همشهری‌آنلاین: موسیقی مجموعه کلاه‌پهلوی با حضور فریدون شهبازیان، آهنگساز این اثر و مانی جعفرزاده، منتقد در بیست و پنجمین برنامه نقد نغمه مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش  همشهری‌آنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، این نشست در ساعت 17 و 30 دقیقه روز دوشنبه، 23 بهمن‌ماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار خواهد شد.

مجموعه تلویزیونی کلاه‌یپهلوی که هر جمعه از شبکه اول سیا پخش می‌شود از جمله آثار در رده الف تلویزیون به شمار می‌رود از فیلمنامه‌ای منسجم و بازی‌های درخشان به همراه کارگردانی در خور اعتنا بهره می‌برد و داستان آن به خوبی فضای سیاسی،اجتماعی و فرهنگی سال‌های اولیه قرن حاضر را تصویر می‌کند. فضایی که سعی شده بدون هیچ پیشداوری گزارشی بی طرفانه از آنچه در سال‌های ابتدایی حکومت رضاشاه پهلوی گذشت را در معرض قضاوت و داوری بینندگان قرار دهد.

موسیقی این سریال از جمله وجوه برجسته و مثبت آن به شمار می‌رود فریدون شهبازیان توانسته با بهره‌گیری از فضایی خاص و نغمه‌پردازی و سازآرایی ویژه خود حس بودن در آن فضا را به تماشاگر القاء‌کند. نکته جالب توجه این که موسیقی این مجموعه یک ویژگی برجسته دارد و‌آن ارکسترال بودن کار است که با صرف هزینه و دقت و ظرافت فراوان ضبط شده است.

شهبازیان پیش از این موسیقی فیلم‌هایی چون پاییزان، و سریال معصومیت از دست رفته و آثار شاخص دیگری راهم ساخته است و چند بار جایزه بهترین موسیقی متن فیلم را از جشنواره موسیقی فجر به دست آورد. شهبازیان پیش از این در دومین برنامه نقد نغمه که به نقد و ارزیابی آلبوم گریز با صدای استاد نادر گلچین اختصاص داشت حضور یافته بود.

مانی جعفر زاده که به عنوان منتقد این کار در نشست حاضر خواهد بود، دکترای آهنگسازی و تئوری موسیقی از دانشگاه مالاگا (اسپانیا) 2003 را دارد.

او همچنین دارای رساله در فلسفه ی هنر و زیبایی شناسی با موضوع حاشیه ای بر فرهنگ شنیداری معاصر ایران - معرفی جریان‌های اصلی موسیقی ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی و مقایسه ی تطبیقی آن‌ها است و علاوه بر آن در زمینه تدریس موسیقی هم در کنسروانوار تهران 1385 تا 1387، دانشگاه تهران، دانشکده  هنرهای زیبا و دانشگاه آزاد اسلامی حضوری پیوسته دارد وعلاوه بر‌آن برای چند فیلم سینمایی آهنگسازی کرده است.

نشست نقد نغمه در ساعت 18 روز 23 بهمن در فرهنگسرای اندیشه ، واقع در خیابان شریعتی،پارک اندیشه ، نرسیده به سید خندان است و ورود برای عموم آزاد است.

کد خبر 200464

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار