مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: تلسکوپ فضایی کپلر ناسا موفق به کشف 461 سیاره جدید دیگر شده‌است که بیشتر آنها ابعادی مشابه با یا کمی بزرگتر از زمین دارند.

سیاره

بر اساس گزارش رویترز، اعلام کشف 461 سیاره جدید توسط کپلر تعداد کاندیداهای جهان‌های را به دوهزار و 740 سیاره رساند،‌ یعنی 105 سیاره بیشتر از آخرین رکوردی که تا کنون به تایید رسیده است. به گفته کریستوفر بورک از اعضای تایم پروژه کپلر، تعداد این سیاره‌ها تا دو سال پیش هزار 200 بود، اما در عرض یک سال تعداد قابل توجهی سیاره در ابعاد کوچکتر یا دو برابر زمین، به این لیست افزوده شد.

با افزوده شدن 461 سیاره جدید به سیاره‌های کاندید، که کپلر آنها را طی 22 ماه گذشته جمع‌آوری کرده‌است، ازدیاد جمعیت سیاره‌های کوچک ادامه پیدا می‌کند. اهداف جدید سیاره‌هایی خواهند بود که یک و نیم برابر زمین بوده و در مداری 242 روزه به دور ستاره خود می‌چرخند، فاصله‌ای که احتمال وجود آب مایع بر روی سیاره را که از عناصر اصلی شکل‌گیری حیات به شمار می‌رود، افزایش خواهد داد.

در تحقیقی مرتبط با همین موضوع،‌دانشمندان نشان دادند که از هر 6 ستاره شبه خورشیدی، یک ستاره دارای سیاره‌ای مشابه با زمین است که در مدارهایی 88 روزه به دور ستاره خود در حرکتند. هدف ماموریت کپلر که در سال 2009 آغاز شده‌است، تعیین ستاره‌های موجود در کهکشان راه شیری است که از سیاره‌هایی با مدار قابل سکونت برخوردارند، فاصله‌ای از ستاره که امکان وجود آب مایع را افزایش خواهد داد.

کپلر اهداف خود را با استفاده از ردیابی نوسانات نوری ستاره‌ها به واسطه عبور سیاره‌ها رصد می‌کند. این تلسکوپ 160 هزار ستاره را در این مطالعه تحت نظر داشته و فرایند انتقال،‌یا همان عبور سیاره از برابر آنها را کنترل می‌کند. سیاره‌های شبه زمینی باید مانند زمین از مداری 365 روزه برخوردار باشند و این درحالی است که اخترشناسان برای تشخیص حقیقی بودن فرایند انتقال سیاره، باید سه بار آن را رصد کنند. یعنی با دیدن اولین فرایند انتقال، باید دو سال دیگر آن را رصد کنند تا به بتوانند نتیجه قطعی را اعلام کنند.

کد خبر 197257
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز