همشهری آنلاین: سیارک تازه کشف شده‌ای که با پهنای 36 متر، در فاصله‌ای کمتر از فاصله زمین تا ماه قرار گرفته بود، روز سه‌شنبه، از کنار زمین عبور کرد

عبور دومین سیارک عظیم از نزدیک‌ترین فاصله با زمین

به گزارش ایسنا، سیارک نزدیک به زمین 2012XE54 نخستین بار روز یکشنبه 9 دسامبر (19 آذر) توسط اخترشناسان مشاهده شد.

این سیارک روز سه‌شنبه این هفته با قرار گرفتن در فاصله 225 هزار کیلومتری، نزدیک‌ترین فاصله خود با زمین، قرار گرفت که کمتر از فاصله زمین تا ماه است.

پهنای این سیارک نزدیک به زمین 36 متر است و بر اساس اعلام کارشناسان، در صورت برخورد احتمالی با زمین می‌تواند خطرساز باشد؛ سیارکی در همین ابعاد در سال 1908 میلادی پس از برخورد با زمین حدود دو هزار کیلومتر مربع از جنگل‌های سیبری را صاف کرد.

پاسکواله تریکاریکو، از اخترشناسان موسسه علوم سیاره‌ای در توکسان آریزونا تأکید کرد: احتمال برخورد سیارک در زمان چرخش در اطراف زمین تقریبا پدیده‌ای نادر محسوب می‌شود.

تصاویر رایانه ای از سیارک عظیم 4179Toutatis

به گفته تریکاریکو، سیارک 2012XE54 و سیارک دیگری به نام 4179Toutatis که هر دو طی چند روز اخیر از کنار زمین عبور کرده‌اند، خطری برای زمین ایجاد نمی‌کنند.

سه شنبه شب سیارک عظیم 4179Toutatis به طول 4.82 کیلومتر، از فاصله 6.9 میلیون کیلومتری زمین عبور کرد که 18 برابر فاصله زمین تا ماه است؛ این سیارک که ظاهری شبیه سیب زمینی دارد، جزو گروه سیارک‌های بالقوه خطرناک (PHA)‌ محسوب می‌شود، چرا که در دوره‌های چهار ساله از کنار زمین عبور می‌کند.

کد خبر 194277
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز