دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۱ - ۱۶:۴۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان بوستون دینامیک، ربات شبه انسانی طراحی کرده‌اند که از توانایی دویدن و پرش، بالا رفتن از پله‌ها و عبور از موانع برخوردار بوده و می‌تواند در عملیات امداد و نجات مورد استفاده قرار گیرد

ربات امدادگر با قابلیت پرش از موانع

به گزارش ایسنا، سازمان تحقیقات دفاعی پیشرفته آمریکا (DARPA) با هدف حمایت از طرح‌های نوآورانه در ساخت ربات شبه‌انسانی، مسابقه Robotics Challenge را راه‌اندازی کرده است.

در این رقابت تیم‌های مختلفی از جمله آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL)، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و موسسه رباتیک Torc حضور دارند و برنده نهایی جایزه دو میلیون دلاری را به خود اختصاص خواهد داد.

نمونه اولیه ربات Pet-Proto که توسط محققان بوستون دینامیک و با حمایت DARPA‌ طراحی شده است، با وجود دارا بودن شرایط اختصاصی، قصد حضور در این رقابت رباتیک را ندارد.

این پروژه بخشی از تلاش محققان برای طراحی ربات شبه انسانی پیشرفته اطلس (ATLAS) محسوب می‌شود که به عنوان بستر آزمون برای سنجش عملکردهای پیشرفته رباتیک و نرم افزاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ربات امدادگر با قابلیت پرش از موانع

تست‌های صورت گرفته بر روی ربات شبه انسانی Pet-Proto، توانایی این ربات در بالا رفتن از پله‌ها، دویدن و پرش و عبور از موانع را نشان می‌دهد که می‌تواند در آینده برای تعمیر نیروگاه‌های هسته‌ای آسیب دیده، نجات افراد گرفتار در زیر ساختمان و بلایای طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

کد خبر 189547
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز