روزنامه همشهری در تاریخ 23آذر91گزارشی با عنوان تأمین اجتماعی مسئولیت‌های درمانی‌اش را لغو می‌کند منتشر کرد و در پی آن سازمان تأمین اجتماعی جوابیه‌ای برای این گزارش فرستاده که می‌خوانید:

در پاسخ به اظهارات و مطالب خلاف‌واقع مطرح شده از سوی برخی افراد در ارتباط با حذف یا کاهش تعهدات درمانی سازمان تأمین اجتماعی به اطلاع کلیه بیمه‌شدگان می‌رساند: این سازمان در اجرای قانون الزام سازمان تأمین اجتماعی به اجرای بندهای الف و ب ماده سه و همچنین مواد 54و 55و 58قانون تأمین اجتماعی، ‌موظف به ارائه خدمات درمانی پایه، شامل کلیه اقدامات درمانی سرپایی و بیمارستانی، ‌تحویل داروهای لازم و آزمایش‌های تشخیص طبی در مراکز ملکی به‌صورت رایگان و در مراکز طرف قرارداد وفق ضوابط قانونی به بیمه‌شدگان و افراد خانواده ایشان است و به هیچ عنوان این سازمان درصدد حذف خدمات درمانی رایگان در مراکز درمانی خود نبوده و با انجام اصلاحات در پیش‌نویس قانون تأمین اجتماعی صرفا درصدد ارائه خدمات درمانی مطلوب‌تر و بهتر به جامعه بیمه‌شدگان و افراد خانواده‌ آنهاست.

بنابراین هرگونه اظهارنظر درخصوص حذف تکالیف سازمان صرفا از روی غرض ورزی سیاسی و در راستای تشویش اذهان بیمه‌شدگان این سازمان است. تأکید می‌شود سازمان تأمین اجتماعی همواره به بخش درمان و به‌ویژه درمان مستقیم به‌عنوان کارکرد اجتماعی خود که ملجأ و محل اتکای کارگران زحمتکش و شریف جامعه است، افتخار کرده و همچنان تأکید دارد نقش خود را در ارتقای سلامت بیمه‌شدگان محترم و خانواده‌های معزز ایشان ایفا کند.

براساس قانون، سازمان تأمین اجتماعی بر ارائه خدمات درمانی به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تأکید دارد، این در حالی است که ضرورت اجرای نظام پزشک خانواده و فروش خدمات به سازمان بیمه سلامت نیز از سوی این سازمان مورد توجه جدی قرار گرفته است. همچنین لایحه جدید از یک ساختار منظم و علمی پیروی می‌کند و در تدوین آن سعی شده تا آنجا که ممکن است سطح فعلی خدمات قانونی تأمین اجتماعی حفظ شود.

در پیش‌نویس لایحه خدمات و تسهیلات جدید و مناسبی برای بهره‌مندی بهتر بیمه شدگان، مستمری‌بگیران و کارفرمایان از خدمات موجود پیش‌بینی شده است. در تدوین این لایحه ضمن درنظر گرفتن اصل بی‌طرفی از نظرات کارشناسی با نگاه منصفانه و عدالت‌خواهانه استفاده شده است. برای تدوین لایحه جدید قانون تأمین اجتماعی‌، فراخوان عمومی انجام گرفته است و برخی از صاحب‌نظران و متخصصان در حوزه تأمین اجتماعی نظرات خویش را ارائه کردند. در عین حال سازمان تأمین اجتماعی بنا دارد در نشست‌های تخصصی با حضور نمایندگان مجامع کارگری، کارفرمایی و مستمری‌بگیران به بررسی پیش‌نویس قانون تدوین شده بپردازد و پس از تکمیل آن، لایحه را به دولت محترم ارائه کند.

توضیح روزنامه همشهری:

تعهدات درمانی سازمان تأمین اجتماعی، تنها محدود به ارائه خدمات درمانی پایه نیست بلکه براساس ماده دو قانون الزام تعهدات قانونی این سازمان عبارتند از:الف- انجام کلیه خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی، بیمارستانی اعم از پزشکی و دندانپزشکی برای بیماران مشمول قانون تأمین اجتماعی، ب- انجام کمک‌ها و معاینات طبی و معاملات قبل، حین و بعد از زایمان با پرداخت وجه نقد به جای کمک‌های مذکور بنا به درخواست بیمه شده طبق ضوابط مقرر، ج ـ توانبخشی و تجدید فعالیت بیمه‌شدگان آسیب دیده که قدرت کار خود را از دست داده‌اند و اقدام بر اشتغال به کارهای مناسب آنان، د ـ تحویل وسایل کمک پزشکی (پروتز و اروتز) که به‌منظور اعاده سلامت یا برای جبران نقص جسمانی و یا تقویت یکی از حواس به‌کار می‌روند، و ـ اما با اصلاحات انجام شده در قانون تأمین اجتماعی، خدمات درمانی ارائه شده از سوی این سازمان به ارائه خدمات درمانی پایه محدود خواهد شد.

کد خبر 196745

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار