همشهری‌آنلاین: بانک مرکزی با اعلام دلایل انحلال و توقف فعالیت تعاونی اعتبار ایرانیان، نسبت به سپرده گذاری در موسسات فاقد مجوز هشدار داد.

مهر نوشت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیرو اطلاعیه مورخ 8 بهمن 1390 مبنی بر غیرقانونی بودن فعالیت تعاونی اعتبار ایرانیان اعلام کرد: به دلیل عدم تمکین از قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت موسسات مالی؛ فعالیت تعاونی اعتبار ایرانیان غیرقانونی است.

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است: فعالیت تعاونی اعتبار ایرانیان به دلیل عدم تمکین و رعایت قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت موسسات مالی، غیرقانونی است چرا که حسب مجوز صادره، تعاونی فوق تنها مجاز به ارائه خدمت به اعضای خود بوده و نمی‌بایستی در حوزه ارائه خدمات پولی و بانکی به مردم وارد شود، ضمن اینکه طبق بازرسی‌های به عمل آمده از عملیات و حساب‌های آن، تعاونی مذکور به دلیل عدم برخورداری از شاخص‌های یک نهاد مالی سالم، یک موسسه ورشکسته محسوب می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: به این لحاظ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به دلیل وجود اختیارات و تکالیف قانونی و به عنوان حافظ حقوق سپرده گذاران، ضمن برگزاری جلسات متعدد با مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره تعاونی یادشده، مراتب غیرقانونی بودن فعالیت آن را متذکر و خواستار اصلاح روند و توقف فعالیت‌های غیرمجاز شد اما به دلیل اصرار ایشان بر ادامه فعالیت و سوء استفاده از منابع مردم، تعاونی با زیان انباشته مواجه شده به طوری که از بازپرداخت مطالبات مردم ناتوان ماند.

شایان ذکر است، بانک مرکزی به منظور جلوگیری از بحران، اقدام به متوقف نمودن فعالیت این موسسه نمود و بانک قوامین را به عنوان کفیل پرداخت سپرده‌های مردم قرار داد تا بانک مذکور با در اختیار گرفتن کلیه دارائی‌ها به تدریج نسبت به تعویض دفترچه‌ها و پرداخت سپرده‌های مردم اقدام نماید.

اما به دلیل عدم همکاری مدیرعامل و هیئت مدیره تعاونی اعتبار یادشده، این بانک ضمن هشدار بر عدم سپرده گذاری در تعاونی، برای استرداد سپرده‌های مردم که نزد تعاونی فوق سپرده گذاری نموده اند تلاش بسیار نمود اما از آنجائی که منافع شخصی هیئت مدیره تعاونی در معرض خطر قرارگرفته بود از هیچگونه کارشکنی دریغ ننموده‌اند.

در نهایت، با کمک مراجع قضائی و به منظور جلوگیری از تضییع بیشتر حقوق سپرده گذاران در تاریخ 21/6/91 و پس از بررسی مسئله و مشکلات به وجود آمده در شورای تامین استان خراسان رضوی و به دنبال آن همکاری نیروهای امنیتی، رمز سیستم نرم افزاری تعاونی کشف شد و هم اکنون اطلاعات مشتریان تعاونی در حال انتقال به بانک قوامین است.

علت طولانی شدن مرحله انتقال اطلاعات نیز عدم یکپارچگی سیستم نرم افزاری تعاونی است به طوری که اطلاعات مشتریان هر استان باید به صورت جداگانه به بانک قوامین انتقال یابد. از اینرو، ضمن دعوت به شکیبایی کلیه سپرده گذاران تعاونی فوق به اطلاع می‌رساند؛ بانک قوامین ضمن تعویض دفترچه‌های سپرده گذاری در اسرع وقت و به تدریج تمامی سپرده‌های نزد تعاونی را به صاحبانشان مسترد خواهد نمود.

در خاتمه ضمن پوزش از مشکلات به وجود آمده، تاکید می‌نماید فعالیت هر نهاد مالی و یا حتی توسعه فعالیت آن به واسطه گسترش تعداد شعب نیز می‌بایستی پس از تائید و دریافت مجوز بانک مرکزی انجام شود و انتظار می‌رود مردم عزیز کشورمان ضمن توجه جدی به هشدارهای این بانک با تبلیغات برخی موسسات در جراید،‌ میادین ورزشی و صدا و سیما مبنی بر تشویق برای سپرده گذاری و ارائه طرح‌های مختلف اعطای تسهیلات وسوسه نشده و تنها در بانک‌ها یا موسسات دارای مجوز این بانک سپرده گذاری نمایند.

کد خبر 185680
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها