حزب سوسیال دموکرات آلمان، مهمترین حزب اپوزیسیون این کشور پر اشتاین‌بروک ۶۵ ساله را به عنوان نامزد خود برای رقابت با آنگلا مرکل صدراعظم کنونی در انتخابات سال آینده را تعیین کرد که رقیب خطرسازی برای آنگلا مرکل محسوب می‌شود.

رقیب آنگلا مرکل در انتخابات سال آینده آلمان مشخص شد

به گزارش دویچه وله،‌کنگره فوق‌العاده حزب سوسیال دموکرات آلمان در شهر هانوفر روز یکشنبه (۹ دسامبر ۱۹ آذر ۱۳۹۱) پر اشتاین‌بروک، از شخصیت‌های برجسته این حزب را به عنوان نامزد سوسیال‌دموکرات‌ها در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۳ انتخاب کرد. بیش از ۹۳ درصد نمایندگان حاضر در کنگره از نامزدی اشتاین‌بروک حمایت کردند.

پر اشتاین‌بروک اقتصاددانی حرفه‌ای است و در دولت ائتلافی آنگلا مرکل با سوسیال دموکرات‌ها - از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ - وزیر دارایی بود. در ماه‌های گذشته علاوه بر اشتاین‌بروک، از زیگمار گابریل، رهبر حزب و فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر پیشین خارجه و رئیس کنونی فراکسیون پارلمانی حزب سوسیال دموکرات‌ به عنوان چهره‌های مطرح برای نامزدی در انتخابات سال آینده یاد می‌شد، اما با انصراف این دو چهره در هفته‌های اخیر، نامزدی اشتاین‌بروک قطعی شد.

با صرف نظر کردن فرانک والتر اشتاین‌مایر از نامزدی حزب سوسیال دموکرات برای رقابت‌های انتخاباتی آینده، راه برای ورود پر اشتاین‌بروک به رقابت با صدراعظم کنونی آلمان آنگلا مرکل هموار شد.

اشتاین‌بروک در سخنرانی خود در کنگره‌ی هانوفر بر هدف حزب‌اش برای تغییر دولت در آلمان در انتخابات سال آینده تاکید کرد. او گفت: «ما به آلمان متعهد هستیم که بار دیگر یک صدراعظم سوسیال دموکرات بر سر کار بیاوریم.» نامزد سوسیال دموکرات برای مقام صدراعظمی آلمان تاکید کرد که او برای "تغییر مسیر" در سیاست‌های آلمان مبارزه خواهد کرد تا در نهایت به تغییر قدرت در برلین منجر شود.

اشتاین‌بروک در عین‌حال از اعلام نام شریک ائتلافی خود دولت آینده‌ در صورت پیروزی غافل نبود و گفت که مبارزه برای تغییر قدرت در برلین را به همراه سبزها پیش خواهد برد. او تاکید کرد که می‌خواهد به همراه حزب سبزهای آلمان دولتی ائتلافی تشکیل دهد.

نامزد سوسیال دموکرات‌ها برای صدراعظمی آلمان در سخنرانی خود پیشاپیش مشارکت در ائتلاف بزرگ را رد کرد. اشاره او به ائتلاف با حزب دموکرات مسیحی به رهبری خانم آنگلا مرکل برای تشکیل دولت است.

اشتاین‌بروک هم‌چنین از دولت آنگلا مرکل و احزاب ائتلافی حاکم - حزب دموکرات مسیحی‌، سوسیال مسیحی و حزب دموکرات‌ آزاد - به سختی انتقاد کرد. او گفت که ائتلاف حاکم، به یک "ماشین قدرت صرف" تبدیل شده است. وی افزود: «این ائتلاف در سیاست فاقد جهت‌‌گیری مشخص است.» او آنگلا مرکل را متهم کرد که در ارتباط با بحران مالی اروپا سیاست روشنی ندارد. به گفته اشتاین‌بروک، در نزد خانم مرکل همه‌چیز "تقریبی" است.

اشتاین‌بروک از دولت حاکم آلمان خواست در برابر افراط‌‌گرایی راست سیاست سختگیرانه‌ای در پیش بگیرد. او خواستار آن شد که دولت مرکل با پیشنهاد ایالت‌ها برای ممنوعیت فعالیت حزب افراطی ناسیونالیستی آلمان (NPD) موافقت کند.

اشتاین‌بروک خطرساز، مرکل محبوب

اشتاین‌بروک در میان گرایش‌های درون سوسیال‌دموکرات‌ها سیاستمداری محافظه‌کار تلقی می‌شود، اما اکثر سوسیال‌دموکرات‌ها او را تنها فرد مناسب برای رویارویی با آنگلا مرکل می‌دانند.

برخی سیاستمداران آلمانی از جبهه رقیب سوسیال‌دموکرات‌ها اعتقاد دارند، معرفی اشتاین‌بروک به عنوان نامزد صدراعظمی در انتخابات سال آینده نشان می‌دهد که سوسیال دموکرات‌ها به طور جدی قصد دارند قوی‌ترین حزب در انتخابات سال آینده شوند.
گابریل، اشتاین‌بروک و اشتاین مایر، سه چهره مطرح برای نامزدی سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۳ بودند گابریل، اشتاین‌بروک و اشتاین مایر، سه چهره مطرح برای نامزدی سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۳ بودند

اشتاین‌بروک سیاستمداری باهوش، صریح و گاه تند و تهاجمی است. جناج چپ سوسیال‌دموکرات‌ها او را فردی لیبرال و متمایل به راست تلقی می‌کنند. باوجود این او مورد احترام همه اعضای حزبش است.

با توجه به نتایج انتخابات ایالتی یک سال اخیر در آلمان و شکست احزاب ائتلافی حاکم در اغلب موارد، سوسیال دموکرات‌ها دیگر دنبال بدست آوردن آرای بیشتر نیستند، بلکه در پی کنار زدن آنگلا مرکل از قدرت هستند. برای رسیدن به چنین هدفی ‌اشتاین‌بروک فردی مناسب و برای آنگلا مرکل صدراعظم کنونی خطرساز است.

گفته می‌شود در سرنوشت رقابت پاییز سال آینده دورنمای رشد اقتصادی آلمان نیز بسیار تاثیرگذار است. اگر رشد اقتصادی آلمان روند مثبتی داشته باشد، به سود مرکل تمام خواهد شد در غیر این صورت اشتاین‌بروک برنده کاهش رشد اقتصادی خواهد بود.

با همه‌ی اینها آنگلا مرکل هنوز در آلمان محبوب‌ترین سیاستمدار است. در نظرسنجی‌ای که شبکه دوم تلویزیون آلمان (ZDF) در روزهای آخر ماه سپتامبر منتشر کرد، مرکل با فاصله‌ی چشمگیر پیشتاز بود. این نظرسنجی نشان می‌داد که ۳۶ درصد پرسش‌شوندگان طرفدار صدراعظمی اشتاین‌بروک هستند و ۵۳ درصد از آنگلا مرکل حمایت می‌کنند.

کد خبر 193950

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار