بیشتر مخاطب در این مستند اشاره کرد و افزود: کل مستند به زبان فارسی دوبله شده و نسخه عربی آن زیرنویس خواهد بود.

مجری طرح مجموعه سیدالشهدا علیه السلام به رعایت احترام به همه فرق و مذاهب اسلامی در این مستند تصریح کرد و گفت: مستند سیدالشهدا علیه السلام برای مخاطبان ایرانی و غیر ایرانی ساخته می‌شود و همه طوایف و گروه های اسلامی و غیر اسلامی می‌توانند از آن بهره ببرند.

مستند سیدالشهدا علیه السلام از سال 1390به سفارش سازمان هنری رسانه ای اوج تهیه شده و در حال حاضر مراحل تدوین را در موسسه لیتانى در بیروت پشت سر می‌گذارد.

 

 

کد خبر 204100

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز