دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۵:۲۲
۰ نفر

گروه شهرستان‌ها: شنبه شب آتشی به جان یکی از روستاهای چهارمحال و بختیاری افتاد که خاموش کردن آن ساعت‌های زیادی وقت برد و لحظات سختی را برای امدادگران رقم زد.

چهارمحال و بختیاری - روستای سرآقاسید

 گزارش‌ها حاکی از آن بود که بسیاری از اهالی این منطقه نیز لحظات نفسگیری را از بیم وسعت یافتن آتش تجربه کردند و حتی از روند کند امدادرسانی گلایه داشتند. البته مسیر دستیابی به روستای «سرآقا سید» شهرستان کوهرنگ صعب‌‌العبور است و ‌ خانه‌های پلکانی نیز‌ امدادرسانی را سخت‌تر کرد.

آسیب به 15خانه

در پی این آتش‌سوزی 15خانه روستایی دچار خسارت شد‌. مدیرکل ستاد بحران چهارمحال و بختیاری در این خصوص گفت: در این میان 9خانه روستایی در پی وقوع آتش‌سوزی دچار تخریب کلی شده است. ستار فرهادی در گفت‌وگو با مهر افزود: شش خانه نیز بین25تا 50درصد دچار خسارت شده است. وی اذعان داشت: این حادثه تلفات جانی نداشته است. وی با بیان اینکه این روستا به‌صورت پلکانی ساخته شده است، عنوان کرد: آتش‌سوزی از پله چهارم آغازشده و تا پله هفتم ادامه داشته است. درحالی‌که این مقام مسئول دیروز از بررسی علت آتش‌سوزی خبر می‌داد، سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر‌ انفجار کپسول گاز را علت رخ دادن حادثه عنوان کرد. حسین درخشان در این‌باره گفت: این حادثه ساعت ۲۰ شنبه شب‌ رخ داده‌ و علت اصلی این آتش سوزی، انفجار کپسول گاز در یکی از خانه‌های روستایی بوده است. وی گفت: به علت صعب‌العبور‌بودن مسیر از دو فروند بالگرد برای ارسال غذا و مواد مورد نیاز روستائیان به منطقه استفاده می‌شود. رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران لرستان نیز اعلام کرد که همه امکانات برای امداد رسانی به روستائیان بسیج شده است، حتی رئیس جمعیت هلال احمر لرستان نیز برای مدیریت روند امداد رسانی به همراه تیم‌های امدادی اعزام شده است. حسین رضا مرادی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان لرستان نیز گفت: برف در برخی مناطق به چندین متر هم می‌رسد. وی از اعزام حدود 30نیرو در قالب چهار اکیپ هلال‌احمر از شهرستان الیگودرز خبر داد.

همچنین مدیر روابط عمومی هلال‌احمر چهارمحال و بختیاری گفت: ‌نیروهای امدادی همراه با تعدادی از مسئولان استان عازم سرآقاسید شدند. شاهین جواهری گفت: راه دسترسی به روستای سرآقاسید در استان چهارمحال و بختیاری بسته است. وی بیان داشت: 25نیروی امدادی هلال احمر چهارمحال و بختیاری هم‌اکنون ‌ با بالگرد عازم این روستا شده‌اند. جواهری بیان داشت: روستای سرآقاسید درمرز استان چهارمحال و بختیاری با استان لرستان قرار دارد و راه ارتباطی آن از سمت استان لرستان باز است و راه زمینی آن به‌خاطر بارش شدید برف بسته است.

تلف شدن دام‌ها

‌ مسئولان عنوان کرده‌اند که این حادثه تلفات جانی نداشته است. خبرها حاکی از آن است که چند راس دام تلف شده‌اند. البته آمار دقیق از این مورد هنوز در دست نیست.

خانه‌های آسیب دیده بیشتر است

از سوی دیگر پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس خبر داد که در آتش‌سوزی روستای سرآقا‌سیدشهرستان کوهرنگ 30 باب منزل مسکونی طعمه حریق شد. گزارش این پایگاه نشان می‌دهد در جریان این حریق سیستم برق‌رسانی روستا طعمه حریق شد و تعداد 30سیلندر گاز نیز منفجر شد. همچنین بیان شده است که در جریان این حادثه متأسفانه 30نفر از اهالی دچار سوختگی شده‌اند و دیگر اهالی نیز منازل خود را ترک کرده و به حاشیه روستا پناه برده‌اند.

تجربه وقوع آتش

اما دیروز محمود عیدی معاون امور عمرانی استاندار و نایب‌رئیس ستاد مدیریت بحران چهارمحال وبختیاری در سخنانی متفاوت نسبت به سایر مسئولان و امدادگران گفت: اینگونه آتش‌سوزی‌ها در این روستا در سال‌های قبل نیز رخ داده است، بنابراین به‌نظر می‌رسد با توجه به تجربه قبلی این روستا به‌خاطر آتش‌سوزی و صعب‌العبور بودن مسیر آن تاکنون برای حل این مشکل و وسایل مورد نیاز در دسترس برای اطفای حریق اقدامی صورت نگرفته است.

روستای سرآقاسید در منتهی الیه جاده کوهرنگ به شیخ علیخان و در دامنه‌ای مشرف به کوه هفت‌تنان واقع شده است. این روستا یکی از زیباترین مناطق استان چهار محال و بختیاری به‌حساب می‌آید و با بیش از دو هزار نفر جمعیت، به‌خاطر بافت دست نخورده و زیبای آن شهرتی برای خود دست و پا کرده است. روستای سرآقا سید به ماسوله زاگرس شهرت دارد و خانه‌های پلکانی آن هر ساله گردشگرانی را به مهمانی فرا‌می‌خواند به همین دلیل به‌نظر می‌رسد که بایدبیش از پیش مسیر دستیابی به این روستا و تجهیزات ایمنی و درمانی آن مورد توجه قرار گیرد تا درصورت هرگونه حادثه‌ای، اهالی و گردشگران منتظر رسیدن نیروهای امدادی از سایر مناطق نباشند.

گفتنی است هر ساله با بارش برف ارتباط زمینی این روستا با مرکز شهرستان و استان چهارمحال و بختیاری در حدود چهار‌ماه قطع می‌شود و با آب شدن برف ارتباط زمینی روستا دوباره برقرار می‌شود.

کد خبر 198511

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز