پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۸۶ - ۰۹:۲۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد پیامی به مناسبت روز جهانی بهداشت 7 آوریل 2007 برابر با 18 فروردین 1386 ارسال کرد.

متن این پیام بان کی مون به شرح زیر است: موضوع روز جهانی بهداشت امسال «امنیت سلامت بین المللی » یاد آور تهدیدها علیه سلامت عمومی است که هیچ مرزی نمی‌شناسند.

شیوع امراض، بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوایی، تروریسم بیولوژیکی یا نشت مواد شیمیایی همگی می‌توانند اثرات عمده بر مردم، جوامع و اقتصادهای آنان در سراسر جهان داشته باشند، این چنین تهدیدهایی چالشهای جدیدی ارائه می‌دهند که نیازمند عکس العمل فوری و دسته جمعی است.

سلامت، توسعه و امنیت جهانی به گونه ای تفکیک ناپذیر به هم مربوط هستند، سرمایه گذاری بر سلامت محور رشد اقتصادی و توسعه بوده و پیش شرط برای دستیابی به بسیاری از اهداف توسعه هزاره است. به علاوه امنیت تمامی کشورها امروزه به گونه‌ای فزاینده به توان آنها در اقدام مؤثر و دسته جمعی برای به حداقل رساندن تهدیدهای سلامت بستگی دارد.

مقررات سلامت بین‌المللی بازنگری شده که از ماه ژوئن امسال به مورد اجرا گذاشته خواهد شد، منعکس کننده نقطه عطفی در تلاشهای جهانی برای ایجاد ساز و کارهای مؤثر تقویت شده برای اخطار شیوع امراض و عکس العمل در سطوح بین المللی است. برای همگی ما مهم است که هر کشوری این مقررات را به طور کامل اجرا نماید.

حیات و سلامت با ارزشترین داراییهای ما هستند، ما دانش و منابع بی‌نظیر برای ایجاد جهانی ایمن تر و سالم تر داریم. اجازه دهید از فرصت روز جهانی بهداشت برای بسیج اراده سیاسی بهره ببریم، اجازه دهید تضمین نماییم هر کشور چه فقیر و چه غنی از نظام تقویت شده سلامتی بهره ببرد که توان خدمت به همه مردم نیازمند را داشته باشد. پرداختن به آسیب پذیری جمعی ما نیازمند چیزی کمتر نیست.

کد خبر 18864

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز