پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: بنا به آخرین گزارش سازمان ملل، ابتلا به بیماری ایدز و آلودگی به ویروس HIV در دنیا در بین کودکان کاهش چشمگیری داشته است.

AIDS

«ما از مرحله شعارهای سیاسی به برنامه‌های اجرائی که در زمینه کنترل بیماری ایدز موثر هستند رسیده‌ایم.» این را میشل سیدیبی، مدیر کل سازمان مبارزه با ایدز سازمان ملل می‌گوید.

برنامه‌های کنترلی برای مقابله با این بیماری باعث شده سال گذشته ۳۳۰ هزار کودک به ایدز بیماری مبتلا شوند که ۲۴ درصد از سال ۲۰۰۹ کمتر است، با این حال سازمان مبارزه با ایدز سازمان ملل هشدار می‌دهد که اگر هدف کنترل این بیماری تا سال ۲۰۱۵ میلادی باشد، تلاش‌های بیشتری برای مبارزه با ایدز لازم است.

گفته می‌شود که ۳۴ میلیون نفر در دنیا آلوده به ویروس HIV هستند که می‌تواند به بیماری ایدز تبدیل شود.
شمار مبتلایان جدید در بزرگسالان در چهار سال گذشته تقریبا ثابت باقی مانده است یعنی حدود دو میلیون و پانصد هزار مورد جدید در سال گزارش می‌شود.

برنامه‌های عملی

بنا به گزارش سازمان مبارزه با ایدز سازمان ملل، اکنون مردم زیادی که ویروس HIV دارند به داروهای موثر و نجات‌دهنده دسترسی دارند.
این داروها ویروس HIV را کنترل می‌کند اما طبق این گزارش هنوز هفت میلیون نفر به داروهای لازم دسترسی ندارند.

این ویروس در کشورهای جنوب صحرای آفریقا از همه کشورهای دیگر شیوع بیشتری دارد اما گفته می‌شود که چندین کشور در این منطقه تلاش‌های چشمگیری در رابطه با کاهش موارد جدید انجام داده‌اند.

به گفته میشل سیدیبی، اتیوپی، مالاوی و بوتسوانا موفق شده‌اند درصد ابتلا به این بیماری را کاهش دهند و نشان داده‌اند که قادرند این بیماری را کنترل کنند. همچنین 25 کشور توانسته‌اند بیش از ۵۰ درصد از موارد جدید را کاهش دهند اما برخی از کشورها مانند روسیه از استراتژی درست استفاده نمی‌کنند و این بیماری در آنجا در حال رشد است.

گزارش جدید همچنین نشان می‌دهد که درصد مرگ و میر مربوط به ایدز در کشورهای اروپای شرقی، آسیای مرکزی، خاورمیانه و شمال آفریقا بیشتر شده است.

هدف سازمان مبارزه با ایدز سازمان ملل این است که تا سال ۲۰۱۵ ، ویروس ایدز را ۵۰ درصد کاهش دهد.

این گزارش نشان می‌دهد که برای رسیدن به این هدف، همچنان مشکلاتی در پیش رو است.
برای مثال، این سازمان معتقد است که مردان باید ختنه شوند چرا که بنا به تحقیق‌ها، ختنه می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری ایدز موثر باشد.

کد خبر 192062
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها