همشهری‌آنلاین: شهردار تهران گفت: جوهره انقلاب اسلامی بدون شک برپا کردن یک تمدن بزرگ اسلامی و ایرانی است، اگر بتوانیم این تمدن را شکل داده و پیش ببریم هم در داخل بین مردم مورد توجه و تقدیر قرار گرفته هم بی‌شک در فرصت تاریخی بین‌المللی می‌توانیم جایگاهی واقعی خود را کسب کنیم.

به گزارش خبرنگار "تهران سما" دکتر محمد باقر قالیباف در سومین همایش فصلی مدیران شهرداری در سال 91 ‏با بیان این مطلب اظهار کرد : هر فرد و مجموعه ای باید همواره تحلیلی عمیق و دقیق از وضع خود داشته باشد تا بتواند شرایط را خوب تحلیل کرده و بداند در کجا ایستاده است ، آن وقت است که می تواند تصمیمات بهتری گرفته و بهتر خدمت کند . این از آن موضوعات مهمی است که می تواند در شرایط سخت به کمک ما آمده و عدم موفقیت را به پیروزی تبدیل کند .

وی با تاکید بر این که باید از منظری بالا به موضوعات نگاه کنیم و تنها جلوی پایمان را نبینیم ، به شرایط امروز بین المللی اشاره کرد و افزود : باید بپذیریم که امروز اتفاقات بزرگی در دنیا در حال رخ دادن است که باید به آن ها توجه کنیم . روند حرکتی جهان از یک دهه بعد از جنگ سرد تا به امروز ، نشان می دهد که روال کنونی حوزه صنعت ، اقتصاد و فرهنگ با روال قرن 18 ، 19 و 20 متفاوت است .

شهردار تهران روش اداره دنیا و مناسبات بین المللی در 20 سال اخیر را متفاوت با قبل خواند و اظهار داشت : اکنون دنیا با آن روش اداره نمی شود ، ثبات ندارد و در حوزه قدرت دچار یک چرخش جدی است .

قالیباف افزود : بحران اقتصادی عملا از سال 2007 یا 2008 به طور شفاف خود را نشان داد البته در بخشی هایی از جهان از سال 2003 خود را نشان داده بود و امروز همه کسانی که می خواهند درباره این بحران چاره اندیشی کنند در تشخیص این که مشکل کجاست در مانده اند . در برابر این پرسش که چه زمانی به این تشخیص می رسید نیز وا مانده اند و پاسخ روشنی نمی دهند ، در حالی که مشکل بحران اقتصادی بعد از جنگ اول و دوم جهانی را تشخیص داده ، ظرف مدتی کوتاه مهار کرده و تا 10 سال بعد آن را حل کردند.

وی افزود : امروز آن طور نیست که در دنیا یک یا چند قدرتی پیدا شده و بگویند ما تصمیم گیرنده هستیم . امروز در ابعاد مختلف می بینیم که نظم جهانی شکل ناپایداری به خود گرفته است .

شهردار تهران با بیان این که حوادث منطقه و جهان در حوزه دولت ها و ملتها نیز حوادث عجیبی است ، توجه به این موضوعات را برای نظام جمهوری اسلامی بسیار مهم و اساسی خواند و گفت : دنیا در مسیر چرخش قدرت و تغییرات بزرگی قرار گرفته که این امر فرصتی برای همه ملت ها و دولت هاست که البته بستگی دارد چطور آن را تشخیص داده و از آن استفاده کنند .

وی با بیان این که امروز در کشورمان هم شرایطی داریم که بخشی از آن خوب و قابل توجه است و بخشی غیرقابل پذیرش ، خاطرنشان ساخت : از نقاطی که برای هر دلسوز انقلاب و هر انسان منصفی تلخ است آن است که در مسایل داخلی این موضوعات به خوبی درک نشود و متوجه نباشیم که در موقعیت خاص تاریخی در عرصه دنیا قرار گرفته ایم . وقتی این توجه وجود ندارد معنیش این است که خواسته های فردی ، قومی ، قبیله ای در اولویت قرار داده شده و امنیت ملی و آینده فدای هوای نفس و خواسته فردی می شود که از این کار بی منطق تر نداریم.

قالیباف تصریح کرد : جوهره انقلاب اسلامی بدون شک برپا کردن یک تمدن بزرگ اسلامی و ایرانی است . اگر بتوانیم این تمدن را شکل داده و پیش ببریم هم در داخل بین مردم مور توجه و تقدیر قرار گرفته و هم بی شک در فرصت تاریخی بین المللی می توانیم جایگاه واقعی خود را کسب کنیم .

وی افزود : کوته بینی و نداشتن تحلیل دقیق از شرایط موجب می شود فرصت های بزرگ را از دست دهیم . این گناهی نابخشودنی است که فردای قیامت حتما شهدا و امام شهدا(ره) جلوی ما را خواهند گرفت و مورد رضایت مقام معظم رهبری هم قرار نمی گیریم چرا که ایشان فرموده اند دنیا در یک پیچ تاریخی است و بارها و بارها تاکید کرده اند که اگر به موضوعات داخلی توجه نکنید ، فرصت های بین المللی را هم از دست خواهید داد.

شهردار تهران با بیان این که وقتی فرصت ها را دیدیم و شناختیم می توانیم کار خوب انجام دهیم ، گفت : خواهشم از دوستان این است که همگی این مساله را جدی بگیریم . موضوع را این گونه نبینیم که در شهرداری ایستاده ایم و حالا با خوب یا بد کار کردنمان در کجای دنیا قرار می گیریم.

وی وجود دو چالش را مانع حرکت در این مسیر نام برد و گفت : یکی از این چالش ها ، چالش ذهنی است که یک بخشی از آن این است که ندانیم کجا هستیم و نتوانیم وضعیت خود را خوب تحلیل کرده و شرایط خود را خوب بینیم . هم چنین وجود این چالش که باورمان نباشد که با رویکرد اسلامی و کار بومی می توانیم بر مشکلات فائق آییم از دیگر مسائل ما است .

شهردار پایتخت با بیان این که امروز دنیا با تضادهای متعددی از جمله عدالت و آزادی ، ملیت و دیانت ، پیشرفت و معنویت فرد و جامعه و اساسا جمع اضداد روبروست خاطر نشان ساخت : باید به درستی و دقت و با تحلیل بر بستر باورهای اسلامی پیش برویم و در این مبانی اشتباه نکنیم و به مکاتب انسان ساخت پناه نبریم و از مکتب الهی که نسخه اداره جامعه را به دست ما داده ، فاصله نگیریم .

وی چالش مدیریتی را نیز مساله دیگری عنوان کرد و افزود : شاید در حوزه باورها ، نگرش ها و مسایل اندیشه ای چالشی نداشته و مسیر را درست انتخاب کنیم اما وقتی می خواهیم در حوزه تمدن سازی ، موضوعات ذهنی را عینی کرده و آن را به مردم تحویل دهیم ، دچار اشکال می شویم .

قالیباف افزود : بعضی افراد این موضوع را به چالش های ذهنی ارتباط می دهند و در اندیشه و فکر تردید می کنند و بعضی نیز آن را به بحث های مدیریتی بر می گردانند که ما هم معتقدیم این امر به چالش های مدیریتی باز می گردد و باید به آن توجه کنیم .

وی با بیان این که امروز در جمهوری اسلامی در مرز دانش قرار داریم و محکم از آن دفاع می‌کنیم اظهار داشت: این سوال مطرح است که انصافا در اداره شهر و کشور و جامعه، از دانشی که در مرزهای آن قرار داریم استفاده می کنیم یا از علم 70 سال پیش؟! آیا با این گونه رفتار می‌توانیم فرصت‌های عرصه بین‌المللی را به دست آوریم ؟! آیا می‌توانیم به سمت تمدن سازی در سایه اسلام و فرهنگ بومی برویم ؟! می‌توانیم با آزمون و خطا کار را پیش ببریم ؟! می‌توانیم بدون خرد جمعی کار را به نتیجه برسانیم ؟! به طور حتم پاسخ منفی است.

قالیباف افزود : در بعد سیستمی نیز آیا می توان به موضوعی اشاره کرد که مطلقا حالت بخشی داشته باشد؟! در تهران یک موضوع در شهر نام ببرید که در یک جمع قابل بحث باشد و بخشی محض باشد. همه موضوعات یا فرابخشی در درون شهرداری است یا فرابخشی با دیگر دستگاه های مرتبط با شهرداری. امروز کسی نمی‌تواد بگوید من به تنهایی کاری را به نتیجه می‌رسانم. امروز پیشبرد کارها احتیاج به عقلانیت و گذشت و تدبیر دارد. مدیر قدرتمند هرگز نمی‌گوید فقط همین که من می‌گویم باید اجرا شود. مفهوم واقعی قدرت با خرد جمعی پیوند خورده است و یک مدیر نباید به خود اجازه دهد تصمیمات فردی یک کار جمعی را تحت تاثیر قرار دهد.

شهردار تهران افزود : وقتی بدانیم رسالتی بزرگ بر دوش ماست و می خواهیم تمدن بزرگی بسازیم ، وقتی فراموش نکنیم عزیزترین دوستانمان برای این باورها قطعه قطعه شده و بعضی پیکرهای مطهرشان شان هنوز نیامده است آن زمان است که وقت می گذاریم ، می توانیم سختی ها را تحمل کنیم و اهل گذشت باشیم . اگر هم قرار است خوب کار کنیم و پرکاری کنیم اما کار خوب نکنیم ، همان بهتر که صبح از خانه مان بیرون نیاییم این طوری خرابکاری هم کمتر است . اما ما فرض را بر این می گذاریم که هم خوب کار می کنیم و هم کار خوب می کنیم و انشاءا... که با اخلاص کارها انجام شود.

وی تاکید کرد: خواهشم این است که هر چند وقت یک بار که فرصتی دست می دهد ، خودمان را نسبت به این موضوع که در قبال دین خود به جامعه ، خانواده ، شهدا و ... چه کاری انجام داده ایم و بینیم چه دینی به اسلام و نسل های آینده داریم ؟ ارزیابی کنیم . البته همه این ها را متعادل با هم ببینیم و یکی را فدای دیگری نکنیم. احوالات شخصی، خانواده، جامعه، ملت و دنیا را ببینیم و بعد بفهمیم فلسفه زندگی ما چیست.

قالیباف با بیان اینکه اگر این سوالات را در ذهن مرور نکنیم به یک ربات تبدیل می شویم که خوب یا بد بدون هدف کار می‌کند و در نهایت خسته می شود، گفت: اگر خسته شده و روحیه‌مان را از دست بدهیم دیگر در برابر سختی ها مقاوم نخواهیم بود، موانع موجود ما را از کار منصرف خواهد کرد، اهل تلاش نمی‌شویم و دنبال خلاقیت نمی‌رویم. ما باید به این مسایل توجه کنیم چراکه انگیزه ما را در کار مضاعف می‌کند.

شهردار تهران در ادامه سخنان خود به موضوعاتی در حوزه‌های نگهداشت شهر، شهرسازی، حمل و نقل عمومی و .. اشاره کرد.

کد خبر 195079

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار