مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه میشیگان با بررسی کرم‌های گرد دریافته‌اند، هوای سرد باعث فعال‌تر شدن گیرنده ژن TRPA-1 می‌شود که فعال شدن این ژن با افزایش طول عمر در ارتباط است.

cold weathger

در مطالعات قبلی عنوان شده بود که هوای سرد، به دلیل قرار دادن اندام بدن در یک حالت خواب زمستانی با افزایش طول عمر در ارتباط است.

به گزارش ایسنا، مطالعات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه میشیگان بر روی کرم‌های گرد یا نماتدها با این نظریه در تضاد است؛ چراکه نماتدهای فاقد کانال TRPA-1 از عمر کوتاه‌تری در مقایسه با کرم های با TRPA1 مثبت برخوردار هستند.

تأثیر سرما روی انسان

اگرچه انسان نیز دارای نسخه‌ای از ژن TRPA1 است، اما نظریه قدیمی در خصوص عمر طولانی‌تر کرم‌های گرد در هوای سرد برای انسان قابل تعمیم نیست.

این کرم‌ها خونسرد هستند و بدن آن‌ها دما را از محیط دریافت می‌کند که حالتی مشابه خواب زمستانی ایجاد می‌کند، برعکس پستانداران خونگرمی مانند انسان تلاش می‌کنند تا دمای بدن خود را ثابت نگه دارند و استراتژی کرم‌های گرد برای انسان کارآیی نخواهد داشت.

«شوآن ژو» نویسنده ارشد این تحقیق تأکید می‌کند: طول عمر موش‌ها در دمای هسته‌ای منفی 12 درجه سانتیگراد 20 درصد بیشتر است و کالری محدود نیز به کاهش دمای هسته‌ای بدن و افزیش طول عمر کمک می‌کند؛ اگر فعال شدن ژن TRPA1 در کرم‌های گرد با افزایش طول عمر در ارتباط باشد، عناصر فعال در واسابی (ترب ژاپنی) و روغن کنجد نیز می‌توانند در نقش فعال کننده ژن انسانی TRPA1 عمل کرده و منجر به کاهش دمای هسته‌ای بدن شوند.

کد خبر 203366
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز