مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۱ - ۰۶:۲۸
۰ نفر

سیم‎کارت‌ تلفن همراه نیز مثل هر وسیله دیگری عمری مفید و محدود دارد.

هر چه با دقت و توجه بیشتری استفاده شود، زمان بیشتر و استانداردتری کارآمد خواهد بود. هر قدر هم با بی‌توجهی و استفاده و مصرف نادرست همراه باشد، از عمر مفیدش کم شده و هزینه و وقت‌تان را بیشتر می‌گیرد. عمر مفید سیم‌کارت به نحوه استفاده، نگهداری و حتی میزان مصرف آن بستگی دارد.افزایش میزان روشن یا خاموش بودن تلفن، مقدار و تعداد مکالمه، حتی تعداد پیامک‌های ارسالی و دریافتی، همه در کاهش عمر سیم‎کارت اثر دارد. به پیامک‌های بی‌حساب و کتابتان توجه بیشتری کنید!

سیم‎کارت معمولا وقتی می‌سوزد که صحیح از آن استفاده نکنید. صدمه فیزیکی، وارد کردن پین کد (معروف به Pin) اشتباه بیش از دفعات معلوم، وارد یا خارج کردن سیم‎کارت هنگام روشن بودن موبایل، اتصال موقت، نمناکی یا تماس با رطوبت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، لمس یا آغشتن صفحه طلایی آن به ذرات غبار و چربی از عوامل دیگر خرابی و سوختن سیم‎کارت به شمار می‌رود.

سیم‎کارت‌هایی که در فضای مرطوب، شرجی، شهرهای نزدیک دریا و در مجاورت حرارت بالا استفاده می‌شود، زودتر خراب شده و امکان سوختنشان بیشتر است. گوشی غیراستاندارد هم از آنجا که ولتاژها را به مقدار استاندارد یا به‌درستی به سیم‎کارت منتقل نمی‌کند، در سوختن سیم نقشی بسزا دارد.

در خرید گوشی دقت کنید

سیم‌کارت‌های موجود که از قطعات کوچک موبایل شما هستند درصورت خارج شدن لحظه‌ای از گوشی شما هرچند با دقت، ممکن است به دلایل مختلف دچار اشکال شده و از حالت سرویس‌دهی خارج شوند.با سه بار وارد‌ کردن اشتباه پین‌کد توسط مشترک، سیم‌کارت مشترک می‌سوزدکه با استفاده از کلید puk1قابل بازیابی است و درصورت 10بار اشتباه وارد‌ کردن puk سیم‌کارت بلوکه‌ شده و غیرقابل استفاده می‌شود.

قطع از HLR به‌دلیل نپرداختن قبض مشترک یا دریافت شکایت هم ازجمله دلایل غیرفعال شدن سیم‌کارت است (در این صورت این پیغام که شماره‌گیری برای شما مقدور نیست پخش می‌شود). اما در برخی از سیم‌کارت‌ها به دلایل امنیتی، شمارنده‌ای وجود دارد که پس از چند سال استفاده از سیم‌کارت ممکن است این شمارنده پرشده و سیم‌کارت در شبکه، Update نشود. در این حالت باید تعویض سیم‌کارت را با مراجعه به دفاتر امور مشترکین انجام داد.

همچنین ممکن است سیم‌کارت شما به‌دلیل تنوع گوشی‌ها و رشد سریع تکنولوژی‌ ساخت گوشی، با برخی از گوشی‌ها به درستی کار نکند، در این حالت نیز با مراجعه به دفاتر مشترکین به همراه گوشی سیم‌کارت و شناسنامه سیم‌کارت، به‌صورت رایگان تعویض می‌شود.

سیم‌کارت وSMART CARDها با تمامی تنوع خدمات و کاربرد‌های متفاوت از ساختار مشابهی تشکیل شده است. هر SMART CARD مشابه یک کامپیوتر کوچک بوده و شامل پردازشگر اصلی CPU، انواع حافظه مانند PROM _ EE _ RAM ROM و واحد ارتباطی UART است. برخی از SMART CARDها علاوه بر اجزای فوق، مجهز به پردازشگر کمکی (Coprocessor) هستند که در اجرای عملیات ریاضی و به‌ویژه رمزنگاری کاربرد دارد.

سیم‌کارت یکی از انواع کارت‌های هوشمند (SMART CARD) است که به‌عنوان شناسه‌ اصلی مشترک در شبکه GSM به‌کار می‌رود، به‌عبارت دیگر پروسه شناسایی هویت و تفکیک بین مشترکین مجاز و غیرمجاز توسط سیم‌کارت امکان‌پذیر است.سیم‌کارت علاوه بر این نقش، حاوی اطلاعات شخصی مشترک مانند پیام‌های کوتاه و دفترچه تلفن و نیز اطلاعات موقعیتی مشترک است که در سرویس‌دهی به مشترک به‌ویژه در حال حرکت، نقش اساسی ایفا می‌کند.

دریافت پیغام Invalid Sim به‌معنای سوختن سیم‎کارت نیست؛ گوشی موبایل را خاموش و مجددا روشن کنید، مشکل برطرف خواهد شد. درصورت تکرار پیام، بررسی کنید که محل اتصال سیم کثیف نباشد.از شناسنامه و قاب سیم‎کارت خود همچون سندی بهادار مراقبت کنید. این قاب سندی مورد نیاز برای دریافت خدماتی چون تعویض سیم‌کارت و مانند آن است.درصورتی که قصد خرید و فروش سیم‎کارت‌های موسوم به شارژی را دارید، دل به برگه تأیید خرید و فروش خوش نکنید. این برگه سند قابل‌قبولی تلقی نمی‌شود.

بهتر است کارت ملی خود را به نمایندگی اپراتور یادشده ببرید و با مراجعه به دفاتر رسمی، نقل و انتقال آن را قانونی کنید تا هم امکان دریافت سیم کارت جدید را داشته باشید، هم درصورت سرقت یا سوء‌استفاده‌های دیگر، پای خود را از دام سوءاستفاده‌گران بیرون کشیده باشید.

کد خبر 180941

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار