همشهری‌ آنلاین: روسای کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه پس از ۲۵ ساعت رایزنی بر سر بودجه؛ طرح‌هائی را تصویب کردند که ظرف هفت سال‌آینده باید در اتحادیه اجرا شود. این بودجه ۹۶۰ میلیارد یوروئی اکنون باید به تصویب پارلمان اروپا برسد.

eu

به گزارش رادیو دولتی آلمان؛ توافق بر سر بودجه طرح‌هائی که باید در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ در اتحادیه اروپا اجرا شود، مستلزم گفت‌وگوئی طولانی میان رهبران کشورهای این اتحادیه بود. برای نخستین بار، این بودجه نسبت به دوره هفت ساله قبلی کاهش یافته است. به همین دلیل، روسای کشورهای عضو، ۲۵ ساعت بر سر جزئیات آن بحث کردند.

به‌نفع بریتانیا، به زیان فرانسه

بودجه آینده ۳ درصد کمتر از بودجه پیشین است. دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا قبلا خواستار صرفه‌جوئی در بودجه اتحادیه اروپا، به‌ویژه هزینه‌های اداری آن شده بود. اکنون ناظران اتحادیه اروپا، کاهش بودجه را یک پیروزی برای آن می‌دانند. کامرون پیش‌تر گفته بود که ممکن است در آینده عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا یا خروج از آن را در بریتانیا به همه‌پرسی بگذارد.برخلاف بریتانیا، فرانسه خواستار افزایش بودجه اتحادیه اروپا به‌ویژه برای بخش کشاورزی است. چنین اقدامی به سود کشاورزان فرانسوی خواهد بود. چند کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا نیز با فرانسه هم نظر هستند.

کمیسیون اروپا خواستار تصویب بودجه‌ای فراتر از یک هزار میلیارد یورو شده بود. به‌رغم کاهش بودجه، هرمان فون رومپوی رئیس شورای اروپا و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از تصمیم سران اروپا در این مورد استقبال کردند. رئیس شورای اروپا حتی اعلام کرد که این بودجه به‌رغم صرفه‌جوئی اعمال شده در آن سبب رشد اقتصادی بیش‌تر اتحادیه اروپا خواهد شد.

سهم سنگین آلمان

۲۰ درصد از بودجه تصویب شده اتحادیه اروپا را باید آلمان به‌عنوان قوی‌ترین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا بپردازد. بودجه تصویب شده برابر با یک ‌درصد تولید ناخالص اتحادیه اروپا است. تعیین این سقف را آلمان با پشتیبانی بقیه کشورهائی که سهم بیش‌تری در تامین نیازهای مالی اتحادیه اروپا دارند، خواستار شده بود.

به‌رغم توافق نهائی روسای کشورهای عضو اتحادیه اروپا، رئیس پارلمان اروپا نسبت به تایید این تصمیم در پارلمان ابراز تردید کرده است.

به گفته این مقام، میان نیازها و منابع مالی اتحادیه اروپا در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ اختلاف زیادی وجود دارد. او گفته است که پارلمان اروپا به‌احتمال زیاد چنین کسری بودجه‌ای را تصویب نخواهد کرد.

کد خبر 200769

برچسب‌ها