همشهری آنلاین: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از دستور رئیس جمهور برای مبنا قرار گرفتن ارز مبادله‌ای در قیمت‌گذاری خودرو خبر داد و گفت: درصد تغییرات قیمتی برای خودروهای مختلف متفاوت خواهد بود و قیمت‌های جدید براساس نظر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان انجام خواهد شد.

به گزارش مهر، محسن صالحی نیا در نشست خبری خود با خبرنگاران از دستور رئیس جمهور برای مبنا قرار گرفتن ارز مبادله‌ای در قیمت گذاری خودرو خبر داد و گفت: با توجه به اینکه خریدهای خودروسازان به صورت ارزی و بر مبنای ارز مبادله‌ای صورت می‌پذیرد، نظر رئیس جمهور این بود که ارز مبادله‌ای مبنای قیمت گذاری خودرو قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اساس آخرین مصوبات، عرضه محصولات باید با ارز مبادله‌ای قیمت گذاری شود که بر این اساس، قرار بر این شد که در محاسبات، سازمان حمایت مبنای محاسباتی را در قیمت گذاری خودرو ارز مبادله‌ای قرار دهد.

وی تصریح کرد: هدف دولت این است که تفاوت قیمت خودرو درب کارخانه را با قیمت‌های حاشیه‌ای بازار از میان بردارد و بازار خودرو به نرخ متعادلی برسد.

به گفته صالحی نیا، رئیس جمهور تاکید دارد که برای قیمت تمام شده خودرو و ارائه آن به مصرف کنندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت روش‌های متفاوتی را طراحی کرده که بر مبنای آن، قیمت خودرو در بازار به قیمت تولید در کارخانه نزدیک شده و حداقل اختلاف وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به این سئوالی که قیمت به طور قطع در بازار افزایش داشته و خودروسازان مختلف به تازگی مصوبه افزایش قیمت از سازمان حمایت دریافت کرده‌اند؟ خاطر نشان کرد: تغییرات قیمتی بر مبنای ارز مبادله‌ای در خودروهای مختلف نسبت به ارزبری خودرو متفاوت است و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان باید شرایط را به گونه‌ای پیش برد که این درصد تغییرات قیمتی را به صورت معقول تعیین کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت صنعت خودرو به لحاظ تولید در ماه‌های گذشته نسبت به سال قبل کاهش داشته است، خاطر نشان کرد: روند تولید خودرو در 9 ماهه ابتدای امسال 45 درصد نسبت به سال قبل کاهش نشان می‌دهد که البته این کاهش در بخش خودروهای سواری سبک کمتر و در مورد خودروهای سنگین بیشتر بوده است.

وی اظهار داشت: ایران خودرو از ابتدای دی ماه تولید خود را به روزانه 2 هزار دستگاه و سایپا به روزانه 1700 دستگاه رسانده است که البته بر اساس جلسه مشترک دولت با خودروسازا،ن مقرر شد که تا انتهای سال با حمایت‌های دولت، تولید افزایش یابد.

صالحی نیا از جمله دیگر مباحث مطرح شده در جلسه دولت با خودروسازان را بومی سازی و ارتقای کیفیت ذکر و تصریح کرد: البته قیمت خودرو نیز باید مدیریت شود تا اختلاف قیمت درب کارخانه با حاشیه بازار به حداقل رسد.

به گفته وی، در 9 ماهه ابتدای امسال 670 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است.

کد خبر 198049
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز