همشهری آنلاین: رئیس‌جمهور در دیدار فرستاده ویژه رئیس جمهور غناف مشارکت همگانی همه ملت‌ها در راستای برقراری نظم عادلانه در جهان را حائز اهمیت دانست و بر لزوم ایجاد سازوکار و ساختاری که بتواند فرصت بروز و کارآیی برای اندیشه‌ها و اهداف جنبش عدم تعهد را برقرار کند، تاکید کرد.

ایران غنا

به گزارش ایسنا دکتر محمود احمدی‌نژاد در دیدار «چیکاتا» فرستاده ویژه رئیس جمهور غنا با بیان این‌که «جمهوری اسلامی ایران و غنا در یک جبهه قرار داشته و هر دو خواستار پیشرفت، عدالت، دوستی، صلح و رفاه برای همگان بوده و هرگز به دنبال تجاوز به سایرین نبوده‌اند»، اظهار کرد: امروز دو کشور از نظم یکسویه و ناعادلانه موجود در جهان ناراحت بوده و معتقدیم نظم عادلانه تنها با مشارکت همه ملت ها در مدیریت جهان، محقق خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که «اهداف جنبش عدم تعهد، اهدافی انسانی و بسیار خوب بوده اما تاکنون سازوکار و ساختاری مناسب برای عملیاتی شدن آن‌ها وجود ندارد» گفت: غنا به عنوان یکی از بنیانگذاران اصلی این جنبش می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد سازوکارهای لازم برای جنبش عدم تعهد ایفا کند.

وی همچنین با اشاره به روابط رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران و غنا تصریح کرد: برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور، فرصت بسیار مناسبی برای ارتقا و توسعه سطح همکاری‌ها و روابط تهران - آرکا است.

رئیس‌جمهور افزود: باید برای گسترش همکاری‌ها در چارچوب «نم» نیز کمیسیون مشترکی بین دو کشور ایجاد شود.

چیکاتا مشاور امنیتی و راهبردی رییس جمهور غنا نیز در این دیدار با بیان این‌که «جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌هایی کافی برای هدایت جنبش عدم تعهد را در اختیار دارد»، گفت: امروز کشورهای غربی در برابر کشورهای مستقل و عضو جنبش عدم تعهد به ویژه ایران در حال توطئه هستند که باید با ایجاد یک مکانیزم مناسب در جهت گسترش روابط در برابر آن‌ها ایستادگی کرد.

وی همچنین با اشاره به روابط ایران و غنا و برگزاری کمیسیون مشترک همکاری میان دو کشور در سال آینده، بر ضرورت و گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و غنا تاکید کرد.

کد خبر 191673
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها