چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۱ - ۰۶:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان اسپانیایی به استناد پژوهش‌های خود اعلام کردند وقوع سکته قلبی در افراد زمان مشخصی دارد و اکثر حمله‌های قلبی بین ساعت های 10 تا 11 صبح و حدود ساعت 19 عصر رخ می‌دهد

زمان سکته قلبی مشخص است

به گزارش ایرنا، روزنامه ˈال پاییسˈ چاپ مادرید نوشت: محققان مرکز عملیات امداد و فوریت‌های پزشکی‌ اسپانیا گفتند که در مطالعات خود دریافته‌اند رابطه معنی داری میان زمان اعلام خبر وقوع سکته قلبی افراد به مرکز فوریت‌ها و ساعت زیستی‌ یا ساعت طبیعی بدن وجود دارد.

بر اساس این گزارش، مطالعات یادشده موید آن است که نمودار زمان وقوع سکته قلبی بطور خاص دو اوج حداکثر را نشان می‌‌دهد که یکی‌ از آنها بین ساعت‌های 10 تا 11 صبح است و دیگری که اندکی‌ پایین‌تر از قبلی‌ است،حدود ساعت 19 رخ می‌دهد.

به گفته محققان اسپانیایی، این الگو بسیار پایدار است به طوری که هیچ عامل خطری از جمله فشار خون بالا، دیابت، دیسلی پیدمی (اختلال در سوخت و ساز چربی‌)، مصرف دخانیات و یا عوامل دیگر از جمله سن یا جنسیت در آن تغییری ایجاد نمی‌‌کند.

با این حال، پژوهشگران می‌گویند دو استثنا در این زمینه وجود دارد: اوج سکته قلبی در میان افرادی که مبتلا به دیابت هستند بعد از ظهرها اندکی دیرتر از افراد عادی است. در مقابل، برای افرادی که دخانیات مصرف می‌‌کنند اوج سکته بعد از ظهر بسیار بیشتر از اوج صبح است.

محققان این نتایج را پس از بررسی و مطالعه روی 709 نفر مبتلا به سکته قلبی بین یکم ژانویه سال 2001 تا 31 دسامبر سال 2009 انجام داده‌اند.

به عقیده آنها، ثبات این آمار‌ها به عوامل فیزیولوژیکی بستگی دارد که تحت تاثیر ساعت طبیعی بدن کار می‌کنند.

به طور مثال، محققان اشاره کردند که در ساعت‌های صبح، خون انسان غلیظ‌تر است و همین امر موجب می‌شود میزان پلاسماتیک فیبروژن خون و بازدارنده‌های ˈپلاسمینˈ افزایش یابد و این وضعیت منجر به لخته شدن شدید خون می‌‌شود. این لخته شدن در موارد شدید، سکته قلبی را در پی دارد.

کد خبر 189731
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز