مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۸۶ - ۱۱:۱۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: نخستین مرکز تخصصی خدمات فرهنگی اجتماعی نابینایان در هفته سلامت راه اندازی می‌شود.

دکتر عباس استاد تقی زاده، مدیر کل سلامت شهرداری تهران در یک نشست خبری در تشریح برنامه های هفته سلامت که در اداره سلامت شهرداری تهران برگزار شد با اعلام این خبر گفت: این مرکز برای نخستین بار در کشور ویژه نابینایان در منطقه 6 تهران راه اندازی می‌شود و همه خدمات مورد نیاز نابینایان این افراد را به صورت اختصاصی ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به ویژگی های این مرکز افزود: خدماتی مانند مشاوره، مددکاری، خدمات فرهنگی، ورزشی از جمله ویژگی های این مرکز است که با عنوان خانه سلامت نابینایان به زودی افتتاح می‌شود.

تقی زاده با بیان اینکه سال 2007 در بخش معلولان با عنوان معلولان و دسترسی به خدمات الکترونیک نامگذاری شده است گفت: با توجه به این مساله در این مرکز همه خدمات الکترونیکی مورد نیاز این افراد با 10دستگاه الکترونیکی تهیه شده که به طور همزمان 50 نفر می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی افزود: در سال 85 نیز در بخش معلولان شورای معلولان تشکیل شد و هر منطقه یک مشاوربرای شهردار منطقه را در بخش معلولان انتخاب کرد که نخستین نشست تخصصی با حضور این افراد به زودی انجام می‌شود.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران با اشاره به دیگر برنامه های معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران در هفته سلامت اظهار کرد: در سال های گذشته نیز شهرداری تهران در این هفته اقداماتی را انجام داده بود‌، اما امسال برای اولین بار ستاد برگزاری هفته سلامت تشکیل شد که نهادها و سازمان های مرتبط با سلامت شهر مانند سازمان بازیافت، سازمان پارک‌ها و فضای سبز، سازمان ورزش و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در برگزاری آن همکاری خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سلامت تنها سلامت جسمانی نیست و عوامل اجتماعی مهمترین رویکرد تاپیر گذار بر سلامت اجتماعی است، گفت: شعار شهرداری تهران شهروند سالم، خانواده سالم، محله سالم و شهر سالم است که با توجه به رویکرد مدیریت شهری در رابطه با شهروند مداری، تمرکز فعالیت ها به بحث خانواده سالم، محله سالم انجام می شود.

تقی زاده در ادامه با اشاره به آمار بالای طلاق در تهران اظهار کرد: در موضوع خانواده سالم عمده ترین مشکل تداوم نداشتن ازدواج ها و طلاق به ویژه در سال های اولیه زندگی است که عواملی مانند بیکاری، شناخت ناکافی طرفین و غیره در آن موثر است که شهرداری تهران برای ایجاد خانواده سالم در سال 86 برنامه های مختلفی را در نظر گرفته است.

وی از اجرای پروژه محله سالم در این هفته خبرداد و گفت: در سال 86 محله سالم از مهمترین موضوعات مورد توجه شهرداری است و پروژه محله سالم در این هفنه در خانه های سلامت تهران اجرا می شود که افتتاح بیش از 30 خانه سلامت، 40 خانه اسباب بازی برای ارتقای سلامت کودکان و مرکز تخصصی آموزش مهارت‌های رفتاری برای کودکان در سال 85 در این راستا صورت گرفت.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران با اشاره به عناوین روزهای این هفته افزود: سلامت و ایمنی، سلامت و مشارکت عمومی و همکاری بین بخشی، سلامت و رسانه ها ، سلامت و شهر سالم، سلامت و جایگاه فن آوری های نوین، سلامت و حمایت های قانونی، چالش ها و فرصت‌ها و روز سلامت و خانواده سالم‌، عناوینی هستند که برای روزهای هفته سلامت از 18 تا 24 فروردین در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در این هفته  شهرداری تهران 10 برنامه اصلی را اجرا خواهد کرد گفت: با هماهنگی وزارت بهداشت، صداو سیما و معاونت حمل و نقل و ترافیک، فرهنگسازی در زمینه ترافیک انجام می‌شود و برنامه رنگین کمان شبکه 5 سیما این هفته در پارک ترافیک ویژه کودکان  اجرا می شود.

تقی زاده افزود: توزیع بروشورهایی آموزشی، کتاب، کتابچه، سی دی، اجرای همایش شهر سالم با حضور شورایاران و با همکاری دبیران 371 محله تهران و شورای اسلامی شهر تهران و همچنین برگزاری جشن خانواده سالم شهرداری در آخرین روز لز این هفته از دیگر برنامه های هفته سلامت است.

وی در ادامه گفت: 22 پارک تهران در مناطق مختلف تهران جشنواره‌ای برگزار می‌کنند که سازمان های مرتبط با سلامت در شهرداری در غرفه هایی به صورت عملی به آموزش سلامت می پردازند که لین برنامه در پارکهای قیطریه، گفتگو، ملت، گلشن، استقلال، لاله ، اندیشه، فدک، المهدی، خانواده، دانشجو، پارک شهر، سیمرغ، خانه سلامت قره یازی، پامچال، بعثت، آلاله ، قائم، آبنمای شهرداری منطقه 19 ، مدرس ، نرگس و افرا اجرا خواهند شد.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران با اشاره به همکاری آموزش و پرورش  در این هفته اظهار کرد: اجرای تئاتر خیابانی   و میدانی در مدارس تهران با آموزش موضوع ههارت های زندگی و اسیب های اجتماعی توسط 22 گروه با 700 اجرا در این هفته برپا می شود که در صورت امکان این برنامه ادامه پیدا می کند.

وی افزود: خانه‌های اسباب بازی تهران نیز جشن غنچه‌های سلامت را با برنامه های متنوع فرهنگی هنری و ورزشی برای کودکان در هفته سلامت اجرا خواهند کرد.

کد خبر 18783

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز