همشهری آنلاین: مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان اینکه دبیرکل سازمان ملل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را رهبر جهان اسلام خواند گفت: افراد صاحب نام جنبش نم از رهبر معظم انقلاب خواستند که با رهنمودهای خود نهضت عدم تعهد را به سمتی که حقوق دو سوم کشورهای دنیا احیا شود، رهنمون کنند.

مهمترین اظهارات علی اکبر ولایتی درباره اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را به نقل از فارس در زیر بخوانید:

 • شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها در ایران هم فرصتی برای نهضت عدم تعهد و هم فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران بود؛ از این نظر فرصت برای نهضت عدم تعهد بود که برای اولین بار اجلاس غیرمتعهدها در یک کشور انقلابی، اسلامی و عضو عدم‌تعهد برگزار شد که تاکنون چنین چیزی سابقه نداشته است. البته اجلاس جنبش عدم‌تعهد در کشورهای مسلمانی مثل اندونزی، مالزی و مصر برگزار شده اما در آن زمان که اجلاس سران در مصر، مالزی و اندونزی بود آنها ادعای حکومت اسلامی نداشتند.
 • در بسیاری از اوقات باتوجه به اینکه عموم رسانه‌های دنیا و خبرهایی که تولید می‌کنند در دست کسانی است که با اسلام و کشورهای اسلامی روی خوشی ندارند برگزاری این اجلاس زمان خوبی برای رساندن پیام جمهوری اسلامی ایران به دنیا بود. همچنین این اجلاس فرصتی است تا معلوم شود اگر دنیا با دیدگاه‌های اسلامی اداره شود چه تفاوت‌های اساسی در مدیریت جهان خواهد شد که در واقع مدیریتی بدون تبعیض و همراه با عدالت و رعایت حقوق انسان‌ها است.
 • نکته دیگر اینکه در شرایطی جمهوری اسلامی ایران ریاست سه ساله اجلاس عدم‌تعهد را بر عهده می‌گیرد که دنیا با بحران‌هایی ناشی از یکسو نگری و جهت‌گیری‌های سلطه‌جویانه آمریکا و متحدانش مورد انواعی از تهاجم سیاسی و بین‌المللی و فرهنگی آنها قرار دارد. مثلاً در کشوری مثل ونزوئلا که یک کشور عضو عدم‌تعهد است، آمریکایی‌ها به صراحت دخالت کرده و اعلام می‌کنند نمی‌خواهند شخصیتی مثل آقای چاوز که طرفدار طبقه مستضعف و ضدسلطه آمریکا است در آنجا حاکم باشد.
 • همچنین در سوریه با کمال صراحت و بی‌شرمی دخالت می‌کنند، معارضین آنها را مسلح کرده و یک ترکیب و تلفیقی از افراد مختلف ماجراجوی سوری و غیرسوری نبرد مسلحانه‌ای را به نیابت از طرف آمریکا، مرتجعین عرب و اسرائیل علیه دولت قانونی سوریه به راه انداختند؛ بالأخره هر دولتی مخالفینی دارد و اگر قرار باشد به معترضان هر دولتی مثل آنهایی که در برخی کشورهای اروپایی علیه سیاست حکومت‌های موجود در پرتغال، فرانسه و ایتالیا اعتراض می‌کنند، پول و اسلحه بدهند همان شرایطی در آنجا پیش خواهد آمد که در سوریه پیش آمد.
 • بیانیه اجلاس،‌ خوب و مورد توافق بود و سعی شده بیانیه‌ای تنظیم شود که مورد اتفاق باشد که به همین شکل هم بود؛ بر حقوق ایران در مسائل مختلف و دیگر کشورهای عدم تعهد تکیه شده و غیر از آن کاری که صورت گرفت این بود که عده‌ای از اعضای غیرمتعهد از ایران به عنوان رئیس خواسته‌اند که در رابطه با سوریه با «دوستان رئیس» مشورتی کند تا با حفظ توازن از قاره‌ها و کشورهای مختلف در رابطه با سوریه چه کمکی می‌توانند داشته باشند؛ این موضوع یکی از تصمیم‌گیری‌های خوب به پیشنهاد ونزوئلا بود و ایران قبول کرد با دوستان خود و تعدادی از کشورهای مؤثر عضو جنبش عدم‌تعهد برای پیدا کردن راه حلی در رابطه با سوریه مشورت کند.
 • خواست عموم نهضت عدم‌تعهد این است که ساختار سازمان ملل اصلاح شود؛ رئیس اتحادیه آفریقا که الان رئیس جمهور بنین است، در صحبت‌هایی که با مقام معظم رهبری داشت نظر 53 کشور آفریقایی را منعکس کرد مبنی بر اینکه ساختار شورای امنیت و داشتن حق امتیاز برای 5 کشور خاص عضو دائم، یک ساختار معیوب است و باید اصلاح شود. آنچه که در این رابطه در سخنان مقام معظم رهبری بود با تکیه بر خواست اعضای جنبش عدم تعهد بوده که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت.
 • مهمترین دستاوردهای اجلاس جهانی تهران؛ افراد برجسته‌ای در این اجلاس منتظر بودند نظرات مقام معظم رهبری را درباره آینده این اجلاس و مدیریت ایران بر این جنبش بدانند؛ دبیرکل سازمان ملل متحد، دبیر کل اتحادیه آفریقا، نخست وزیر هند، نخست وزیر بنگلادش، پاکستان، معاون رئیس جمهور اندونزی، آقای موگابه و در واقع تمام افراد صاحب نام جنبش غیر متعهد‌ها از مقام معظم رهبری خواستند که ایشان با رهنمودهای خود نهضت عدم تعهد را به سمتی که حقوق دو سوم کشورهای دنیا احیا شود رهنمون کنند و با کمک یکدیگر بتوانند مجموعه‌ای مستقل و همکار با یکدیگر را شکل دهند.
 • همچنین آنچه که بنیانگذاران اولیه نهضت عدم تعهد در اجلاس باندونگ در ذهن داشتند و برای اولین بار مطرح کردند را عملی کنند و مقام معظم رهبری به عنوان رهبر جمهوری اسلامی و به تعبیر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد «رهبر دینی جهان اسلام» که نفوذ بالایی در منطقه دارند، تدبیری بیندیشند و کمک کنند مشکل سوریه حل شود؛ همچنین در رابطه با مسائل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی این کشورها به یکدیگر کمک کنند به ویژه در شرایطی که وضعیت برخی از کشورهای غیر متعهد از لحاظ اقتصادی و نفوذ سیاسی بسیار بهتر از گذشته است.
 • اگر این مجموعه تحت مدیریت جمهوری اسلامی با رهنمودهایی که مقام معظم رهبری می‌دهند، سازمان‌دهی شود ما شاهد خواهیم بود ظرفیت‌های نهضت عدم تعهد از قوه به فعل تبدیل می‌شود؛ این توقعی بود که عموم کشورهایی که مسئولان آنها خدمت مقام معظم رهبری رسیدند، مطرح کرده و از ایشان خواستند رهنمودهای لازم را برای فعال کردن دبیرخانه نهضت عدم تعهد در تهران ارائه کنند.
 • بنابراین همانگونه که مقام رهبری فرمودند، ما در یک پیچ تاریخی به سر می‌‌بریم؛ این امکان فراهم شده که با هدایت جمهوری اسلامی و با مشورتی که با دوستان و با کشورهای موثر عدم تعهد انجام می‌دهد، بتواند تحولی اساسی در نهضت عدم تعهد ایجاد کند.
 • یکی از روزنامه‌های وابسته به برخی از کشورهای مرتجع عربی در مقاله‌ای نوشته بود ایران موفق شد اجلاس عدم تعهد را برگزار کند اما باید دید آیا ایران می‌تواند این مدیریت را ادامه دهد یا خیر؛ این به معنای این است که آنها ادعا می‌کنند ما اجازه نمی‌دهیم که ایران مسیر را ادامه دهد. با توجه به مانع تراشی‌هایی که آنها از قبل انجام می‌دادند و البته زورشان نرسید، حالا قصد دارند در اعمال مدیریت ایران بر جنبش عدم تعهد کارشکنی کنند که این بار هم موفق نخواهند شد.
 • کشورهای مرتجع عربی، مزدور آمریکا هستند و اربابان آنها هم نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و روزنامه‌های آمریکایی هم نوشتند در این زورآزمایی بین اوباما و جمهوری اسلامی، ایران برنده شد.
کد خبر 183228
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز