شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۱ - ۱۶:۰۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: محمد مرسی، رییس جمهور مصر در مراسم ویژه ای به خانواده انورسادات نشان افتخار داد. انور سادات، رییس جمهور مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل در دهه ۸۰ توسط خالد اسلامبولی، یک نظامی اسلام گرا به قتل رسید.

تجلیل مرسی از خانواده انور سادات

به گزارش ایسنا، محمد مرسی، رییس جمهور مصر در مراسم ویژه ای برای قدردانی از نقش انورسادات در جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۷۳ در کاخ ریاست جمهوری مصر نشان های دولتی "گردنبند نیل" و "ستاره شرف" را به خانواده ی وی اعطا کرد.

به گزارش دویچه وله، جهان سادات، همسر انورسادات از محمد مرسی به دلیل این تصمیم قدردانی کرد. وی به تلویزیون دولتی مصر گفت: «من از آقای مرسی برای توجه ویژه اش به انور سادات تشکر می کنم. این اولین بار است که در سی سال اخیر شاهد چنین برخورد شایسته ای هستیم.»

جنگ اکتبر ۱۹۷۳ به جنگ چهارم ارتش های عربی با اسرائیل گفته می شود. این جنگ با هدف پس گرفتن صحرای سینا و ارتفاعات جولان سوریه آغاز شد اما در نهایت سرانجامی برای اعراب نداشت.

انور سادات پس از جنگ اکتبر ۱۹۷۳ با اسرائیل معاهده صلح معروف به کمپ دیوید را امضا کرد و این کشور را به رسمیت شناخت. بر اساس این توافقنامه، صحرای سینا به مصر بازگردانده شد.

سادات در روز ششم اکتبر ۱۹۸۱ توسط خالد اسلامبولی ترور شد که از جمله مخالفان اسلامگرای داخلی در اعتراض به پیمان کمپ دیوید بود.

 

کد خبر 186956
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آفریقا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز