همشهری آنلاین: در لاشه ماهی‌های صید شده در فاصله 20 کیلومتری نیروگاه آسیب دیده فوکوشیما دایچی در ژاپن سطوح بالایی از ماده رادیواکتیو سزیوم مشاهده شده است.

Fukushima

خبرگزاری آلمان گزارش داد، شرکت توکیو الکتریک پاور ژاپن، اپراتور نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی، روز سه‌شنبه اعلام کرد که در هر کیلوگرم ماهی گوشتی خوراکی میزان 25800 بکرل ماده رادیواکتیو سزیوم مشاهده شده که این میزان 285 بار بالاتر از سطح استاندارد ایمنی تعیین شده توسط دولت است.

ماهیگیری در سواحل نیروگاه فوکوشیما پس از فاجعه به وقوع پیوسته در پی زمین لرزه و سونامی مارس 2011 به صورت داوطلبانه محدود شد. سونامی مهیب سال گذشته با تخریب هایی که در سیستم خنک کننده راکتورهای این نیروگاه به وجود آورد باعث گداخت هسته راکتور و نشت شدید رادیواکتیو در زمین، آب و هوا شد. این آلودگی حتی در بستر اقیانوس آرام نیز مشاهده شد.

حدود کمتر از یک ماه پس از این فاجعه توکیو الکتریک پاور بیش از 11 هزار تن آب آلوده به رادیو اکتیو را در اقیانوس آرام تخلیه کرد.
بنا بر اعلام آژانس ماهیگیری ژاپن رکورد پیشین ثبت شده برای آلودگی رادیواکتیو در ماهی‌ها 18700 بکرل در هر کیلوگرم در ماهی‌های آزاد بود.

واکائو هانائوکا، از مقامات صلح سبز ژاپن گفت که در حال حاضر دولت به انجام تحقیقاتی کامل درباره آلودگی رادیواکتیو در نواحی ساحلی اطراف فوکوشیما نیاز دارد که این تحقیقات جامع هنوز انجام نگرفته است.

تحقیات این سازمان نشان می‌دهد سطوح بالاتری از آلودگی رادیواکتیو در ماهی و جلبک‌های دریایی نمونه‌برداری شده از نواحی دورتر از فوکوشیما مشاهده شده است.

هانائوکا گفت که اقیانوس، شکل جریان آب و بستر دریا از جمله عواملی بود که بر انتشار آلودگی رادیو اکتیو تاثیر داشته‌اند.

کد خبر 181910

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار