همشهری آنلاین: یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش ماه فوریه خود درباره ایران را در 12 صفحه برای بررسی 35 عضو شورای حکام آژانس منتشر کرد.

ایسنا نوشت: در این گزارش آمده است که ایران در نامه‌ای به تاریخ 23 ژانویه 2013 به آژانس اطلاع داد که سانتریفیوژهای IR-2m در یکی از واحدهای سالن تولید A استفاده خواهد شد. به درخواست آژانس، ایران در نامه مورخ 6 فوریه 2013 اطلاعات اضافی و سایر اطلاعات فنی مرتبط در مورد آبشارهای سانتریفیوژ طراحی شده در این واحد ارائه کرد. در 6 فوریه 2013 آژانس مشاهده کرد که ایران نصب سانتریفیوژهای IR-2m و غلاف‌های سانتریفیوژ خالی را آغاز کرده است. این برای اولین‌بار است که سانتریفیوژهایی پیشرفته‌تر از سانتریفیوژهای IR-1 در کارخانه غنی سازی سوخت نصب شده‌اند.

در بخش خلاصه این گزارش آمده است که "در حالی که آژانس به فعالیت‌های راستی آزمایی در خصوص عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده در تاسیسات هسته‌ای و مکان‌های خارج از تاسیسات هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران که تحت توافق نامه پادمان هستند، ادامه می‌دهد، از آن جا که ایران همکاری لازم را از جمله در مورد اجرای پروتکل الحاقی، به عمل نمی‌آورد، آژانس قادر نیست درخصوص عدم فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام نشده اطمینان موثقی ارائه دهد و بنابراین نمی‌تواند نتیجه گیری کند که تمامی مواد هسته‌ای در ایران برای فعالیت‌های صلح آمیز هستند."

مدیرکل ادامه می‌دهد: "ایران برای اولین بار نصب سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری از نوع (IR-2m) را در FEP آغاز کرده است."

در ادامه این گزارش آمانو اعلام کرده است که " بر خلاف قطعنامه‌های نوامبر 2011 و سپتامبر 2012 و با وجود گفتگوی فشرده بین آژانس و ایران در طول 9 دور گفتگو از ژانویه 2012 تاکنون، توافق روی رویکرد ساختاری میسر نشده است. مدیر کل قادر به گزارش هیچ گونه پیشرفتی در شفاف سازی موضوعات باقی مانده از جمله موضوعات مربوط به ابعاد محتمل نظامی برنامه هسته‌ای ایران نیست."

آمانو گزارش داده است که "مایه نگرانی است که فعالیت‌های گسترده و مهم انجام شده از فوریه 2012 تا کنون در مکان واقع شده در سایت پارچین که آژانس خواستار دسترسی به آن شده است، توانایی آژانس جهت راستی آزمایی را به شدت کاهش داده است. آژانس درخواست خود را تکرار می‌کند مبنی بر این که ایران بدون تاخیر بیشتر دسترسی به این مکان و پاسخ‌های محتوایی به سوالات ریز آژانس در خصوص سایت پارچین و کارشناس خارجی را فراهم کند."

در ادامه آمده است: "با توجه به ماهیت و میزان اطلاعات معتبر موجود از نظر آژانس همچنان برای ایران ضروری است که بدون تاخیر بیشتر وارد تعامل با آژانس در مورد محتوای نگرانی‌های آژانس شود. در فقدان چنین تعاملی، آژانس قادر نخواهد بود نگرانی‌های مربوط به موضوعات مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران از جمله موضوعاتی که نیاز به شفاف سازی دارند تا وجود ابعاد محتمل نظامی برنامه هسته‌ای ایران را منتفی سازند، حل و فصل کند."

این گزارش می‌افزاید: "مدیرکل همانگونه که در قطعنامه‌های الزام آور شورای حکام و شورای امنیت درخواست شده، همچنان اصرار دارد که ایران قدم‌هایی به سمت اجرای کامل موافقتنامه پادمان و سایر تعهداتش بردارد و از ایران مصرانه می‌خواهد وارد تعامل با آژانس جهت نیل به نتایج ملموس در مورد حل و فصل موضوعات محتوایی باقی مانده شود. "

همچنین مدیرکل آژانس اظهار کرد که "آژانس و مقامات ایران بعد از گزارش نوامبر 2012 مدیرکل سه دور مذاکرات دیگر در تهران در 13 دسامبر 2012، 16 و 17 ژانویه 2013 و 13 فوریه 2013 با هدف نهایی کردن سند رویکرد ساختاری برگزار کردند. با وجود این که تعهد دبیرخانه برای گفت وگوهای مستمر، پابرجا است، امکان رسیدن به توافق با ایران در خصوص رویکرد ساختاری یا شروع کار اساسی در خصوص مسائل باقیمانده شامل آنهایی که مرتبط با ابعاد احتمالی نظامی در برنامه هسته یی ایران نبوده است."

گزارش جدید آمانو در حالی منتشر می‌شود که تنها چند روز تا 8 اسفند یعنی زمان دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 باقی‌مانده است.

با وجود ادعای دبیرکل آژانس، ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌‌ای خود تاکید و آمادگی خود برای هرگونه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اعلام کرده است.

در گزارش آمانو در حالی به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز اشاره شده است که پیشتر فریدون عباسی - رییس سازمان انرژی اتمی ایران - اعلام کرده بود: سانتریفیوژهای نصب شده در سایت نطنز در قالب سانتریفیوژهای نسل اول شناخته می‌شود و تولیدشان خاص و مبتنی بر تکنولوژی قدیمی است که سالهاست به آن تکنولوژی دست پیدا کردیم

کد خبر 202484
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز