همشهری آنلاین: رئیس مجمع واردات بانک مرکزی را سردمدار شوک آفرینی در بازار ارز معرفی کرد و گفت: شوک آفرینی در بازار ارز در بلندمدت نتیجه‌ای جز خارج شدن اقتصاد و تجارت از ریل‌گذاری‌های قبلی نخواهد داشت.

فارس نوشت: محمدحسین برخوردار شوک آفرینی‌های اخیر در بازار ارز را مصداق کاملی از «خودتحریمی» دانست و تصریح کرد: غافلگیر کردن تجار و فعالین اقتصادی، کار مدبرانه‌ای نیست. منافع ملی کشور در حوزه تجارت بین المللی با تکیه بر بهره برداری حداکثری از فرصت‌ها محقق می‌شود و صدور بخشنامه‌های متعدد و مغایر یکدیگر، خصوصا در حوزه ارزی، تمرکز تجار و بازرگانان کشور در فرصت‌های بازارهای جهانی را برهم زده است و استمرار این وضعیت، آب به آسیاب دشمن ریختن است.

وی ادامه داد: شوک آفرینی به بازار و غافلگیر کردن تجار علاوه بر تضعیف تجار خوشنام و با سابقه کشور، باعث ایجاد رانت و ناامنی در فضای کسب‌وکار می‌شود. امضاهای طلایی در چنین وضعیتی رونقی بی‌نظیر پیدا می‌کند. تشریفات اداری برای مقابله با سوء استفاده‌ها، گسترده و زمان گیر می‌شود. انتظار برای ارز ارزان تر، برنامه تجاری فعالین بخش خصوصی را مختل خواهد کرد و چه‌بسا کارخانه‌های تولید که تولید آنها وابستگی خاص به واردات دارد، مجبور به تامین مواد اولیه با نرخ آزاد شده و باید با واردات با ارز مرجع رقابت نمایند که این به مفهوم بروز یک فاجعه در تولید ملی است.

برخوردار با اشاره به این موضوع که فعالیت بخش خصوصی در سایه سودآوری منطقی و قانونی بنگاه‌ها میسر خواهد بود اظهار داشت: توقع سرمایه‌گذاری در حالی که بازار پر ریسکی چون ارز، تجارت خارجی کشور را در برگرفته است، توقع درستی نیست و بانک مرکزی باید پیش از گسترش تبعات شوک آفرینی‌هایی که خود سردمدار آن بوده است، با بهره برداری از خرد جمعی نخبگان کشور چاره اندیشی کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران پیشنهاد کرد: باید شاخص علمی و البته بومی برای ارزیابی میزان تسهیل تجارت بین المللی در کشور تعریف و ارائه شود و در این شاخص، وزن معینی به تغییرات دستورالعمل‌ها و برنامه‌ها اختصاص پیدا کند تا سهم هر یک از دستگاه‌ها در برهم زدن تمرکز تجارت خارجی کشور آشکار شود و مبتنی بر نتایج این شاخص، برای تسهیل تجارت، برنامه ریزی کاربردی مبتنی بر دستگاه مربوطه ارائه شود.

کد خبر 185247
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز