تلفن‌های همراه ساده، نیمه‌پیشرفته و هوشمند. تفاوت اینها در چیست؟

طرح-تلفن همراه


شاید شما فکر کنید به راحتی می‌توان آنها را از هم تشخیص داد اما گاهی اوقات تفاوت زیادی بین آنها وجود ندارد.بهترین راه برای تمایز میان این سه‌گروه توجه به امکانات و قیمت آنهاست. اگر یک گوشی تنها می‌تواند تماس تلفنی برقرار کرده، پیام کوتاه ارسال کند و چیزهای کمی در همین حد، این یک موبایل‌فون است؛ یعنی یک تلفن همراه ساده با قابلیت‌های ابتدایی. اگر این گوشی یک دوربین با مگاپیکسل بالا داشته باشد و امکان ویرایش اسناد آفیس و تصویر را برای شما فراهم کند، این یک اسمارت‌فون یا گوشی هوشمند است و هرچیزی که بین اینها باشد، احتمالا یک فیچرفون است؛ یعنی یک تلفن همراه معمولی با قابلیت‌های گوناگون و نیمه‌پیشرفته.برای توضیح بیشتر نگاهی دقیق‌تر به جزئیات آنها می‌اندازیم:

موبایل‌فون: تلفن همراه ساده با قابلیت‌های ابتدایی. این گوشی‌ها معمولا ارزان‌ترین گوشی‌های بازار هستند. وقتی یک گوشی امکانات پیشرفته‌ای ندارد، تنها چیزی که دارد، عمر طولانی باتری است. مثلا این گوشی‌ها 840 ساعت در حالت استندبای و بیش از یک‌ماه در حالت مکالمه دوام می‌آورند. تلفن‌های همراه ساده برای کارهای ضروری و مهم کاربرد دارند تا بتوانید با آنها تماس تلفنی برقرار کنید یا پیام کوتاه ارسال کنید. علاوه بر قیمت ارزان، یکی از دلایل اصلی ساخت این مدل‌ها این است که به دلیل دوام بالا درکشورهای آفریقایی خریداران بیشتری دارد.

فیچرفون: گوشی‌هایی معمولی با امکاناتی نیمه‌پیشرفته. جایگاه این گوشی‌ها در میان گوشی‌های ساده و هوشمند همیشه مورد بحث بوده است. گوشی‌های معمولی امکانات زیادی دارند و نسبت به گوشی‌های ساده بسیار پیشرفته‌تر هستند اما نه آنقدر پیشرفته که یک گوشی هوشمند به‌حساب بیایند. گاهی اوقات این گوشی‌ها دوربین‌هایی با مگاپیکسل بالا دارند و می‌توان روی آنها برنامه نصب کرد و بازی دانلود کرد ، همچنین مرورگر وب برای گشت زدن در اینترنت دارند.تعریفی که ویکی‌پدیا از یک گوشی هوشمند ارائه داده، این است: یک گوشی هوشمند، تلفن همراهی است که بر پایه پلت‌فرم محاسباتی موبایل ساخته می‌شود و توانایی‌های محاسباتی و ارتباطی آن پیشرفته‌تر از یک فیچرفون یا گوشی معمولی است. البته این تعریف کمی هم مشکل دارد؛ کلمه پیشرفته‌تر هر سال تغییر می‌کند. 10سال پیش، کافی بود یک گوشی برنامه تقویم داشته باشد تا وارد خانواده هوشمندها شود. اما امروزه تقریبا چیزی نمانده که گوشی‌های معمولی هم به قابلیت ضبط ویدئوی HD و مرورگرِ واقعیت مجازی تجهیز شوند.گوشی‌های معمولی برای کسانی مناسب هستند که کارایی‌هایی بیشتر از برقراری تماس تلفنی می‌خواهند اما نمی‌خواهند پول زیادی بابت خرید گوشی هوشمند که پر از قابلیت‌های پیشرفته است پرداخت کنند. اینها گوشی‌های متوسطِ خوب و راضی‌کننده‌ای هستند.

اسمارت‌فون: گوشی هوشمند با امکانات پیشرفته. گوشی هوشمند یا اسمارت‌فون یک گوشی مجهز به جدیدترین فناوری‌های روز است. گوشی‌های هوشمند کنونی می‌توانند تصاویری با وضوح بالا ثبت کنند که شما بتوانید آنها را مستقیما از طریق گوشی ویرایش کنید. شما می‌توانید اسناد آفیس ایجاد کنید و آنها را ویرایش کرده و در کلاود (ابر اینترنتی) آپلود کنید. گوشی‌های هوشمند از GPS برای پیدا کردن مسیر در سراسر جهان برخوردارند و علاوه بر اینها قابلیت‌های دیگری نیز دارند.بیشتر مردم استفاده از تلفن‌های همراه را از موبایل‌های ساده شروع می‌کنند زیرا راهی مناسب برای ورود به دنیای فناوری است، سپس، بعد از گذشت چند وقت، اطمینان و علاقه آنها بیشتر می‌شود و آن وقت زمانی می‌رسد که به گوشی‌های فیچرفون ارتقا پیدا کنند.

کد خبر 180938

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار