چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۱ - ۰۵:۴۹
۰ نفر

گروه شهرستان‌ها: اگرچه با آغاز بارش‌های پاییزی و سیراب‌شدن زمین بسیاری از مناطق کشور، دل کشاورزان به‌خاطر رفع تشنگی زمین‌هایشان و مردم کلانشهرها به‌خاطر زدوده شدن غبار خاکستری از آسمان شهرشان شاد شد اما در خیلی از مناطق هم تعداد زیادی از افراد گرفتار سرما، برف و بوران شدند و خسارات زیادی هم به بار آمد.

سیل


چهارکشته در دشتستان

از شهرستان دشتستان خبر می‌رسد که بارندگی‌های شدید، خسارت‌های مالی و جانی زیادی را دربرداشته و بر اثر این بارندگی‌ها چهار نفر جان خود را از دست داده‌اند. بارندگی‌ها در این شهرستان به‌گونه‌ای بی‌سابقه از ظهر دوشنبه تا بامداد سه‌شنبه ادامه یافت که سیلاب در همه نقاط این شهرستان به راه افتاد و به بسیاری از تاسیسات زیربنایی شهرستان دشتستان خسارت وارد کرد. فرماندار این شهرستان در گفت‌وگو با مهر از کشته شدن چهار نفر در این شهرستان طی روز دوشنبه خبر داد و اضافه کرد: یکی از این افراد بر اثر برق‌گرفتگی جان خود را از دست داده و سه نفر دیگر نیز در سیلاب‌ها غرق شده‌اند.

ریزش کوه در جاده برازجان به شیراز

فرماندار شهرستان دشتستان همچنین از ریزش کوه در جاده برازجان به شیراز و یکطرفه‌شدن این جاده در نتیجه بارش‌های اخیر خبر داد. غلامحسین خسروی گفت: ریزش کوه در محور اصلی برازجان به شیراز در حوالی ایستگاه شهید صلاحی روی داده است و این محور موقتا به‌صورت یکطرفه است.

‌برف‌، عشایر سمیرم را زمینگیر کرد

در برخی از شهرستان‌های استان‌ اصفهان طی چند روز گذشته بارش برف با شدت زیادی ادامه داشته است و در این میان شهرستان‌های فریدون‌شهر، سمیرم، نطنز، داران و مورچه‌خورت بهره بیشتری نسبت به سایر شهرستان‌ها از بارش‌های اخیر بردند. البته بارش شدید برف در شهرستان سمیرم موجب اختلال در شبکه توزیع برق و قطع برق در نیمی از این شهرستان شد.منصور شیشه‌فروش، مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان درخصوص بارش برف در سمیرم گفت: در 24ساعت گذشته به‌دلیل بارش شدید برف در شهرستان سمیرم دو تریلی در محور یاسوج - سمیرم تصادف کردند که خوشبختانه خسارت جانی نداشته است. وی در ادامه به گرفتار‌شدن عشایر سمیرم در برف اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه عشایری که باید شهریور‌ماه از استان خارج می‌شدند تخلف کرده و در حال حاضر برفگیر شده‌اند. مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور نیروی انتظامی نیز اعلام کرد: محور سمیرم - یاسوج در استان اصفهان به‌دلیل بارش شدید برف و عدم‌دیدکافی تا اطلاع ثانوی بسته است.

بارش باران در یزد پس از 14 سال

مسئول ستاد حوادث غیرمترقبه ابرکوه از بارش 31میلی‌متر باران از صبح دوشنبه تا صبح سه‌شنبه در ابرکوه خبر داد. جواد شمس در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: ظرف 24ساعت شهرستان ابرکوه شاهد بارش 31میلی‌متری باران بود و این بارندگی‌ها باعث وارد شدن خساراتی به مردم شد. وی در مورد میزان خسارات وارد شده، افزود: کارشناسان در حال برآورد میزان‌ خسارات هستند. بارش باران که از دوشنبه در یزد آغاز شده و روز سه‌شنبه هم به‌صورت پراکنده در برخی نقاط استان ادامه داشت حادثه‌ساز شد. این در حالی است که کویر تشنه و عطش‌زده یزد که 10سال است خشکسالی‌های متعدد را تجربه می‌کند، امسال کمتر در بهار و بیشتر در پاییز دلی از عزا درآورد و شاهد بهترین میزان بارش طی 14سال گذشته بود. بسیاری از کشاورزان از فرط خوشحالی نماز شکر به جا آوردند گرچه عده دیگری در برداشت محصولات پاییزه خود دچار مشکلاتی شدند. بارش باران‌ در همه‌جا خوشحال‌کننده نبود و در برخی مناطق به‌ویژه در بافت‌های قدیمی و تاریخی که در شهرهای مختلف استان ازجمله یزد، اردکان، میبد، خاتم و... مساحت گسترده‌ای دارد، باعث تخریب سقف خانه‌های قدیمی شد. بی‌مبالاتی برخی مسئولان و بی‌توجهی مردم سبب شد تا سقف چندین خانه قدیمی و کاه گلی در یزد فرو بریزد و در مجموع بافت قدیمی یزد دچار خسارات بسیاری شود.

آبگرفتگی10منطقه آمل

فرماندار آمل نیز دیروز از آبگرفتگی تعدادی از واحدهای مسکونی و انبار در 10 منطقه شهری این شهرستان بر اثر بارش شدید باران و وقوع سیلاب خبر داد. یدالله اکبرزاده به ایرنا گفت: در محدوده میدان 17شهریور، میدان هزارسنگر، بخشی از خیابان امام‌رضا، شهرک وحدت و کوچه رحیمی آبگرفتگی شدیدتری نسبت به سایر مناطق گزارش شده و ساکنان این مناطق را با مشکلاتی مواجه کرده است.

پایان برف روبی در قزوین

در استان قزوین نیز برف اغلب مناطق را دربرگرفت و به‌همین‌خاطر عملیات برف‌روبی در این استان در دستور کار قرار گرفت. البته بارش برف در گردنه‌های آوج، قسطین لار، طالقان و مناطق کوهستانی از شدت بیشتری برخوردار بود به‌نحوی که عملیات برف‌روبی را با کندی روبه‌رو می‌کرد.

آبگرفتگی معابر‌شهرهای خوزستان

بارندگی‌های شدیدی که از یکشنبه‌شب شروع شده بود سبب آبگرفتگی معابر برخی شهرهای خوزستان ازجمله اهواز، آبادان، لالی، بندرامام و ماهشهر شد. به گزارش ایرنا، شدت آبگرفتگی معابر و مناطقی از اهواز چون کیانپارس و کیان آباد که فاقد سامانه جمع‌آوری آب‌های سطحی است، بیشتر بوده است. آموزش و پرورش اهواز نیز به‌علت آبگرفتگی، مدارس ابتدایی، راهنمایی و متوسطه منطقه شش این شهر را تعطیل اعلام کرد.در مناطق جنوبی خوزستان ازجمله بندر امام و ماهشهر که هسته مرکزی بارش‌های اخیر بودند، سیل به راه افتاد و آب به برخی منازل مردم نیز نفوذ کرد.مدارس همه مقاطع تحصیلی این دو شهر نیز روز دوشنبه به‌علت آبگرفتگی و بارش شدید باران تعطیل شد.مأموران شهرداری و حوادث غیرمترقبه ماهشهر و بندر امام در حال رفع آبگرفتگی‌ها و بازکردن خروجی آب‌های سطحی هستند. جریان برق مناطقی از این دو شهر نیز قطع شد و در شبکه تلفن شهری اختلالاتی پیش آمده است.

افزایش 269درصدی بارندگی در آبادان

بارش باران کم‌سابقه در آبادان باعث شده که اغلب خیابان‌ها و اماکن عمومی این شهرستان غرق در آب شود، به‌گونه‌ای که عبور و مرور مردم به سختی و کندی انجام می‌شود. به گزارش مهر، با استقرار خط ناپایدار لایه میانی جو در منطقه و انتظار تقویت مجدد آن و شروع بارندگی، رگبار، رعد و برق و وزش باد در شهرهای آبادان و خرمشهر، مردم این خطه از استان خوزستان به زحمت خود را به محل کار ‌ رساندند. شدت باران به حدی بود که اکثر خیابان‌های سطح این دو شهر مملو از آب شده و تردد را برای مردم سخت کرده است. در این بین دانش‌آموزان نیز به سختی خود را به مدارس رساندند زیرا در این شهر با وجود حجم بالای بارش باران، مدارس شهر تعطیل اعلام نشد. شهردار آبادان نیز حجم بارندگی در این شهر را 35میلی‌متر اعلام کرد و گفت: این حجم بارندگی نسبت به سال قبل در این موقع 269درصد افزایش داشته است.

برف بر محورهای کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد

گفتنی است، بارش برف پاییزی طی روزهای گذشته در استان‌های غربی کشور به‌ویژه کهگیلویه و بویراحمد بسیاری از مناطق مرتفع مانند سی‌سخت را سفیدپوش کرد. این بارش موجب اختلال در تردد شهرهای یاسوج و سی‌سخت شد و قطعی برق در برخی مناطق و شکستن ده‌ها درخت را به همراه داشت. آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد ارتفاع برف در گردنه‌های اطراف این دو شهر به 40سانتی‌متر رسیده است. با این حال رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد به خبرنگار مهر گفت: به‌رغم بارش برف در محورهای کوهستانی این استان، تمام جاده‌های اصلی باز هستند و تردد در آنها انجام می‌شود. با این حال بنابه اعلام اداره کل آموزش و پرورش استان دیروز مدارس ابتدایی شهرستان بویراحمد، بهمئی، گچساران، باشت و لنده به‌علت بارش برف تعطیل اعلام شد. طبق اطلاعیه اداره‌کل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد طی روزهای آینده شاهد کاهش دما در استان خواهیم بود. شایان ذکر است روز گذشته اتوبوس مسافران یزدی که در محوریاسوج به اقلید در منطقه کاکان شهرستان بویراحمد به سمت شهر یزد در حرکت بود در برف شدید این منطقه گرفتار شد که سرانجام با تلاش‌های اکیپ‌های امدادی هلال‌احمر کهگیلویه و بویراحمد نجات یافت.

کد خبر 192609

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار